Невицький замок на Закарпатті: Чи дочекаються мури автентичної фортеці кращих часів

Пам’ятка національного значення, яка щороку вабить до Закарпаття тисячі туристів і є справжнім надбанням, майже зруйнована

Невицький замок на Закарпатті: Чи дочека…

Закарпаття – єдина область, яка має 13 замків, але не має історико-культурного заповідника навколо них. Невицький замок біля Ужгорода – один із тих, які руйнуються або вже майже зруйновані. 

Про те, що Невицька фортеця перебуває у катастрофічному стані, говорять не перший рік. За різних обставин і різними людьми питання піднімається знову і знову. Очисткою мурів та навколишнього рову періодично опікуються лише історики та небайдужі активісти, саме завдяки їм мури ще не перетворилися на купу каміння.

Автентичний Невицький замок з давньою і цікавою історією

невицький замок

Фото: karpaty.love

У Невицького замку – довга і захоплююча історія, свого часу ним керували представники абсолютно різних епох, народів і національностей, кілька разів замок руйнували, але потім відбудовували заново. Свого часу його навіть зруйнувала Орда.

Вчені припускають, що Невицький замок був зведений в ХІІ столітті на місці існування дерев’яної споруди. Тоді і з’явилися про нього найперші згадки як про королівському зміцненні, що виконує роль будівлі, розташованої на відрізку найважливішого торгового шляху, який проходив через тодішній Ужгород. Незадовго після цього у фортеці ховалися ті з місцевих феодалів, які брали участь у повстанні проти правління короля Карла Першого.

Майже три сотні років замком правила династія графів Другетів, які і змінили його по так званому італійському зразку. Архітектурні зміни були викликані потребою того часу, коли замок виявився знову "втягнутий" у військові дії. Уже на початку 19 століття біля замку був створений сад Вагнера в честь знаменитого угорського вченого Карла Вагнера, де спорудили також фонтан, що володіє природним водним тиском.

Страхітлива легенда знаменитого закарпатського замку

Як і у всіх замках, в Невицькому живе своя легенда – правда, страхітлива, жорстока і навіть дещо містична. Це легенда про Погану Діву, яка, згідно з приданим, тут правила і наводила жах на всіх жителів. Кажуть, це була турецька царівна, зла чаклунка, яка побажала звести для себе на пагорбі найбільш неприступну фортецю.

невицький замок

Фото: karpaty.love

Для цього її люди змушували селян піднімати на гору каміння і важко працювати. Щоб Невицький замок і його стіни були ще міцнішими, царівна наказувала додавати в розчин яйця та молоко. Але незабаром Діві виявилося недостатньо звичайного молока, і вона наказала відбирати молоко у матерів. Почали вмирати маленькі діти, округу заповнив плач, страх і ненависть.

У той час в сусідньому селищі жив юнак, який пообіцяв стати царем і позбавити людей від злої царівни. Зібравши велике військо, він переміг Діву.

Сумна сучасність і крихітна віра в реставраційне майбутнє

Зараз автентичний замок має жалюгідний вигляд: від колишнього вигляду залишилося дуже мало – одні руїни, які продовжують знищуватися часом і людською байдужістю.

невицький замок

невицький замок

невицький замок

невицький замок

Падіння донжону у березні 2019 року майже доконало замок. Однак, оптимісти не втрачають надії і таки вірять, що стіни фортеці можна буде реставрувати і повернути на місце дерев'яну вежу.

Було...

невицький замок

Основа даху зроблена у 20-х роках ХХ століття (часи Чехословацької республіки). Остання реставрація – кінець 1960-х років.

… стало

невицький замок

невицький замок

невицький замок фото

фото невицького замку

Замок довгий час не мав порядного газди. У 2010 році він був переданий Кам'яницькій сільській раді Ужгородського району з грубим порушенням законодавства як безгосподарне майно. Передали, треба сказати, із користю для багатьох: навколо замку, як гриби після дощу, почали "рости" турбази, ресторани, готелі. Очевидно, саме їхні власники стали і володарями частини території, яка, згідно з проектом консервації Невицького замку, є охоронною зоною і належить до категорії земель історико-культурного призначення, приватизація яких можлива тільки з дозволу Кабінету Міністрів.

Неодноразові звернення облдержадміністрації з проханням повернути цей унікальний історичний об'єкт Кам'яницька сільрада ігнорувала.  Лише 18 липня 2018 року Апеляційний суд Закарпатської області розглянув апеляційну скаргу обласної прокуратури щодо повернення на обласний баланс Невицького замку. Колегія суддів задовольнила апеляцію.

Рішення суду сприяло початку реалізації проєкту "Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку". Загальна сума фінансування проекту складає 10,5 млн грн. за рахунок державного бюджету та понад 0,5 млн – за рахунок місцевого бюджету. Левова частка цих грошей (10,7 мільйонів) має надійти з Державного бюджету України в рамках фінансування проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів, отриманих від Європейського Союзу, ще 500 тисяч виділить обласний бюджет.

Проєкт на 11 млн грн розрахований на 2 роки. Торік у грудні у пресцентрі Закарпатської ОДА представили результати першого, так званого "м’якого", етапу проєкту, під час якого створено сучасний інтерактивний сайт з історії та сучасності Невицького замку. На сайті є аудіогід для туристів 12 мовами. На території замку встановлено модульні офіси та санітарний блок, відеонагляд, нічну підсвітку та лавки.

Фото: пресцентр ОДА

У межах проєкту розроблено проєктно-кошторисну документацію, яка погоджена з Міністерством культури. Було оголошено тендер на проведення будівельно-реставраційних робіт і ось днями, розпочанлися роботи з відновлення даху основної вежі й реставрація малої вежі.  Але основна мета археологів – не реставрація фортеці, а збереження її автентичності. Втіливши проєкт, можна буде розвивати сільський зелений туризм, реалізовувати місцеву крафтову сільськогосподарську та лісівничу продукцію, сувеніри, відтворити історичні ковальські та гончарні майстерні тощо.

невицький замок

Передовсім планується відновити вежу-донжон. Більше того, її перетворять в оглядовий майданчик. До вежі спорудять східці, якими туристи зможуть піднятися на самий верх і оглянути тутешні краєвиди. Буде зроблено й освітлення стін. Археолог та експерт проекту Олександр Дзембас каже: найважливіше – необхідно зберегти автентичність фортеці. Адже замок – не об’єкт економічного господарювання.

невицький замок

невицький замок

Щоб повністю відновити Невицький замок, потрібно щонайменше 10 млн євро. І нинішня реставрація – це тільки перший крок до відновлення пам’ятки.

невицький замок

невицький замок

Де знайти Невицький замок

Розташована фортеця на Закарпатті неподалік села Кам'яниця. З Ужгорода можна дістатися маршруткою, що прямує до села. Це якихось 12 кілометрів. Якщо ви подорожуєте автомобілем, тоді у вашому розпорядженні траса Н13. Від самого поселення до замку зовсім близько. Приблизно 40 хвилин захоплюючої та неповторної подорожі гірською стежиною, через підвісний міст. Подорож запам'ятається дивовижними краєвидами на річку Уж, греблею, збудованою приблизно в 30-ті роки минулого століття, та двома міні ГЕС.

невицький замок

невицький замок

невицький замок

Фото: Depo.Закарпаттяkarpaty.love, пресцентр Закарпатської ОДА

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme