Не МОЗом єдиним: Чому Москаль замовив вакцини від кору в Угорщині

З початку 2018 року в Закарпатській області зареєстровано 368 випадків кору, щодня медики реєструють по 30–35 нових

Не МОЗом єдиним: Чому Москаль замовив ва…

Заява голови Закарпатської облдержадміністрації Геннадія Москаля про те, що в області вже два тижні немає жодної вакцини від кору, а всі звернення влади в МОЗ ігноруються, через що влада замовила вакцини в Угорщині, наробила галасу. "Коли я бачу, як керівництво МОЗ говорить по телебаченню, що всі регіони забезпечені вакцинами, то відповідально заявляю – це брехня! На Закарпатті вже два тижні немає жодної вакцини від кору, а всі наші звернення в МОЗ ігноруються. Якщо, не дай бог, в області почнуться летальні випадки, вся відповідальність про це ляже на недолуге керівництво Міністерства охорони здоров'я", – категорично погрозив Москаль.

Не знаходячи – або начебто не знаходячи – розв'язання проблеми в Києві, влада Закарпаття звернулась за допомогою до Угорщини. Там пообіцяли, що, як тільки вакцина надійде з країни-виробника, одразу відправлять ліки до Закарпаття.

Вибір саме Угорщини цілком зрозумілий: країна-сусідка неодноразово виручала закарпатців і не тільки медичними преператами. Підстав сумніватися в тому, що Угорщина може змінити своє рішення, практично, нема. І справа тут не тільки в так званому добросусідстві. Щонайперше, в Угорщині добре розуміють, що поширення кору на Закарпатті – це серйозна загроза і її громадянам, а тому відповідально готується до можливої епідемії. Тим більше, що прецеденти є: кір вже приходив до країни з Румунії та України у 2011-2012 роках, а у 2015 році так же "заглядав" поліомієліт з України. Тому відтоді всі медичні служби напоготові. Відповідно проводиться обов'язкова вакцинація дітей до 18 років, а також осіб з груп ризику - людей похилого віку, персоналу на прикордонних пунктах пропуску, співробітників імміграційних відділів, медичних працівників тощо. Рівень охоплення вакцинацією складає 98%.

Ризикувати здоров'ям своїх громадян Угорщина не збирається, а тому ще у 2016-му зобов'язалася упродовж наступних п'яти років у разі необхідності забезпечити потреби Закарпаття у дефіцитних вакцинах для щеплення мешканців різних вікових категорій. Така необхідність назріла вже на початку 2017-го. Минулоріч Міністерство охорони здоров'я дало Закарпаттю менше третини від необхідної кількості вакцини від кору: із заявлених 88 тисяч вакцин область отримала лише 26 тисяч. Влада, як і нині, змушена була просити вакцину в Угорщини як гуманітарну допомогу. Угорська сторона вивчила запит українських колег щодо вакцинації населення регіону і вже в лютому 2017-го розпочала процес державних закупівель ліків, виходячи з кошторису на суму майже 500 мільйонів форинтів (понад $1,7 млн).

В лютому Угорщина запропонувала 20 тисяч доз вакцини проти кору, щоб запобігти поширенню епідемії цієї хвороби з сусідньої Румунії (на той час у сусідній Румунії епідемія кору вже стала причиною летальних випадків). Перший вантаж із Будапешта в Ужгород доставили на спецавтомобілі вже в березні. Таких поставок було кілька протягом року.

Що стосується цьогорічного траншу, то, коли саме він прибуде до Закарпаття, конкретно ніхто сказати не може, бо оформлення вантажу, відправка та отримання - процедура не одного дня. А тим часом хвороба продовжує швидко поширюватися. З початку 2018 року в регіоні зареєстровано 368 випадків кору, при цьому щодня медики реєструють по 30 – 35 нових випадків. 78 відсотків хворих – особи до 17 років. За останній тиждень надійшла інформація про 137 випадків кору, в тому числі 107 серед дітей. Госпіталізації потребували 114 осіб, з них 107 дітей. Інтенсивно поширюється кір серед дітей віком від 1 до 4 років та 5-9 років.

Найбільше хворіють кором в Ужгородському, Тячівському районах та у самому Ужгороді. Із понеділка, 22 січня, дитячі навчальні заклади Тячівського району (загальноосвітні школи, дитсадки, школи мистецтв) закрилися на два тижні на карантин.

У Міністерстві охорони здоров'я відреагували на заяви Москаля, оприлюднивши інформацію, що вирішують ситуацію з відсутністю вакцин від кору на Закарпатті. "Всі наявні в країні вакцини сьогодні перебуваються в регіонах. Тому будь-який перерозподіл вакцин — це добра воля та взаємодопомога одних регіонів іншим", - йдеться в повідомленні прес-служби.

Щоправда, про механізм реалізації "доброї волі" та "взаємодопомоги" не сказано нічого. А варто було б, бо, навряд чи, зважаючи на складну ситуацію, знайдеться регіон, де "без скрипу" визнають, що вакцин у них із надлишком, і поділяться з іншими. Береженого, як кажуть, бог береже.

P.S. Стало відомо, що сьогодні, 23 січня, Міністерство охорони здоров'я України прийняло рішення про перерозподіл вакцини від кору, краснухи і паротиту, виділеної по всіх регіонах України. Найближчими днями Закарпаття отримає 10 тисяч вакцин від кору.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme