Органне життя: Як на Закарпатті плекають труби і кістки особливого інструменту

Закарпаття – унікальний регіон України, в якому органна культура не зазнала такої руйнації, як в Галичині чи в цілому на Правобережній та Східній Україні

Вікторія Копча

Днями в римо-католицькому костелі у селі Сторожниця Ужгородського району освятили орган, який привезли сюди півроку тому.  Кілька місяців його складали, згодом змайстрували фасад. І ось нарешті цей клавішно-духовий інструмент супроводжує служби, які тут проводять.

Закарпаття – унікальний регіон України, в якому органна культура не зазнала такої руйнації, як в Галичині чи в цілому на Правобережній та Східній Україні. Найбільша кількість органів в Закарпатті збереглась у реформатських храмах, їх нараховується більше 40. Трохи менше, 27 інструментів, збереглось у римо-католицьких храмах. Depo.Закарпаття підібрало кілька цікавих фактів про органне життя Закарпаття.

Найстаріший орган Закарпаття – орган невідомого майстра у храмі св. Фелікса на Тячівщині.

Виготовлений інструмент у 1800 році. Клавіатура – з горіхового дерева, клавіші вкриті слоновою кісткою.

Єдиний світський орган – в обласній філармонії. 

Його історія така: у 1946 році у будинку колишньої великої синагоги 1904 року побудови відкрився концертний зал. У 1974 році, за ініціативою першого секретаря по ідеології обкому компартії, на чехословацької фірми "Rieger-Kloss" був замовлений і побудований орган. Під час проектування органа його характеристики узгоджувались з акустикою концентного залу, інструмент обійшовся у 300 тис. долларів.

Орган, opus 3428, має 32 регістри, численні пристосування і копуляції клавіатур, різноманітні виконавські можливості. Інструмент піднятий над сценою філармонії на укріплених в стіні балках, звук органа рівномірно заповнює приміщення, не утворюючи акустичних вузлів і впадин.

Окрім світського, в Ужгороді можна послухати ще два церковні органи.

Парафіяльний костел св. Георгія мученика. Церковний орган, що розміщений на хорах, був виготовлений братами Ригерами на фабриці "Rieger Testverek" з Ягендорфа (Jagendorf es Budapest, opus 882) у 1901 році.

Орган має 17 регістрів, 2 мануала і педаль, різні копуляції клавіатур і педалі. Усі регістри мають виключно лабіальні труби, трактура органа пневматична. Цей типово церковний недорогий орган продовжує грати, за його участі проходять богослужіння у костьолі.

Ужгородська реформатська церква. Орган, збудований Angster J. es Fia, Pecs, ор.  у 1850 році.

Має 10 регістрів, один мануал (2 регістри) і педаль (8 регістрів), копуляцію педалі з мануалом та октавну копуляцію. Мануал має 54 клавіші, педаль - 26. Орган діючий, використовується під час богослужіння, але вимагає настроювання.

Мукачево. Кафедральний костьол св. Мартина з Туру. Орган для костьолу, opus 1866, був збудований у 1913 році Отто Рігером з Будапешту.

Орган має 16 регістрів: 8 – у першому мануалі, 5 – у другому і три – у педалі. У боковій каплиці костьолу знаходиться інший, невеликий орган на 6 регістрів сучасного виготовлення та дизайну, отриманий у дар від однієї з угорських церковних громад. Орган має один регістр в педалі та п'ять – у мануалі.

Органістка Тетяна Тіщенко, викладач гри на фортепіано в Ужгородській дитячій музичній школі ім. Чайковського, концертмейстер розповідає: "Орган відкриває перед виконавцем великі можливості, якщо знати, як ними користуватися. І для органіста, і для будь-якого музиканта, важливо відчувати і любити музику. Потрібно бути закоханим у справу, якою ти займаєшся, інакше жоден слухач не зрозуміє, що хоче донести виконавець".

Варто додати, що рівень фаховості українських органістів доволі високий, адже, перш ніж сісти за орган, музиканти стають професійними піаністами.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття