Навіщо Москаль "злив" Ужгород Ратушняку

При всьому бажанні учасників виборчого процесу "сотворити чудо" і кардинально "перекроїти" область, дива не сталося

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Навіщо Москаль "злив" Ужгород Ратушняку…

Хоча, нічого дивного в цьому нема. Закарпатська ментальність передбачає голосувати не за бренди, а за відомі обличчя: хай кандидат назветься хоч "маминою мамою", якщо його знають багато років саме як депутата, то для того, аби поміняти його в кріслі, треба дуже вагомі причини. 

Чи вдасться Балозі сколотити більшість в облраді

Експерти, які публічно передбачували кардинальну зміну сил в обласній раді, відверто й усвідомлено лукавили, бо в приватних розмовах, прицмокуючи, знизували плечима – ну, а що поробиш, робота така...

Отже, "Єдиний центр" одержав 18 місць, президентська партія "Солідарність" матиме 15 депутатів, "Відродження" отримала 11 депутатських мандатів, "Батьківщину" представлятимуть 8 депутатів, угорці відрядили до облради таку ж кількість своїх представників. "Опозиційний блок" буде представлений у раді 4 депутатами.

Таким чином, хоч ЄЦу і вдалося взяти найбільшу кількість мандатів, формування пробалогівської коаліції знаходиться під дуже великим питанням. Насамперед, варто враховувати досить високий відсоток "Відродження", за яким стоїть одіозний нардеп Ланьо, на прізвисько "Блюк". Він став відомим широкому загалу після подій у Мукачеві, і через це, як ми вже неодноразово писали, щільно висить на гачку влади. Тому, скоріш за все, офіційно, чи ні - підтримуватиме "Солідарність". Об'єднання ж з Балогою "Батьківщини" може стати катастрофою і для рейтингу Тимошенко. Хоча, теоретично така коаліція можлива, але практично - малоймовірна. Тож у Балоги варіантів небагато - домовлятися із "Опоблоком", або ж угорцями.

"Золота акція" угорських партій

Востаннє угорці Закарпаття мали таке широке представництво у обласній раді лише після виборів 1990-го року. Спеціалісти говорять, що такого масованого влиття грошей  в українські вибори Угорщиною ще не було. І, як результат, навіть румунські села на Закарпатті проголосували за угорців.

Альянс КМКС та ДПУУ можна було передбачити, але стовідсотково твердити про те, що він відбудеться, не брався ніхто. Угорці ж логічно вирішили, що разом і батька легше бити, то, об’єднавшись, стали не тільки в облраді "козирною" картою, а й здобули переконливу перемогу на виборах у міськраду Берегова. Окрім об'єднання, такому результату сприяла і добре спланована агітація, і включення до списку, окрім представників угорських організацій, директорів українських шкіл, і (куди без цього) матеріальна допомога, яку неодноразово і в солідній кількості направляв уряд Угорщини на неймовірну кількість влаштованих соціальних проектів. 

Правда, ця ідилія дуже хитка. Керівники угорських партій самі визнають, що їм буде важко співпрацювати і далі: давні конфлікти та розподіл фінансування допомоги з Угорщини можуть дати про себе знати вже незабаром. Не варто забувати, що УМДС (Демократична партія угорців України), підтримувала під час подій 2004 та 2013-2014 років Партію Регіонів та особисто Віктора Януковича. Лідер партії був активним учасником так званого "Антимайдану" у Києві та навіть брав участь у нічному розгоні маніфестантів від опозиції уряду, натомість КМКС (Товариство угорської культури Закарпаття) у 2004 році підписав угоду з Віктором Ющенко, а на виборах у 2014 році - з Петром Порошенко.

Без сумніву, саме цей факт і гратиме ключову роль у тому, до кого пристануть угорці. Розподіл сил може змінюватися щосесії: підходить і "ЄЦ", і "Солідарність". пристати можна і до "Відродження" та "Опоблоку". "Дружба" цих партій дасть 15 місць – розклад серйозний і домовлятися можна. Але, прогнозувати не будемо. Як свідчить історія, у Закарпатській облраді можуть скластися найнеочікуваніші союзи.

За чиїм сценарієм "грає" Ужгород

Результати голосування в Ужгороді стали неочікуваними для всіх – і для тих, хто був переконаний, що переможе, і для тих, хто про це тільки мріяв, але був готовий до програшу.

Сценарій влади, на думку багатьох експертів, мав два варіанти: ідеальний, коли переможцем у першому турі стає висуванець "Солідарності" Михайло Качур, директор заводу "Турбогаз". Молодий, амбітний, перспективний. Його бордів вистачало на кілька міст, а свят в Ужгороді (за його підтримки) суттєво побільшало.

Варіант другий, коли найбільшу кількість голосів набирають Качур та одіозний екс-мер Ужгорода Ратушняк і двоє виходять у другий тур. 

Але все пішло не за цими сценаріями – Качур пролетів, набравши, за попередніми даними, голосів тільки на четверте місце. Першим став екс-регіонал, активний антимайданівець, екс-в.о. мера, висуванець "Відродження" Богдан Андріїв, який добре і наполегливо "засівав" Ужгород. У другому турі він змагатиметься із… Ратушняком.

До речі, цікавою, і для багатьох несподіваною, стала позиція губернатора, і, за сумісництвом, першого номера списку "Солідарності" Геннадія Москаля. Розізлившись на звинувачення, що саме він допустив масовий підкуп голосів та програш Качура, він написав наступне:

"Перед місцевими виборами народний депутат України Костянтин Жеваго (член фракції "Батьківщина" у Верховній Раді) домовився з народним депутатом Валерієм Пацканом про те, що обидва зроблять мером Ужгорода Михайла Качура. Качур є директором заводу "Турбогаз" (який належить Жеваго) і депутатом Закарпатської обласної ради від "Батьківщини". Згідно з домовленостями, Качур перейшов у "БПП "Солідарність", після чого Жеваго дав на виборчу кампанію в Ужгороді 400 тисяч доларів. При таких грошах і правильно поставленій роботі міським головою можна було зробити, перепрошую, навіть барана, почепивши йому на шию табличку "Мер Ужгорода". Однак Пацкан організував невдалу виборчу кампанію, набрав у списки до міської й обласної ради майже всіх своїх родичів, кумів і знайомих, а після програшу виборів в Ужгороді, не хоче віддавати гроші. Тому й розіграв весь цей спектакль, намагаючись перекласти вину за програш на мене. Нагадую, що особисто я багато разів попереджував про загрозу масового підкупу виборців, однак штаб Качура крім заяв досі не надав жодного конкретного факту підкупу!".

Заява схожа на давно приготований джокер із рукава: Москаль прорахував не два, а три (принаймні, наявні) варіанти. Зараз він йде у відпустку до другого туру, аби жодним чином не мати хоч якогось стосунку до результату виборів.

Втім таке "рукоумивання" можна пояснити і тим, що Ратушняку давно приписують дружбу і підтримку Москаля. Тому ті, хто з самого початку виборів заявляв, що Ратушняк йде "запасним" від влади, посміхаються – "ми були правими". Ті, хто ставив на Качура, злісно розгублені. Прихильники ж Андріїва сприймають усе, як речі, які повинні були статися, і тільки тому, що по-іншому бути не могло.

І знову постає традиційне для ужгородських виборів питання – "Боже, а хто ж?" І відповіді, традиційно, дати ніхто стовідсотково не може.

Москаль може запросто "злити" Ратушняка. Скоріш за все, так і буде та навіть, так і має статися за ще одним сценарієм, якщо згадати, що після зміни керівництва області були досягнуті домовленості про співпрацю на місцевих виборах між "Солідарністю" Петра Порошенка та "Відродження" екс-регіонал Віталія Хомутинника, куратором якої в Закарпатті, як відомо, є також колишній регіонал Михайло Ланьо.

І вже не на грані фантастики прозвучить припущення: а раптом Ратушняк знайде спільну мову із Балогою (ну, раптом)?

Трохи про Сваляву…

Пристрасті навколо підрахунку голосів на виборах мера міста, розрив між конкурентами, присутність біля ТВК "тітушок" лиш підігрівають азарт закарпатців. Кандидати – уже "класичні": висуванець "Єдиного Центру" з одного боку і діючий мер міста, він же рідний брат Ланя – з другого. Розрив між ними скоротився до "кипельних" 2 голосів.

У середу, 28 жовтня Свалявська ТВК ухвалила рішення, згідно з яким було відмовлено у перерахунку голосів на 5 дільницях, на яких наполягав ЄЦ. Відповідь останнього не забарилася - штаб Єдиного Центру подав позов у Закарпатський окружний адмінсуд на рішення ТВК. 

29 жовтня ввечері на сайті ЦВК зявилася інформація про те, що перемогу отримав Ланьо з відривом у два голоси.

І два слова про очевидне і цілком ймовірне…

Мером Мукачева став син Балоги Андрій. Область "кланчик" теж не втратив, хоч і не втримав кілька ласих шматків. 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme