"Непотоплюваний" Андріїв: Чому прокуратура програє суди у справі мера Ужгорода

Закарпатський апеляційний суд не задовільнив скаргу прокуратури на ухвалу слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду від 19 вересня 2018 року про відмову у задоволенні клопотання про відсторонення міського голови Ужгорода від посади

За результатами апеляційного розгляду, ухвалу слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду залишено без змін: міський голова Ужгорода Богдан Андріїв залишається на посаді. Рішення оскарженню не підлягає. Та, як запевнила в коментарі прес-секретар прокуратури Марина Безега, прокурор знову буде клопотати про відсторонення мера від посади на засіданні Ужгородського міськрайонного суду 4 грудня.

Для тих, хто "не в темі", – коротко. Богдану Андріїву інкримінують привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо крупних розмірах, а також співучасть, за попередньою змовою, у підробці документів. Йдеться про привласнення майже 6,56 млн грн під час будівельних робіт з реставрації пам'ятки архітектури національного значення "Амбар та винний льох XVII століття", відомою під назвою "Совине гніздо". Частину коштів на реставрацію було виділено з місцевого бюджету, частина – кошти грантового проекту.

В Ужгородській міськраді прокоментували підозру щодо обставин реконструкції "Совиного гнізда" досить прогнозовано. Там запевнили, що є офіційна технічна документація з державного органу, яка підтверджує відсутність матеріальних збитків, які б спричинили фінансову шкоду державі або громаді міста. Ці матеріали наразі оформляються захисниками та згодом будуть подані до органу досудового розслідування. "Зазначаємо також, що всі тендерні процедури з реконструкції "Совиного гнізда" були проведені, та роботи розпочаті до набуття Богданом Андріївим повноважень міського голови Ужгорода", - серед іншого йдеться в повідомленні прес-служби.

На це уточнення у прокуратурі заявили, що на момент підписання актів виконаних робіт Богданом Андріївим реконструкцію "Совиного гнізда" навіть не було розпочато. При цьому вартість всіх робіт з реставрації об'єкту - майже 23 млн грн. Куди поділися 6,5 з них - власне, і з'ясовує прокуратура. І саме вона має встановити, чи має чинний мер Ужгорода стосунок до цього.

На початку вересня слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду призначив для голови Ужгородської міської ради запобіжний захід – тримання під вартою із визначенням застави у 440 тисяч гривень. Того ж дня заставу було внесено у повному обсязі. А 19 вересня відбулося засідання щодо відсторонення мера Ужгорода від здійснення посадових обов'язків. У судовому засіданні прокурором не було доведено, що підозрюваний, перебуваючи на посаді Ужгородського міського голови, може знищити докази кримінального правопорушення та здійснити незаконний вплив на свідків злочину. З огляду на це, слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання прокуратури про відсторонення Андріїва від здійснення посадових обов'язків. Прокуратуру такий перебіг подій не задовольнив, однак у тому, що мера треба відсторонити, її представники не переконали і Закарпатський апеляційний суд.

Губернатор Закарпаття Геннадій Москаль переконаний, що справа проти Андріїва - політичне замовлення. Аргументуючи свою позицію, він наголошує, що прокуратура на підставі копій, а не оригіналів документів, в авральному порядку вручила міському голові Ужгорода Андріїву підозру, озвучуючи при цьому мільйонні збитки, які нічим не підтверджені. За висновком експертизи не знайдені підтверджуючі документи на роботи лише на 40 091,52 гривні, що становить 0,24% від загальної суми освоєних коштів. "Однак це не значить, що 40 тисяч гривень вкрадені.

На сьогодні з'ясувалося, що на ці гроші були замовлені і встановлені засоби протипожежної безпеки. Таким чином, підставою для вручення підозри міському голові Ужгорода з подальшим судом і обранням запобіжного заходу стали припущення, які спростовані експертизою НДЕКЦ МВС України", – зазначає Москаль.

Він також заявляє, що обласна державна адміністрація категорично засуджує будь-яке втягування правоохоронних органів у політичні процеси. Всі ужгордці пам'ятають занедбаний стан "Совиного гнізда", яке взагалі могло бути втрачене як пам'ятник архітектури національного значення. На сьогодні це одне з найкращих історичних місць обласного центру, де проводяться винні фестивалі, виставки, конференції, ярмарки та інші культурно-мистецькі заходи. "Ніхто не просить дякувати міській владі, але об'єкт необхідно хоча б здати в експлуатацію, і тільки тоді провести комплексну перевірку виконаних робіт із залученням польських аудиторів. І якщо дійсно будуть виявлені порушення, говорити про відповідальність тих чи інших осіб. Бо гучна справа про "зловживання в "Совиному гнізді" – це не кримінал, а банальне політичне замовлення", – каже Москаль.

У контексті "гучних" справ проти чиновників мерії Ужгорода згадалась справа ще одного високопосадовця – колишнього першого заступника Андріїва Іштвана Цапа.

У січні 2017 року в Ужгороді Цап став підозрюваним у корупційній справі. Прокуратура оприлюднила відео, на якому чиновник нібито домовляється про хабар, говорячи про гроші, які "заходять" у міськраду для прийняття рішення. 10 лютого Апеляційний суду Закарпатської області ухвалив рішення про взяття під варту Цапа до 24 березня з умовою застави розміром 240 тисяч гривень. Гроші знайшли дуже швидко – вже за годину було внесено заставу, Цап поїхав додому.

І ось зараз цілком ймовірно, що судовий процес над екс-заступником мера Ужгорода можуть почати спочатку. Справа в тому, що в Ужгородському міськрайонному суді Ірина Шепетко, яка здійснює судочинство у справі отримання хабара, 18 жовтня закінчила 5-річний термін, на який її було призначено. Через це справу передали іншому служителю Феміди. Щоправда, коли здійснюється заміна судді, розгляд справи можна почати спочатку, якщо обвинувачуваний, прокурор або захисник проти продовження справи з того місця, на якому зупинились з попереднім суддею. У суді визнають, що через регулярну відсутність підозрюваного на судових засіданнях судочинство затяглося. Тому і не виключають, що розгляд таки почнуть "з нуля".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття