Осінь у Карпатах: Які незаїжджені місця у горах треба відвідати до холодів

Сезон подорожей у Карпатах триває цілий рік, та восени він має свої особливості – краєвиди перефарбовуються і видаються вже зовсім іншими 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Осінь у Карпатах: Які незаїжджені місця…

Осінь цього року тішить погодою – по-літньому теплий вересень дозволив мандрувати з комфортом. У жовтні вже відчувається осіння свіжість, та саме цей місяць змінює докорінно краєвиди – осінні Карпати стають неймовірно красивими, що збирає у горах охочих до подорожей. Depo.Закарпаття нагадує про кілька місць, які можна відвідати під час невеликої відпустки чи вікенду і набратися "осінніх" вражень

Гора Шпиці

Химерної форми скелі вінчають вершину Шпиці. В тиху погоду, видно гори-сусідки: Бребенескул, Вухатий Камінь, Дземброню, Туркул, Петрос. Шпиці – це одна із вершин Чорногірського масиву. Розташована вона в Івано-Франківській області у Верховинському районі – на території Карпатського національного природного парку.

гора Шпиці у Карпатах

Фото: Андрій Плясун

Гора – не з маленьких. Її висота аж 1863 метри над рівнем моря.На південному схилі Шпиців знаходиться урочище Гаджина, або льодовиковий кар. Це утворення з'явилося внаслідок проходу прадавнього льодовика через слабкі породи Шпиців у цьому місці. Урочище Гаджина – надзвичайно мальовнича місцина, особливо взимку, але й небезпечна також. Тут можливі лавини, і ходити по таких горах узимку можна лише з вельми досвідченими провідниками.

Дземброня

Найвисокогірніше село України і наймальовничіша гора. Свого часу тут бували Леся Українка і Василь Стефаник. Село розташоване на крутих схилах Чорногірського хребта. Дземброня - чи не найкраще карпатське село для тих, хто хоче втекти від цивілізації. Тут і неймовірні краєвиди, і чисте гірське повітря, і прадавні ліси та полонини.

Осінь у карпатському селі Дземброня

Фото: Андрій Марущинець

Як і будь-яке екологічно чисте місце, де можна досхочу ховатись від людей, село розташоване подалі від транспортних шляхів. Дістатись сюди нелегко, але в цьому і весь "кайф". Постійних жителів в селі – 245-300 осіб. Тому усамітнитися тут досить просто. З Дземброні розпочинаються кілька туристичнів маршрутів на гірські вершини. Для кіноманів це село має особливе значення. Кажуть, ніби атмосфера саме цього села надихнула Сергія Параджанова зняти культовий фільм "Тіні забутих предків", хоча зйомки проходили не тут, а у Верховині та Криворівні.

Криворівня

Мало який населений пункт в Україні може похвалитися стількома видатними і "зірковими" гостями, як невелике село Криворівня у Карпатах. Свого часу тут побувало стільки людей, котрі творили українське мистецтво, історію і формували суспільну думку, що до нині місцевим просто гріх не використати ці факти, щоб запрошувати туристів. Невеличке село "усіяне" історичними місцинами, музеями і різними "фішками", пов'язаними з відомими іменами.

село Криворівня у Карпатських горах

Фото: Кarpaty.rocks

Село Криворівня – село Верховинського району Івано-Франківської області, куди можна втекти від міського життя, квапливості і метушні. Криворівня розташована у вигині Чорного Черемоша, по обидва береги річки. Лінія берегів у цьому місці має зигзагоподібний вигляд, в той час як ділянка землі, витягнута уздовж берега, досить рівна. "Крива" і "рівна" – Криворівня. 

Скеля Карстовий міст

Колись на місці карпатських гір хлюпало стародавнє море. Тисячоліттями воно створювало химерні барельєфи. Скеля Карстовий міст майстерно виточена прадавнім морем. До цього місця можна дістатися тільки пішки. Розташована скеля у закарпатському селі Мала Уголька, що в Тячівському районі. Карстовий міст – величезна арка у вапняковій скелі Чур. Кам'яний міст розташований у долинині річки. Це скеля, що утворилась у мармуризованих вапняках юрського періоду, де карстові процеси проклали прохід завширшки 10 м і заввишки 3 м. Скеля стоїть ніби на трьох "ногах", під нею може вільно проходити доросла людина. Відкриті ділянки цієї величезної брили зайняті мохами та накипним лишайниками, які чергуються з невеликими дернинами рідкісних папоротей.

Озеро Герешаска

Озеро льодовикового походження, розтошоване в Рахівському районі Закарпатської області. Воно має незвичайну прямокутну форму. Площа озера понад 12 000 квадратних метрів при довжині водного дзеркала 125 метрів і шириною близько 110 м. Максимальна глибина становить 1, 22 метра, дрібне дно заростає осикою і вода в ньому не дуже прозора. Значна висота над рівнем моря і сніг, який не тане до середини літа, забезпечують низькі температури води. Вода в озері маломінералізована, бо вона льодовикова. Неподалік від озера знаходиться диво природи - Драгобратський водоспад.

озеро Герешаска у Карпатах

Фото: Discoverukraine.com.ua

Водоспад Шипіт

Цей водоспад є візитівкою Закарпаття. Він належить до одного з семи чудес Карпат. Розташований неподалік від села Пилипець, в підніжжі мальовничої полонини Боржава. Висота – 14 метрів. Потічок, з якого бере початок водоспад, виходить з великого підземного джерела, яке в народі називають "морським оком". Після затяжних дощів Шипіт наповнюється потужною силою, і його гуркіт чутно ще за сотні метрів від нього.Краса водоспаду заворожує і у зимню пору, особливо, коли сильні морози перетворюють водограй на льодову скульптуру.

водоспад Шипіт у Карпатах

Фото: Сергій Мірошник

Трофанець (Труфанець)

Найвищий природний водоспад Закарпаття. Розташований біля траси "Ясіня – Рахів", за 2 км від повороту на Драгобрат. Знаходиться на потоці Труфанець - правому припливі р. Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта. Утворений на місці виходу на поверхню стійких до руйнування піщаників.

водоспад Труфанець Трофанець восени

Фото: karpaty.life

Загальна висота водоспаду – 36 м. Складається з численних (понад 5) каскадів. Утворений на місці виходу на поверхню стійких до ерозії пісковиків. Юіля підніжжя водоспаду облаштовано оглядовий майданчик-альтанку.

Читайте також: Мандрівка Карпатами: Де у горах шукати найгарніші водоспади

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme