Сучасне рабство: Як за кордоном модельні агенції перетворюються на борделі

25 листопада в Україні стартувала акція "16 днів проти насильства"

Сучасне рабство: Як за кордоном модельні…

Майже кожний день від 25 листопада до 10 грудня означений фактами та аргументами стосовно того, що будь-які форми насильства (у громадській чи приватній сферах) є порушенням прав людини. Так, 2 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з рабством.

Нелегальна трудова міграція – це злочин проти держави. Торгівля людьми - найстрашніший насильницький злочин проти особистості.

Починаючи з 1991 року більше 160 тисяч українських громадян стали постраждалими від торгівлі людьми. Тільки у 2015 році на Закарпатті було встановлено 17 статусів і з них – чотирьом неповнолітнім. Здається, що це не така вже й велика цифра, але якщо врахувати, що Закарпаття – найменша область в Україні, то дані шокують.

"Коли кажуть, на щастя, у нас немає торгівлі людьми, я дивуюся: торгівля людьми у нас є, просто її не виявляють. 17 чоловік – це офіційна статистика", - коментує ситуацію голова Закарпатської обласної організації "Веста" Інна Сабадош.

"Весту" створили у 2001 році. Уже більше 15 років її фахівці працюють у напрямку протидії торгівлі людьми в області.

"Ми робимо багато освітніх, публічних заходів, стосовно висвітлення самої проблеми торгівлі людьми, проблеми трудової міграції, яка є надзвичайно актуальна для нашої області. Це і географічно обумовлено, й історично", - каже очільниця "Вести".

Оголошення й інформація, які поширюються стосовно роботи за кордоном, – найбільш небезпечні. У час, коли криза торкнулася всього світу, дуже багато українських громадян, у пошуках кращої долі, купуються на такі оголошення. Є чимало агенцій з працевлаштування людей за кордоном. Фахівці радять звертатися у ті, які мають ліцензію Міністерства соціальної політики – це більш тривалий процес і дорожчий, але законний і безпечний. Треба знати, що тільки робоча віза дає право на легальне перебування за кордоном і законне працевлаштування. Якщо людина їде по туристичній візі чи іншій – вона порушує закон тієї держави, в якій перебуває.

"Часто вербувальники-аферисти, якими можуть виявитися навіть родичі, пропонують людині нелегальну роботу і ставлять жертву у боргову кабалу. За місце роботи люди оплачують від 700 до 1000 доларів плюс виготовлення паспорту і візи. Коли обіцяють великий заробіток – всі інші моменти стають для людини не цікаві. Вона тільки бачить цифру. Людина не замислюється, що насправді може з нею статися біда.

Ми з колегами стикнулися з ситуацією, якої ще п'ять років тому не було. Люди виїжджають на заробіки навіть у Китай, Бразилію, Африку. Найбільш страшна Абхазія - там обіцяють високі заробітки, але добре, коли повертаються звідти бодай живі", - зазначає Інна Сабадош.

Крім того, є туристичні агенції, які пропонують поїздки з подальшим працевлаштуванням.  Є оголошення стосовно одруження з іноземними громадянами. Освітні програми для молодих амбітних людей. Модельні агенції, які групами вивозять дівчат – це всі ті пастки, у які можуть потрапити довірливі люди.

"Наші фахівці виявили дев'ять внутрішньопереміщених осіб , які зазнали трудової експлуатації, знущань і тортур на території так званих "ЛНР" і "ДНР". Люди навіть не усвідомлюють, що з ними сталося. І ця тенденція зростає. Нечисті на руку ділки користуються уразливістю громадян, які все втратили. Заманюють обіцянками про хорошу роботу, чи статус шукача притулку, біженця", - каже Сабадош.

За 15 років практичної роботи, крім трудової експлуатації, обласні фахівці стикалися ще з сексуальною експлуатацією, примусовим використанням у жебрацтві дітей і людей з фізичними обмеженнями та торгівлею органами (було двоє людей, які продали нирки і не отримали кошти) .

Практично всі постраждалі від цих проблем потребують психологічної, медичної і матераільної допомоги.

"Останнє, що мене вразило (а зробити це дуже складно) – це  звернення чоловіка і жінки, які постраждали від трудової експлуатації, яку влаштувала одна львівська фірма. Ці молоді люди не хотіли отримати допомогу, а хотіли, щоб покарали злочинців. Це було для нас вперше, приємно здивувала громадянська позиція жертв", - зазначає голова організації.

Чимало закарпатців також замішані у махінаціях з продажем людей. Днями по 5 років ув'язнення отримали жителі Закарпаття, які переправляли тернополян у примусове рабство на Росії. Злочинний дует шукав людей із скрутним матеріальним становищем та пропонував їм доволі високооплачувану роботу в тепличному господарстві – 500-1000 доларів. Обіцяли належні умови проживання та харчування.  Але реальність виявилася інакшою: українці потрапляли у справжнє трудове рабство.

Цей процес - скоріш вийняток, ніж правило: далеко не всі злочини офіційно розкриті і доведені в суді. Найбільша міра покарання, яку отримали закарпатці, котрі вербували та вивозили людей, - 11 років позбавлення волі.

"На сьогодні в Україні працює національна "гаряча лінія" з протидії торгівлі людьми. Дуже легкий для запам’ятовування телефон – 527. Тут надають консультацію стосовно легального працевлаштування за кордоном, стосовно пошуків роботи. За цим номером можна звернутися про допомогу, якщо потрапили у складну ситуацію. Людині достатньо зателефонувати, і її сконтактують з організацією в області, де вона живе, або де вона знаходиться. Практично в кожному регіоні є громадська організація, яка надає допомогу постраждалим", - зазначила Інна Сабадош. 

До речі, другого грудня відбудеться акція "На запчастини - тільки машини", яка підтримується Всеукраїнською коаліцією громадських організацій з протидії торгівлі людьми. Вона відбуватиметься в 16 областях одночасно. 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme