Найкорисніші карпатські чаї восени: Де спробувати і що приготувати самотужки

Що може бути приємніше восени, ніж сісти в улюблене крісло, закутатися у теплу ковдру з горнятком теплого і запашного чаю, і просто насолоджуватися читанням книги чи переглядом улюбленого фільму. Та для такої ідилі варто обирати чай не у пакетиках з найближчого магазину, а щось справді ароматне і корисне. Карпатський чай – найвдаліший вибір для холодних осінніх днів

Найкорисніші карпатські чаї восени: Де с…
Фото: simya.com.ua

Карпати – для когось просто гори, які можна навідати раз чи двічі у році, щоб  побачити місцеві родзинки, покататися на підйомниках влітку, на лижах взимку, побачити ведмедів у Національному парку "Синевир". А для когось – це справжня скарбниця із корисними рослинами. Якщо знати, що і як готувати, можна не купувати аптечні вітаміни та ліки, які вартують сотні, а то і тисячі гривень.

Особливо цінуються карпатські чаї. Корисні для здоров’я та смачні, особливо, якщо їх присолодити повидлом із карпатських фруктів чи медом, зібраним у пасіках на високогір’ї. Чисте повітря, віддаленість від великих міст та людей, робить карпатські продукти вкрай поживними та корисними. Особливо вони допоміжні у холодну пору року, коли організм потрубеє додаткових вітамінів та мікроелементів і більш піддатливий до вірусів.

Чайна історія Закарпаття

Збирати трави та готувати з них корисні чаї та різні настоянки у Карпатському регіоні почали мабуть ще з прадавніх часів. Які трави і де збирати, як їх сушити, де – на горищі чи на свіжому повітрі, як готувати і скільки чого додавати – детальні рецепти передавалися від покоління до покоління.

Окрім корисних карпатських чаїв з місцевих трав, у регіоні пробували вирощувати і звичайний чай, привезений з Грузії. У 1949 році до Мукачева прибули науковці, які заклали чайну плантацію на горі Жорніна. На жаль, амбітним планам не судилося втілитися у життя. Без підтримки чайна плантація почала занепадати. Попри це, вона досі існує. Нині з плантації вдається зібрати 1 – 1,5 кг листя. Це мізерна кількість. Та досі є ентузіасти, які підтримують життя на плантації – прибирають її і готують до зими, щоб кущі не вимерзли. Зараз це більше туристична локація.

чайна плантація біля Мукачева

Фото: Максим Адаменко

Вирощення чаю не має державної підтримки, тому цією діяльністю займаються хіба ентузіасти. Юрій та Галина Клованичі вирощують фермерський чай на своїй плантації під горою Ловачка. Саме цю гору ще дві тисячі років тому облюбували кельти. Це залишило відбиток на місцевих традиціях, зокрема і на виробництві напоїв та їжі. Окрім цього, фермери виробляють вина за стародавніми карпатськими рецептами з додаванням місцевих квітів та трав, що додає їм особливого смаку. Також печуть хліб та виготовляють сир. 

фермерське господарство на Закарпатті

Фото: Олександр Ворошилов

Ще одне атмосферне місце, де туристам приготують карпатський чай з ароматних трав – гора Ґемба. Її висота – 1497 метрів над рівнем моря. Ще шість років тому тут продавали такий звичний для всіх "Ліптон" у пакетиках. Та одного дня туристка, що приїхала в гори, подумала: "Чому б тут не створити місце, де гостей пригощатимуть справжнім карпатським чаєм?". Ще в дитинстві Юлія Омельченко завжди з цікавістю спостерігала за бабусею, яка готувала чаї з пахучого різнотрав’я. Вже дорослою дівчина вирішила створити найвисокогірнішу чайовню в Україні.

високогірна чайовня на горі Гемба

Фото: Валентин Кузан/Сергій Полежака

Осінні чаї Карпат

Восени можна насолоджуватися будь-яким з чаїв з різних квітів та трав, адже їх уже вдосталь заготовлено на зиму. Щоб пережити холодну пору, людському оганізму вкрай необхідно мати достатньо вітамінів і мікроелементів. Звісно, зараз у супермаркеті можна придбати будь-який фрукт із заморської країни і поповнити свій організм вітамінами. Проте, як стверджують науковці, найбільше нам підходять ті продукти – овочі та фрукти, що вирощені саме у рідній землі. Тож ніякий чай зі шматочками манго, гібіскусу чи папайї не додасть такої сили, як чай із такої звичної з дитинства шипшини чи ромашки.

Який чай обрати холодного осіннього вечора?

Напій, для осінньої пори – чай, що не тільки зігріє, а поповнить організм корисними речовинами, підкріпить імунітет, щоб він міг боротися із застудами і вірусами. Коли ж тіло таки не впоралося з вірусами, потрібно знайти напій, що допоможе вилікуватися і відновити сили. 

Іван-чай

Мабуть один із найвідоміших нині карпатських чаїв – іван-чай. Серед травознавців його знають як кипрій. Саме з цієї рослини готували напої ще наші предки в часи Київської Русі. Згодом його витіснив чорний чай з Китаю. Та нині кипрійний чай повертає собі втрачені позиції. Навіть, якщо жити далеко від гір, можна знайти чимало іван-чаю на полицях магазинів великих міст України. З дикими грушами і яблуками, цвітом чебрецю, листям меліси та м’ятою – вибір на будь-який смак.

іван-чай для приготування корисного напою

Фото: molfar-tea

Іван-чай надзвичайно корисний саме в холодну пору, адже має протимікробну та протизапальну дію, жарознижувальний та знеболювальний ефект, він добре заспокоює і допоможе швидко заснути. Також він допоможе при судомах.

Готується чай за звичним рецептом. Для цього варто просто залити листя окропом і почекати кілька хвилин доки він настоїться. Не варто його перетримувати, інакше він буде надто міцним. Це сподобаться не кожному. 

Якщо ж допікає застуда чи головний біль, можна приготувати ось такий настій:  

  • 2-3 ст. ложки подрібненої трави залити 2 склянками кип'ятку;
  • варити на слабкому вогні протягом 10-15 хвилин;
  • настоювати близько години;
  • процідити.

Цей напій потрібно пити по 1 ст. ложці перед їжею 3-4 рази на день.

При виснаженні через довготривалий чи сильний стрес, втомі після важного робочого дня, варто приготувати настій за таким рецептом:

  • 1 ст. ложку подрібненої трави залити 1 склянкою окропу;
  •  настояти 30 хв;
  •  процідити.

Приймати по 1/3 склянки 3 рази на день за 30 хв до їжі протягом одного місяця.

Цікаво, що кипрієм можна замінити каву. Для цього чай потрібно перемолоти у кавомолці і заварювати тим ж способом, що і каву.

Не варто вживати іван-чай систематично довше місяця. Це може спричинити проносний ефект. Також не рекомендують пити його з седативними засобами, адже сам чай має подібний ефект.

Чай з листя малини

Всім відомо, щоб при застуді потрібно пити чай з малиновим повидлом. Та не тільки ягода допоміжна при ГРВІ, також для лікування можна і треба використовувати листя малини. У листі міститься у шість разів більше вітаміну С, ніж у самій ягоді.

малина і малинове листя для чаю

Фото: molfar-tea

Відвар з листя малини має жарознижувальний та потогінний ефект. Також це чудовий протизапальний та відхаркувальний засіб. При захворюваннях дихальних шляхів, сильному кашлі відвар з листя малини використовують не тільки як чай, а і як засіб для полоскання горла. Разом з тим це відмінний імуностимулюючий засіб. Тож чай з листя малини допоможе укріпити імунітет восени.

Рецепт чаю з листя малини:

  • 20 грамів сухого листя залити 2 склянками води;
  •  повільно кип’ятити близько 7 хвилин;
  • процідити.

Вживати по склянці відвару тричі на день. Так як такий чай має терпкий смак, до нього можна додати ложку меду чи часточки фруктів.

При стоматиті, ангіні, ларингіті використовується трохи інший рецепт корисного чаю:

  • склянкою окропу залити 2 ст. ложки подрібнених стебел і листя малини;
  • дати настоятися близько 40-50 хвилин;
  • процідити.

Цим настоєм полощуть горло.

До слова, корисний чай з листя малини можна поєднати із іван-чаєм. Це додасть напою терпкості та подвоїть користь від мікроелементів та мінералів, що містяться у них.

Схожі властивості мають також корисні чаї з чебрецю, листя смородини, ромашки, трави материнки, квітів липи та шипшини. Ці трави та плоди можна міксувати відповідно до смаку та їхніх властивостей.

Ісландський мох

Наостанок хочеться згадати про дещо незвичайний чай з ісландського лишайника. У народі ця лікувальна рослина більш відома як ісландський мох. Її широко використовують як лікувальний та косметологічний засіб.

лікувальна рослина ісландський мох

Фото: goodhouse.com.ua

Першими ісландський лишайник широко використовувати почали саме ісландці ще у XVII столітті. Згодом він став одним із найефективніших засобів у лікуванні туберкульозу. Якщо придивитися до медикаментів, які пропонують нам в аптеках проти інфекцій, сильного кашлю, хвороб дихальних шляхів, багато з них містять саме цю рослину. Її можна знайти не тільки у північних країнах, в карпатських горах її теж вдосталь. Ця рослина росте тільки в екологічно-чистих місцях. Тому, коли питимете чай з ісландського моху, може бути впевненими у його користі для вашого організму. 

Чай з ісландського можу готують за таким рецептом:

  • 1 ст. ложку залити 0,5 л кип'яченої води або молока;
  • прокип'ятити 5 хвилин,
  • охолодити.

Дорослим вживати по 100 мл 3 рази на день під час їжі протягом 2 - 3 тижнів.

Треба бути готовим, що чай матиме досить гіркий присмак. Щоб його позбутися, мох вимочують у воді. Проте разом з тим можна позбутися і корисних властивостей цього чаю. Зокрема, гіркота збуджує апетит та нормалізує травлення. Це вкрай важливо після важкої хвороби, коли організм повинен відновитися. Якщо ж корисний чай хочеться випити для профілактики, то треба замочити його у воді на добу, додавши соду (5 грамів на літр води).

Чаї не мають серйозних протипоказань. Проте перед довготривалим вживанням варто прочитати про них більше, проконсультуватися з лікарем. Особливо уважним варто бути при хронічних хворобах та вагітності. 

Писати про карпатські чаї можна багато. Проте найкращий спосіб дізнатися про них більше – приїхати в гори і назбирати дрібку цього, дрібку того і самим приготувати корисний настій. Особливість карпатських чаїв у тому, що рослини, з яких вони заварюються, ростуть у екологічно чистих місцях. Листя малини, зібране у найвисокогірнішому селі Карпат, буде в рази кориснішим, ніж зірване у великому і густонаселеному місті.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme