Небезпечні Карпати: Чому туристам не варто ігнорувати попередження рятувальників

У період нестабільної зимової погоди гірські схили особливо небезпечні. Та туристи продовжують вперто не помічати попередження рятувальників

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Небезпечні Карпати: Чому туристам не вар…

Здавалося б, рік почався не так давно, і зими пристойної з великим снігом, морозними днями, хуртовинами і кучугурами у найзахіднішому регіоні України було не так і багато, але "зимової" роботи місцевим рятувальникам не бракувало.

З початку року підрозділи ДСНС вже 40 разів виїжджали в гори на рятувальні операції. Під час таких заходів було врятовано 54 людини, котрі потрапили в небезпеку, а 26 подорожувальникам довелося надавати невідкладну долікарську допомогу. Це при тому, що ледь не щотижня (а іноді й щодня) рятувальники попереджають про небезпеку походів у гори – то лавина може зійти, то погода несприятлива, яка може збити з курсу навіть досвідчених мандрівників. До слова, досвідчені закарпатці у халепу в горах майже не потрапляють – знають, як поводитися і коли краще не підкорювати вершини. А от підкорювачів з інших частин України і з-за кордону вдосталь.

Лише протягом минулих вихідних таких відчайдухів було 13. Так, ввечері 9 лютого в районі полонини Драгобрат Рахівського району під час проходження туристичного маршруту втратили орієнтир та заблукали дев'ять туристів з Києва. Того ж вечора фахівці служби надзвичайних ситуацій їх розшукали і доправили до місця, де ті відпочивали.

А за два дні на тій же полонині Драгобрат уночі загубилися четверо мешканців Запоріжжя. На щастя, і тут рятувальники спрацювали на відмінно і посеред ночі розшукали заблукалих лижників.

Закарпатських рятувальників самі закарпатці часто називають місцевими "чіп-і-дейлами". Роботі їхній не позаздриш: часто через нерозважливість туристів доводиться ризикувати самим, вирушаючи на рятувальні операції і в будні, і в свята. До прикладу, працювати довелося і напередодні Нового року: 30 грудня вечері біля Говерли у Рахівському загубилися троє туристів 1985, 1994 та 1998 років народження, громадяни Чеської Республіки. Розшукали їх посерд ночі 31 грудня. Коли рятувальники дісталися до місця перебування туристів, виявилося, що один із туристів отримав травму ноги. Потерпілому було надано першу домедичну допомогу. Далі туристів було супроводжено до м. Рахів, а травмованого передали лікарям Рахівської райлікарні.

Серйозний випадок, яким міг закінчитися традією, стався на Рахівщині біля гори Петрос: 29-річна киянка зірвалася з обледенілого схилу та скотилася у 300-метрову прірву. Вона отримала травму ноги та рвані рани рук і не могла самостійно пересуватися. Тоді, в складних погодних умовах (саме намело снігу і була загроза сходження лавин) о 00:50 10 січня рятувальникам вдалося дістатися до туристки, з якою поруч, на щастя, був її колега.

Потерпілій ввели знеболювальні препарати, надали першу допомогу. Але через нічну пору доби та небезпеку сходження лавин, вирішили дочекатися ранку. Вже на ношах рятувальники 7 км несли потерпілу, поки не дісталися своєї автівки. До лікарів жінка потрапили аж о 15:10.

"Один удар, зупинка, думки про батьків, а потім знову політ... я вже почала думати, що якщо смерть – це так, то це якось неприкольно", – поділилася згодом туристка у "Фейсбук".

У сусідньому Прикарпатті подібних випадків теж вдосталь: тут у січні група туристів потрапила під лавину після відвідин гори Піп-Іван. Перед тим рятувальники попереджали про високий рівень небезпеки сходження лавин, однак така інформація групу не зупинила.

В тому, що сталося, туристи винуватять гіда. Провідника вони знайшли за оголошенням в інтернеті, і той сам запропонував п'ятиденний похід Чорногірським хребтом – однією з найбільш лавинонебезпечних ділянок у Карпатах. Коли мандрівникам стало страшно, вони вирішили покинути гіда і піти у найближче село, але щойно почали спуск, як зірвалася лавина. Туристи врятувалися.

Висновки ж фахівців однозначні. "Група спровокувала лавину", - запевнили рятувальники.

Як вражаюче сходять лавини у Карпатах, у січні показали у мережі. Сноубордист спровокував лавину на Драгобраті і зумів від неї врятуватися.

Увага! У відео присутня нецензурна лексика

Згодом виявилося, що хлопець з відео працює гідом для туристів, які відпочивають у горах, а також допомагає рятувальникам шукати зниклих лижників і сноубордистів.

Рятувальники нерідко і самі моделюють під час навчань небезпечні ситуації, аби не втрачати навиків порятунку. Нещодавно особовий склад Чорногірського гірського пошуково-рятувального посту провів сніголавинні навчання на горі Піп Іван.

Було змодельовано ситуацію, коли двоє сноубордистів потрапили під сніговий завал, і одного з них накрило товщею снігу.

Учасник, який не потрапив в завал розповів подробиці та деталі випадку, місце, коли востаннє бачив свого товариша в сніговому потоці. Пошуки проводились за допомогою зондування. Після таких занять рятувальники аналізують випадок та детально обговорюють, аби розробити чіткий план порятунку.

У кваліфікації гірських рятувальників сумніватися не доводиться – вони неодноразово доводили свою професійність та рятували людські життя. Але все ж покладатися в першу чергу треба на себе. Недотримання правил поводження у горах може призвести у кращому випадку до травм, а в гіршому – до смерті через зрив у прірву чи потрапляння в лавину.

Рятувальники не втомлюються нагадувати: не варто переоцінювати власні можливості, а треба суворо дотримуватися основних правил безпечного гірського туризму. А вони прості: насамперед слід зареєструватися у найближчому підрозділі рятувальної служби, підготуватися до походу, захопивши з собою теплі речі й альпіністське спорядження, долати гірські схили тільки в супроводі досвідчених туристів і припинити подорож за несприятливих погодних умов.

І звісно – не ігнорувати штормові попередження, які, у цю теплу і нестабільну зиму, з'являються мало чи не щодня.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme