Пронизливі фото: Як особливі діти можуть навчити інших слухати казку

Вихованці медико-соціального реабілітаційного центру "Дорога життя" в Ужгороді радіють розфарбованій іграшці і переживають, чи прийде до них Миколай

Мар'яна Коруд

Нині у центрі - 73 вихованці, 25 з них - молоді люди від 18 років, решта - діти

У центрі вчаться діти і молодь з різними ментальними вадами, різними здібностями та характером. Є такі, що провели тут більшу частину свого життя - кількадесят років. Планувалося, що "Дорога життя" буде опікуватися своїми вихованцями до 35 років, потім - до 40. Сьогодні вже є учні, котрим за 40. У них тут друзі, можливість спілкувати, вчитися, творчо розвиватися.

Творчість - це те, що захоплює у центрі майже всіх без винятку. Останні два роки у центрі зі старшою групою - віком від 18 років  -  творчу реабілітацію проводить молода дівчина Габріела. Вихованці її обожнюють. Під час ранкового чаювання діляться з нею останніми новинами, кажуть, яка вона красива та кличуть щось творити. Хоча, як каже дівчина, іноді потрібно дуже постаратися, щоб зацікавити вихованців.

Але створювати щось своїми руками учням подобається. У центрі є спеціальне устаткування - тут роблять свічки, мило найрізноманітніших форм та кольорів. Учні ліплять, вишивають, малюють іноді такі речі, що дивуються всі.

Габріела хвалиться своєю ученицею-тезкою Гобі - каже, що так як вона, підбирати кольори і  вишивати бісером не вміє ніхто. Але своїми роботами Гобі-учениця хвалитися не хоче - їй більше хочеться розповісти про те, як вони допомагала вчора прибирати.

Уже кілька місяців у центрі діє програма транзитного проживання. Старші вихованці, під наглядом фахівців, живуть безпосередньо у центрі. Мають свої кімнати, кухню, спільну зону. Самі готують, перуть, прибирають.  Молоді люди вчаться самостійності, можуть більше про себе дбати. Вже є результати, розповідає директор центру Олег Кириленко. Нові навики у вихованців помічають і спеціалісти у центрі, і батьки вдома.

У групі віком від 8 до 18 років вранці цього дня багато говорили про зиму: дивувалися, чому за вікном ще нема снігу, питалися, чи прийде Миколай у таку погоду та роздивлялися картинки із зображеннями новорічних свят. А потім молоді люди уважно слухали казку про рукавичку. З посторонніми говорити їм не хотілося - щоб не заважали.

Наймолодші були дуже привітні. У них сьогодні відповідальна робота - прикрасити клас. Для цього вони розфарбовують дерев’яні фігурки, які потім почеплять на стіни. Тішаться такому завданню діти неймовірно - показують свої фігурки та намагаються якнайгарніше їх розмалювати.

А от восьмирічна Софійка зайнята іншим - дівчинка акуратно переписує слова у зошит. Вона у класі одна з вчителькою. Дітей, які б так само могли з нею вчитися нема - різні діагнози. Вчителька каже, що дитина дуже старанна і розумна. Софійка багато посміхається і показує свій зошит. 

"Дорога життя" готується до свята, сподівається на диво і не припиняє вірити у власні сили та вселяти іншим любов до життя. 

Фото: Павло Білецький

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття