Невицький замок vs туркомплекс: Чи зможуть підприємці, науковці і туристи поділити дорогу до фортеці

Стародавня фортеця у Кам’яниці та приватний комплекс, розташований поруч, ділять межі. Десятиліттями доступ до замку був не обгороджений. Нині ж межу між приватною власністю та середньовічним замком чітко окреслили власники туристичного комплексу. Резонанс у ЗМІ змусив чиновників обстежити територію та встановити, чи є законним таке рішення
 

Невицький замок vs туркомплекс: Чи зможу…
Фото: BRENN.lab/Facebook

Замок у Невицькому – один з 13, що збереглися на Закарпатті з часів Середньовіччя. Проте якщо Паланок у Мукачеві чи Ужгородський замок добре збережені, мають свої бюджети для розвитку і збереження, то Невицький з кожним роком тільки руйнувався.

Невицький замок: Історія та сучасність

Перші згадки про Невицьку фортецю датуються XII століттям. Його історія пов’язана з графами Другетами, які правили у ньому близько трьох століть. Саме вони внесли зміни в архітектуру замку – змінили його дизайн під так званий "італійський". Все тому, що основна функція фортець у той час була захисна, тож замок укріплювався з кожною можливістю.

У XIX століття на території замку був облаштований сад на честь угорського науковця Вагнера, де розмістили фонтан з природним водним тиском. Тому, хто відвідував замок у наші часи, важко таке навіть уявити, адже зараз фортеця виглядає жалюгідно. Остання реставрація тут проводилася у 1968-1970-х роках.

Досі долею замку переймалися тільки науковці та ентузіасти. Тож для них новина про падіння рік тому донжону, встановленого у 1920-ті за часів володіння краєм Чехословаччиною, стала просто шоком. Без нього замок просто не впізнати. Обрисів фортеці, які всі закарпатці пам’ятають ще з дитинства, більше немає в реальності. Дах донжону було зруйновано за одну березневу ніч буревієм.

Невицький замок до падіння донжону

Невицький замок після падіння донжону

Замок довгі роки був безгосподарним. У 2010-му його передали Кам'яницькій сільській раді з грубими порушеннями законодавства. З того часу територія навколо замку почала обростати приватними будівлями – базами, ресторанами. Тільки у 2018-му судом було передано фортецю на обласний баланс і відновлено статус пам'ятки архітектури національного значення.

З того моменту стало можливим реалізувати проєкт "Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку". Загальна сума фінансування - 10,5 млн грн. Розвахований проєкт на два роки.

"Складна" дорога до замку

Тоді, коли у науковців та захисників закарпатських пам’яток культури з’явилася надія на відновлення замку, виникла нова проблема. Досі прохід до замку був вільним і використовувася всіма – як туристами, так і персоналом, та відвідувачами навколишніх баз. У жовтні 2020-го закарпатці забили на сполох – дорога, що вела до фортеці, опинилася за огорожею, яку встановили з ініціативи ТОВ "Верховина".

За інформацією "21 каналу", зараз, щоб добратися до пам'ятки, потрібно йти через парковку туркомплексу тієї ж "Верховини". Дорога до замку більше нагадує катакомби. А стежка до самого замку – небезпечна. З одного боку – огорожа. з іншого – глибокий яр. У ТОВ "Верховина" зазначили: "нічого не порушують". Проте не пояснили, на якій підставі встановлена огорожа.

огорожа біля Невицького замку

За словами археолога Олексадра Дзембаса, ці території ніколи не належали виключно туристичній базі. Замок – це не тільки будівля, це і прилеглі території, які визначені багаторічними науковими дослідженням.

"Ще у радянські часи Україна ратифікувала Конвенцію щодо збереження історико-культурної спадщини. Вона визначає, що до кожної пам'ятки повинен бути доступ, збереження її автентики і цілісності. Сучасний ж стан Невицього замку та його територій, яскраво показує, що Конвенції не дотримуються: комунікації та дорога перекриті", – розповів Олександр Дзембас.

Розголос у ЗМІ сприяв тому, що до замку направили обласну комісію у складі власника – Комунальної установи "Управління спільною власністю територіальних громад" обласної ради, представників обласного департаменту культури та управління Держгеокадастру. Чиновник  виїздили на місце, щоб вияснити чи є порушення. Відтак, було передане звернення до інституту землеустрою, який розробляв технічну документацію, щодо меж замку і ТОВ "Верховина"

"У зв’язку з повідомленнями у ЗМІ, ми зробили виїзне обстеження. Є акт обстеження. За його результатами уповноважений орган подав запит до Інституту встановити межі у натурі. Оскільки зараз відбувається реконструкція замку і водночас тривають роботи на території ТОВ "Верховина", з обох сторін задіяна техніка. Тож стовпчики, які були раніше встановлені між об’єктами, зміщені. Що стосується конкретної прикордонної території охоронної зони і ТОВ, після того як будуть встановлені по-новому ті стовпчики, ми і зробимо відповідні висновки", – розповів Depo.Закарпаття заступник директора департаменту – начальник управління охорони культурної спадщини, правового супроводу, організаційної та кадрової роботи Микола Кужельний.

Щодо огорожі, то, за словами чиновника, вона жодним чином не потрапляє до зони пам’ятки. "Паркан  огороджує їхню територію (ТОВ "Верховина"), а не територію замку. Це їхня зовнішня територія – це вже встановлено. Нині і у подальшому абсолютно вільний доступ до замку є, і він таким і залишиться. Праворуч облаштований абсолютно безпечний вхід – стежка, котра веде до замку, яка була завжди. Інший вхід – через територію "Верховини", через яку також буде доступ для всіх бажаючих. Щодо якихось облаштувань біля самого замку для туристів – наразі там ще тривають роботи. Проте пізніше, думаю, теж буде облаштований доступ безпосередньо до замку", – каже Кужельний.

Тож поки доводиться чекати на висновки Інституту геокадастру та закінчення робіт на території самого замку. І ходити в обхід.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme