ОТГ по-закарпатськи: Чому Москаль вперто захищає нестворення об'єднаних громад

У Закарпатській області - чергові перипетії навколо створення об'єднаної територіальної громади

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
ОТГ по-закарпатськи: Чому Москаль вперто…

Створення об'єднаних тергромад на Закарпатті - процес не такий уже і райдужний, як обіцяє Закон "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Закарпаття – досі єдина область, яка не затвердила перспективний план формування ОТГ. Шість ОТГ - найменший показник в Україні. Заплановано створити загалом 53. Із створених шести дві ОТГ – аутсайдери з виконання бюджету.

Причини такої ситуації, звісно ж, є. Правда, вони звучать по-різному: ті, хто хоче ОТГ, звинувачують владу у свідомому перешкоджанні процесу, влада ж твердить, що робить усе за буквою Закону. Так було навколо створення ОТГ у гірському Великоберезнянському районі. Так відбувається і зараз: йдеться про об'єднання громади восьми сіл, розташованих впритул до Ужгорода.

Безпосереднім ініціатором створення Холмківської ОТГ стала сільський голова с. Холмок Тетяна Вачиля. Після консультацій із сільськими головами сусідніх Сторожниці й Тарнівців вона прийняла відповідне розпорядження, а значна частина жителів громад усіх трьох сільських рад позитивно сприйняли цю ідею. Люди активно йшли на анонсовані зібрання селян та залишали автографи в підписних листах. Приміром, у с. Минай у опитувальних листах за створення ОТГ підписалося 1538 жителів села – понад половину дорослого населення. У с. Холмок 7 грудня 2016 року в приміщенні спортзалу школи відбулися збори жителів села, на які прийшло більш ніж 200 чоловік. Упродовж кількох грудневих тижнів минулого року в селах Холмок, Минай, Розівка, Концево, Сторожниця, Тарнівці, Шишлівці та Ботфалва понад десять зборів селян і громадських слухань.

Майбутня Холмківська ОТГ за всіма параметрами відповідає чинній методиці. І за кількістю населення, яке може скласти більш ніж 12 тис. жителів, і за площєю – 4921 га. Школи, дитсадки та амбулаторії загальної практики сімейної медицини також присутні на територіях. Згідно розрахунків фахівців ЗРВ АМУ, в разі створення ОТГ, уже 2017 року громада могла б розпоряджатися додатково 71,8 млн. грн. ПДФО. Надходження на одного жителя зросли б більш ніж у чотири рази – з 1,8 тис. грн до 7,8 тис. грн. Та поки цього не стається.

На організований публічний виступ, який відбувся 19 квітня в Ужгороді, жителі приміських сіл зважилися після півтора року очікувань та трьох поспіль необґрунтованих, на їхню думку, відмов в отриманні позитивного висновку від Закарпатської ОДА для створення ОТГ. У своєму зверненні до Петра Порошенка голови трьох сільських громад Тетяна Вачиля, Василь Сіка та Вадим Шоля наголошують, що процес добровільного об'єднання сіл гальмує особисто голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, який утретє поспіль відмовляє у наданні позитивного висновку.

"Така позиція голови державної виконавчої влади у Закарпатській області уже обернулася для наших громад втратою не лише мільйонів гривень для кращого облаштування сіл, півтора року поступального розвитку, але й у значній мірі довіри населення у невідворотність реформ та щирість заяв представників влади у зацікавленості їх проведення", та просять Президента "знайти можливість невідкладно втрутитися в ситуацію, покласти край чиновницькому свавіллю і допомогти в реалізації свого законного права на добровільне об'єднання в Холмківську територіальну громаду", - йдеться у зверненні.

Та губернатор Закарпаття Геннадій Москаль переконаний, що мітинг жителів є спробою шантажу обласної державної адміністрації. "А дата вибрана навмисне в розпал "сакурового" сезону, щоб зіпсувати свято численним туристам, які на запрошення керівництва області в ці дні приїжджають до Ужгорода", – каже Москаль. Він нагадав потенційним мітингувальникам, що 16 березня цього року ОДА направила Холмківській сільській раді листа щодо створення ОТГ, де, зокрема, сказано: "Схемою планування території Закарпатської області, затвердженою Закарпатською обласною радою, визначено концепцію подальшого розвитку Ужгородського району, яка має ґрунтуватися на трьох "китах": формуванні приміської зони Ужгорода, розвитку транскордонного співробітництва та створенні індустріальних парків і логістичних центрів. Центральна зона урбанізації охоплює територію Ужгородського району, на території якого знаходиться місто Ужгород. Радіус зони розповсюдження трудових зв'язків (маятникової міграції) становить 15-18 км від обласного центру. Разом із тим, у Закарпатській області сформована Ужгородська агломерація, або Ужгородсько-Мукачівська конурбація з центрами Ужгород і Мукачево, що потребує проектного визначення. Територія сіл Холмок, Сторожниця, Тарнівці належить до цієї агломерації, зокрема приміської зони м. Ужгорода та відповідно центральної зони урбанізації".

Також Москаль нагадав, що Верховна Рада ухвалила зміни до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", яким дозволила створювати ОТГ навколо міст обласного значення. Села Холмківської, Сторожинецької і Тарновецької сільрад де-факто є передмістям Ужгорода, а по деяких позиціях злилися з обласним центром у єдине ціле. "Якщо вони дійсно хочуть створення ОТГ, то по новому закону ніякої згоди облдержадміністрації для цього не потрібно, цілком достатньо згоди сіл і Ужгородської міськради. Однак, судячи з анонсованого мітингу, такий варіант ініціаторів акції не влаштовує", - вважає Москаль.

Крім того, 5 квітня цього року облдержадміністрація звернулася до Великої Палати Верховного Суду України з апеляційною скаргою щодо провадження про невідповідність Закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад" законодавству України, а також до Верховного Суду України з проханням направити Закон "Про добровільне об'єднання територіальних громад" у Конституційний Суд України для визначення його відповідності Конституції України.Таким чином, обласна державна адміністрація, діючи в рамках законодавства та Конституції України, йде шляхом правового вирішення питання щодо створення ОТГ. Вирішити його мітингами, транспарантами й гучномовцями неможливо. Восени 2016 року Нижньоселищенська сільрада вже влаштовувала акції й носила довкола ОДА гроби з вінками. Але позитивного висновку так і не отримала, оскільки підстав для створення ОТГ як не було, так і немає.

Надсерйозним аргументом спротиву створення ОТГ Москаль називає той факт, що за умови створення Холмківської об'єднаної територіальної громади, яка включає населені пункти трьох сільрад, Ужгородський районний бюджет втратить 76 мільйонів гривень (або 52%) податку на доходи фізичних осіб. Це головне джерело надходжень, втрата якого призведе до неспроможності функціонування соціальної сфери, яка утримується за кошти районного бюджету. Справа в тому, що на території Холмківської сільради є основні бюджетоутворюючі підприємства Ужгородщини – "Ядзакі-Україна" та "Джейбіл С.Ю.Л.", які були створені ще під час дії законів України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" та "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності та території пріоритетного розвитку". Самостійно заробляти кошти потенційна ОТГ не хоче – податок на нерухоме майно, який встановлюється сільськими радами, тут у середньому 0,1% від мінімальної зарплати, хоча за законодавством може бути до 1,5%. Та, коли "Джейбіл" анонсував розширення свого виробництва й будівництво ще одного потужного заводу, який би створив нові робочі місця й приніс масу доходів у місцеві бюджети, місцеві мешканці самі запротестували проти цього.

"На "Ядзакі" і "Джейбіл" працюють люди з усього Ужгородського району, а не тільки трьох сільрад, тому ПДФО має надходити в бюджет району, а не акумулюватися в одній об'єднаній громаді. Тому ми ніколи не підемо на те, щоб забрати гроші в бідних сіл Ужгородщини, які географічно несприятливо розташовані для економічного розвитку, й віддати їх одній ОТГ. Іншими словами, ми не залишимо район голим і босим, щоб зробити три сільради щасливими", - наголосив керівник Закарпатської ОДА.

Днями міський голова Ужгорода Богдан Андріїв підготував звернення до голів трьох сільрад – Холмківської, Тарновецької і Сторожницької – з пропозицією добровільно увійти до складу міста Ужгорода. Таким чином за дуже стислий термін мешканці восьми сіл, що входять до трьох сільрад і прилягають до Ужгорода, можуть стати мешканцями обласного центру з відповідним статусом і іншими перевагами, йдеться у повідомленні відомства. Цей крок скоріш результат перемовин "громадівців" із Москалем, аніж владне рішення головного урядника Ужгорода. Та, як би там не було, ситуація мусить якось розрулитися. На чию користь - час, звісно ж, покаже. А поки, у вівторок, 24 квітня, люди у селі Холмок заблокували рух автротрасою, вимагаючи від Москаля погодження ОТГ. Москаль на проест відреагував, ще раз наголосивши, що позиція обласної державної адміністрації щодо створення об'єднаної територіальної громади поблизу Ужгорода залишається незмінною. "Ми не дамо знищити район, щоб зробити щасливими кілька сіл", - заявив очільник Закарпаття.

До слова, із п'яти міст обласного значення у Закарпатській області лише Берегово серйозно виявило інтерес до створення об'єднаної територіальної громади шляхом приєднання до нього восьми навколишніх сільських рад. Ужгород поки не рахуємо, бо заява мера прозвучала скоріш вимушено, аніж добровільно.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme