Подорожувати Україною: Які карпатські вершини "чекають" на туристів

В умовах карантинних обмежень і заборон багатьом доведеться коригувати плани на відпустки. І багато хто переконається, що подорожувати Україною – не менш цікаво ніж закордонням

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Подорожувати Україною: Які карпатські ве…

Одним з найпопулярніших напрямків залишається (а цього року є можливість, що ця популярність збільшиться) є Карпати. Тут відпочинок можна знайти на будь-який смак: від спокійного на природі з чанами-колибами до цілком екстремальних походів, для яких треба бути добре підготованим. 

Підкорення Говерли – найвищої точки України, вже давно є комфортним, але є не менш цікаві вершини, які можна "взяти" за кілька днів. Обираючи маршрути і цілі, головне пам’ятати – до походів будь-якого рівня складності потрібно готуватися ретельно.

Читайте також: Сезон відпусток: Як новачкові не втрапити у халепу, йдучи у похід горами

Depo.Закарпаття пропонує задуматися над підкоренням таких вершин у Карпатах, які дадуть відчуття справжньої "дикої" мандрівки.

Туркул

Вершина належить до масиву Чорногори. Висота – 1933 м. Розташована на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей. Вершина Туркулу має трикутну форму, а з самісінької маківки відкривається дивовижний краєвид на Чорногірський хребет. Біля Туркулу також є прісна водойма — озеро Несамовите, одне з найвідоміших карпатських озер. 

Привершинна частина Туркула вкрита травостоєм та криволіссям, сформованим в основному з жерепу (альпійської сосни) та ялівцю сибірського. 

Фото: Андрій Майовський

Оскільки Туркул лежить на шляху багатьох маркованих маршрутів, що проходять Чорногірським хребтом, вершина є досить популярним об’єктом гірського туризму. Саме під горою, неподалік озера Несамовите, досить часто зупиняються мандрівники на ночівлю. Найближчими населеними пунктами є с. Говерла Закарпатської області та с. Бистрець Івано-Франківської області.

Піп Іван Мармароський

Висота гори складає 1936 м над рівнем моря. Ця карпатська вершина вважається найвищою в гірському масиві Мармароси. 

Вершина Піп Іван Мармароський має пірамідальну форму та справляє неабияке враження, адже це величезна формація, масивна, розлога з крутими схилами, скелястими виступами та гострими хребтами. Біля підніжжя вершини часто бувають туристи, таборуються та відпочивають, а на саму вершину піднімаються без ноші. Після довгої сніжної зими є велика вірогідність того, що навколо вершини утворяться озерця. Звичайно, що на жодній карті не міститься інформації про такі водойми, адже до літньої пори вони щезнуть. 

Фото: Олександр Котенко

У Карпатах є дві вершини з ідентичними назвами – Піп Іван, тому кожна з них має своє територіальне уточнення –  Чорногірський та Мармароський. Плутанина з назвами – не нова тема. Вважається, що причиною тому те, що топографи переплутали карпатські масиви та внесли на карти одну й ту саму назву двічі. Таким чином, у Карпатах є Піп Іван Мармароський та Піп Іван Чорногірський.

Гора Ребра 

Висота 2001 м, розташована гора в центральній частині Чорногірського хребта. Є однією із найвищих вершин України і замикає шестірку так званих "двотисячників" Українських Карпат, куди входять Говерла, Бребенескул, Піп Іван Чорногірський, Петрос та Гутин Томнатик.

Гора розташована на межі двох областей – Закарпатської та Івано-Франківської. На північний захід від г. Ребра розташована вершина Туркул, на південний схід – Бребенескул, па південь – Гутин Томнатик. Південні схили вершини достатньо пологі, вкриті в основному травостоєм та криволіссям, однак північні і північно-східні – це непрохідні круті скелясті урвища.

У східному напрямку від г. Ребра в урочищі Гаджина, сформованому на основі розлогого льодовикового кара, розташовано декілька невеличких високогірних озерець. На самій вершині та її схилах ростуть різноманітні рідкісні рослини, занесені до Червоної книги України.

Найближчим населеним пунктом до г. Ребра є с. Бистрець Івано-Франківської області.

Гутин Томнатик 

Одна з найвищих і найкрасивіших вершин Українських Карпат. Розташована гора на південно-західному відрозі Чорногірського гірського масиву. Висота – 2016 м.

Розташований Гутин Томнатик в Карпатському біосферному заповіднику (Чорногірському заповідному масиві) на території Рахівського району Закарпатської області. Гора є п’ятою за висотою вершиною Українських Карпат, поступаючись своїми розмірами Говерлі (2061 м), Бребенескулу (2035 м), Попу Івану Чорногірському (2028 м) та Петросу (2020 м).

На схилах вершини повсюдно поширена альпійська та субальпійська рослинність, велика частина якої – дуже рідкісні та реліктові види, що ростуть лише у цій місцевості. Між Гутин Томнатиком та Бребенескулом (на північно-східному схилі) є високогірне озеро Бребенескул (розмістилося в льодовиковому карі на висоті понад 1800 м над рівнем моря). На південь від гори розташоване урочище Полонина Бребенеска, на схід – гора Бребенескул, на північ – г. Ребра.

Петрос

Одна з найбільш відвідуваних вершин Карпат, і одна з найбільш небезпечних. Висота — 2020 м. Петрос стоїть одразу за Говерлою, гори розділяє глибока і довга сідловина, що робить Петрос ледь чи не окремо стоячою вершиною. Гора часто окута хмарами, у вершину нерідко б'ють блискавки, а шалений штормовий вітер скручує металеві обереги, встановлені на ній, у спіраль.

У зимовий період тут спостерігаються сходження численних лавин, тому, вирішивши у цей час здійснювати сходження, потрібно бути дуже обережним.

Фото: Петро Ярміш

З самої вершини г. Петроса, як і з Говерли, відкриваються прекрасні краєвиди у всі сторони горизонту. Саме звідси дуже добре видно головний Чорногірський хребет – від Говерли і аж до самого Попа Івана. Також з Петроса добре видно Близницю, а також ряд полонин і вершин Свидовецького хребта. Найближчими населеними пунктами до г. Петрос, з яких, власне, найчастіше і розпочинають сходження на вершину, є села Лазещина, Ясиня та Кваси Рахівського району Закарпатської області.

Піп Іван Чорногірський (Чорна Гора)

Гору в Карпатах, заввишки 2028 м, також нерідко називають Чорною Горою чи Білим Слоном. І та, і інша назви мають право на існування: на світанку схили Піп Івану і правда стають вугольно чорними, а "Білим Слоном" вершину звуть через величезну кам'яну обсерваторію, розташовану на ній. Піп Іван Чорногірський – це доволі знаний природний об'єкт, який щороку підкорює велика кількість мандрівників та місце, де влаштовують екзотичні церемонії та фотосесії.

Фото: Володимир Мартинюк

Особливо мальовничим Піп Іван стає взимку, коли сніги огортають обсерваторію. Заночувати по дорозі на Піп Іван можна на тихому озері Марічейка у гущавині лісу попід вершиною.

Бребенескул

Друга за висотою після Говерли вершина Українських Карпат, яка розташована посередині Чорногірського хребта на межі двох областей: Закарпатської та Івано-Франківської. Висота гори – 2035 м (за іншою інформацією – 2032 або 2038 м). Сама вершина має куполоподібну форму; привершинні схили вкриті альпійськими та субальпійськими полонинами, а також характерними для даної місцевості кам’яними розсипищами та осипищами.

На захід від Бребенескула лежить найвисокогірніше озеро Українських Карпат – Бребенескул, з якого витікає невеличкий потічок з однойменною назвою. На південний схід височіть г. Менчул, на північний захід – г. Ребра.

Фото: karpaty.rocks

Бребенескул входить до шістки "Карпатських двотисячників" – гір, висота яких понад дві тисячі метрів над рівнем моря (Говерла, Піп Іван Чорногірський, Петрос, Ребра та Гутин Томнатик). Хоча і Бребенескул поступається по висоті Говерлі, однак вважається однією із найкрасивіших та найбільш живописних вершин України.

Через Бребенескул прокладено дуже багато промаркованих туристичних маршрутів, завдяки чому на вершині майже цілий рік можна зустріти мандрівників. Найближчий населений пункт – с. Бистрець (Івано-Франківська область).

Використано матеріали: karpaty.rocks, karpaty.ua, igotoworld.com, karpaty.love

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme