"Незалежний" світанок, гастрономічні рекорди і леквар: Як на Закарпатті прощатимуться з літом

Літо, що, здавалось, розпочалось зовсім нещодавно, стрімко прямує до завершення. В останній місяць хочеться встигнути відпочити, набратися нових вражень та емоцій

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Незалежний" світанок, гастрономічні рек…

Серпень вже набирає обертів, і зовсім скоро про літо нагадуватимуть лише світлини у телефоні і спогади про круто, незвичайно і насичено проведені дні. Це у випадку, якщо дні такими були. В останні літні тижні багато людей, відірвавшись нарешті від роботи, починають хаотично мізкувати: що б таке учинити, аби не змарнувати сезон і покласти собі у "скарбничку" ще кілька яскравих спогадів.

На Закарпатті, традиційно, серпень багатий на фестивально-розважальні заходи. Цьогоріч деякі з них, що стали улюблені для багатьох (до, прикладу, Wild Wild Fest), не проводитимуть. Проте є такі заходи, побувавши на яких, з упевненістю можна буде сказати, що літо не змарноване.

На Закарпатті просто неймовірна кількість гастрономічних фестів. Тут проводять свята на честь чи не всіх відомих місцевих страв, продуктів, напоїв. Один з таких фестивалів присвячений культовій страві - голубцям. Фестиваль "Бичківські голубці" проводиться у Рахівському районі, село Бичків. Цього року тут заплановано навіть встановити гастрономічний рекорд України, господині приготують 50 різновидів страви.

Гостям і справді варто чекати на щось незвичайне, адже минулого року організатори не підвели і свято мало чимало цікавих поворотів. Торік на фестивалі було представлено 35 видів голубців, у восьми казанах об'ємом по 40 літрів кожен. На виготовлення голубців пішло 75 кілограмів рису й 40 кілограмів м'яса. Господині приготували голубці з м'ясом, кукурудзою, грибами, шкварками, солодкі, у виноградному та буряковому листі.

Новинкою минулого фестивалю голубців стали голубці з м'ясом страусів, утім, як зазначають місцеві господині, найбільшою пошаною на Закарпатті користуються традиційні весільні голубці. Їх готують дуже маленьких розмірів – з мізинець.

Фестиваль відбудеться вже цієї неділі, 5 серпня.

Ще один колоритний захід, який проведуть на високогірній Рахівщині - Міжнародний фестиваль "Барви карпатського ліжника". Таке свято влаштовують вперше. Цей проект є спільним у Карпатському регіоні, і надалі, як обіцяють організатори, буде відбуватися в різних місцях Гуцульщини. Партнером є Івано-Франківська область і артисти, які виступатимуть на святі, здебільшого звідти. Фестиваль проведуть 12 серпня у Квасах.

Присвячений він, як неважко здогадатися, буде унікальному виробу гуцулів – ліжнику, міцній і теплій ковдрі з овечої шерсті, що виткана на спеціальному верстаті і збита у валилі (гуцульський варіант "пральної машини", який облаштовують на річці).

Ліжнику присвятять навіть круглий стіл. Раніше адміністрації областей висували ідею звернутися про внесення карпатського ліжника до переліку спадщини ЮНЕСКО. Також у програмі фестивалю – майстер-класи з народних ремесел, святкова хода, виступи фольклорних колективів Рахівщини, Косівщини та регіону Мурамуреш (Румунія), показ гуцульського вбрання, а також концертна програма і народні гуляння. Має бути цікаво.

Якщо провести День Незалежності можна у багатьох містах і місцях, заходів щороку безліч, то зустрічати цей день варто тільки в Ужгороді. Ось вже п'ятий рік поспіль Заслужений академічний Закарпатський народний хор на самому світанку Дня Незалежності проводитиме дуже патріотичну, зворушливу, видовищну і надзвичайно піднесену акцію "Молитва за Україну". Щороку Ужгород "будить" Україну, вітаючи з головним державним святом на світанку. І щороку місце різниться. "Молитва за Україну" відбувалася і на березу Ужа, і на старих мурах Ужгородського замку, і на площі перед Закарпатською ОДА, і на пішохідному мості в центрі міста.

Де хор виступить цього року, поки ще вирішується. Ужгородці можуть пропонувати свої варіанти. Головне – не пропустити. Серед часто "прохідних" заходів святкування, ця "світанкова" подія здатна розчулити навіть найстійкіших.

Музичні фестивалі цього літа на Закарпатті не густо. Скасовано було навіть найпопулярніші. Але наприкінці сезону, 25 серпня, все ж буде можливість трохи відпочити під супровід сучасних українських і закордонних музикантів.

У с. Велятино на Хустщині 25-26 вересня відбудеться ПИНТЯ-FEST – драйвовий фестиваль, що, як зазначають організатори, стане яскравим завершенням літа. "Це місце, де можна буде відірватись від буденності, весело провести час, а головне насолоджуватись улюбленими українськими гуртами у колі однодумців", - йдеться в анонсі.

На території фестивалю будуть креативні фотозони для яскравих фото, фуд-корт, виступ українських богатирів та багато іншого. У концертній програмі виступатимуть: O.Torvald, Антитіла, Papyllon, People Inside, Halflives та інші виконавці. Як кажуть, на безриб'я...

А на завершення - улюблене багатьма і одне з найсмачнічних свят - Фестиваль левару. Традиційний фест відбудеться 25 серпня у с. Геча Берегівського району.

Фестиваль дає можливість побачити давні національні традиції, пов'язані з варінням сливового лекварю та приготуванням страв на його основі. Леквар – традиційне закарпатське сливове повидло, що вариться за спеціальною технологією. Цукру у традиційний леквар не додають, і після довгого виварювання він виходить густим і ароматним: зі ста кілограмів слив звариться 50 літрів густого леквару. Якщо леквар не вивалюється з перевернутої ложки - значить, уже готовий У скляній тарі він може зберігатися і 2, і 3 роки, а ось у глиняних горщиках - цілих 10.

На фестивалі можна буде побачити весь процес приготування, а він непростий: раз на рік, як правило, у серпні, для варіння леквару збирається вся родина. Господар у саду вириває яму, готує дрова для вогнища, встановлює велетенський казан. Туди засипають очищені від кісточок відбірні сливи, заливають водою, розпалюють вогнище і починається майже магічний процес. Закипілу сливову масу треба безперервно помішувати спеціальним дерев'яним інструментом, схожим на весло. Мішають, як правило, безперервно (щоб не пригорів), до повного її загустіння. Цей процес, залежно від кількості слив, може забирати 7-8 годин, а може і всі 25-30. Ось чому збирається вся родина - щоб підміняти одне одного.

Побачити це дійство, скуштувати і сам леквар, і безліч страв з нього з'їжджається чимало гостей. І запасаються цім чудо-смаколиком на рік вперед.

Подій у серпні на Закарпатті буде чимало. Обрати можна на дуже різний і навіть на дуже прискіпливий смак. Головне таки потрапити сюди, а розважитися і відпочити, щоб вистачило вражень до наступних "гарячих" місяців - не проблема.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme