ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Ніч на Андрія: Як правильно дівчатам ворожити, поки хлопці роблять збитки

Вечір та ніч напередодні дня Андрія вважають часом хорошим для ворожіння на кохання та шлюб
Depo.
12 грудня 2015 16:00
ФОТО: depo.ua
Ніч на Андрія: Як правильно дівчатам ворожити, поки хлопці роблять збитки
Ніч на Андрія: Як правильно дівчатам ворожити, поки хлопці роблять збитки

Depo.Закарпаття зібрав кращі українські гадання і радить: щоб дізнатися свою долю, дівчатам не обов'язково одягати вишиванки, але свічки приготувати треба. А ще - скалку, відірвану від дерев’яної хвіртки, гребінь, яблуко, мед, воду, миск та, звісно, - святковий настрій і щире ставлення до того, що відбуватиметься.  Обовязково - запросіть в гості подруг. Хлопців також не забудьте - вони розважатимуть вас цікавими історіями, аби до півночі не поснути. І не бійтеся дещо "осучаснювати" старовинні ворожіння.

Отже тим, хто ще не знайшов свою долю.

Ніч на Андрія: Поки хлопці роблять збитки, дівчата - ворожать  - фото 1

Найпростіше і найпоширеніше: у ніч на Андрія дівчата "замовляють пророчі сни" – кладуть під подушку невеличку скалку, відірвану від дерев’яної хвіртки. Вірять, що їм насниться суджений цієї ночі. Якщо не маєте скалки, покладіть під подушку мішечок з написаними на окремих аркушах паперу чоловічими іменами (11 імен на свій розсуд, можеш вибирати з друзів-знайомих, а один папірець залиш порожній). Вранці, 13 грудня витягни один з листків. Яке ім’я випаде – так і зватимуть твого майбутнього чоловіка. Якщо дістався порожній, значить ім’я судженого поки залишається таємницею.

Є ще такі ворожіння на сон. Кладуть під подушку гребінець, кажучи: “Суджений-ряджений, причеши мені голову”. Суджений з’являється уві сні і чеше голову. Беруть наперсток солі, наперсток води, змішують і їдять. Лягаючи спати, дівчина каже: “Хто мій суджений, хто мій ряджений – той пити мені дасть”. Суджений уві сні і подає пити. Кладуть під подушку чотирьох карткових королів і кажуть: “Хто мій суджений, хто мій ряджений – той приснись у сні”. Суджений сниться уві сні у вигляді якого-небудь короля.

Ніч на Андрія: Поки хлопці роблять збитки, дівчата - ворожать  - фото 2

А ще можна на ворота причепити гребінь у передсвяткову ніч. Зранку розглянути волосся, яке залишилось на гребені, – в нареченого має бути таке ж. Хлопці, бешкетники, часто висміюють дівчат, знаючи цей звичай, і вичісують гребенем тварин. Бідні дівчата, які зранку місця собі не знаходять у пошуках нареченого з біло-сірим волоссям у кращому випадку.

Є й інший цікавий обряд: дівчина повинна їсти яблуко від Андрія і аж до Різдва, лише по разу кусаючи його кожного дня, щоб побачити потім образ свого судженого. Зранку на Різдво треба налити воду в миску, і в ній покажеться лик майбутнього чоловіка. Тільки попередьте рідних, аби вони не надкусили того яблука, бо раптом один і той же лик побачите ви і ваша сестра (і упаси, Боже, брат)

До прикладу, в закарпатському селі Фогораш до магічних ритуалів на Андрія ставляться дуже серйозно. Тут з допомогою "андріївської" ватри "замовляють" любов. Дівчата виходять до вогнища опівночі і дмуть на поліна, кажучи: "Диме-димочку, в Андрієву ночку в шпорі не чади — у комин іди, лети над порогом до милого мого, любість у груди йому надихни і серце до мене його приверни! Застели му білий світ мною, аби не мав без мене спокою, мною одною лем жив і мене одну лем любив!".

Ніч на Андрія: Поки хлопці роблять збитки, дівчата - ворожать  - фото 3

Не хочете виходити на вулицю - погадайте "на тарілках". До ворожіння залучали 4 дівчат. Ведуча розкладала на столі перстень, ляльку, галузку мірти і паперову квітку. Всі ці предмети накривалися окремими тарілками. Потім запускали дівчат. Кожна з них, від старшої до молодшої, вибирала свою тарілку – свою долю. Якщо попався перстень – швидко заміж вийде, якщо квітка – то буде ще рік ходити у дівках, якщо попалася мірта – то чекає розлука з коханим, а лялька означала – що від коханого варто чекати зради.

Символічно, в цей день, велике значення мала парна кількість предметів, з якими цього дня стикається дівчина. Тож, уважно рахуйте, скільки зернят вранішньої кави змолете, скільки хвилин наводитимете макіяж і в маршрутку якого номеру сідатимете. Про всяк випадок - рахуйте хлопців, яких зустрінете, і робіть все можливе для того, аби їхня кількість була парна.

Одним з найвеселіших було гадання на паркані. Дівчата перераховували кілки у паркані, промовляючи "Молодець, старець". І саме останній кілок і показував долю. Крім того, як вірили дівчата, останній кілок давав і повну характеристику майбутнього судженого: якщо товстий, то наречений буде багатий, якщо прямий – то статний і високий, ну і, відповідно, навпаки. Нема паркану - ворожіть на авто: якою побачите соту машину - такий буде і наречений. Бажаємо, щонайменше, позашляховик.

Ніч на Андрія: Поки хлопці роблять збитки, дівчата - ворожать  - фото 4

Чи не наймагічніше - ворожіння на дзеркалах. Передбачається, що тут повинні ворожити люди з міцними нервами. Беруться два дзеркала великої і бажано рівної величини, встановлюються один проти одного, висвітлюються двома свічками; найкраще тримати дзеркало проти висвітленого стінного дзеркала так, щоб з направленого дзеркала в стінній утворився довгий коридор, осяяний вогнями. Кімната має бути без кішок, собак, птахів і сторонніх осіб, крім однієї або двох скромних персон. Щодо останніх: вони не мають дивитися в дзеркало, не підходити до ворожбитів і не розмовляти. І ось наприкінці цього коридору і повинен з’явитися суджений; правда, дивитися доводиться іноді дуже довго, і побачити можна не тільки судженого, а і всяку нечисть. та чи можна залякати сучасних дівчат якоюсь там нечистю - її щодня вистачає з гаком. 

А ще можна ворожити на ім’я. Дівчата збираються і виходять на вулицю. Тут кожна запитує по імені першого зустрічного чоловіка – його ім’я і буде ім’ям судженого. Правда, важливо, щоб на вулиці вам зустрічалися адекватні чоловіки.

Ніч на Андрія: Поки хлопці роблять збитки, дівчата - ворожать  - фото 5

До речі, не лише дівчата гадають на кохання, але й парубки. У багатьох регіонах влаштовують гру, схожу на стародавню "Калиту". Печуть і підвішують до стелі медяний коржик. Хлопці мають підскочити і відкусити шматочок, лише після цього їх допустять до ворожіння. Далі наливають мед на дно миски і кладуть туди перстень, а парубок має дістати перстень губами, не вмочивши в мед носа. Вважають, що хлопець, який пройде це випробування, ожениться і буде щасливий у шлюбі.

Жінки в шлюбі - не засмучуйтесь: до прикладу, звичаї Карпат дозволяють ворожити на Андрія і вам. Але лише на любов свого чоловіка. Горяни вірять, що добрі господарі цього дня повинні дотримуватися певних обмежень, щоб в господарстві велося. Ґаздині не шиють і навіть не беруть в руки голки – "аби не зашити узиці курям, бо нестися не будуть". Ґазди не ходять до вуликів, бо "бджоли злитись будуть і роїтись не будуть".

І хлопцям на замітку: сьогодні ви маєте бешкетувати і робити збитки. Не перестарайтеся, бо завтра свято минеться, а подружки, сусіди та начальство залишаться.

"Андріївські вечорниці" - це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх. Всі гадання мають чарівну силу - по вашій вірі вам відкриється майбутнє.