Мовчання Москаля: Чи доведе прокуратура губернатору, що і в його команді не без хабарника

Ситуація навколо районного очільника на Закарпатті, якого торік затримали на хабарі, "розсмоктується", але поки не за сценарієм голови Закарпатської ОДА

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Мовчання Москаля: Чи доведе прокуратура…

Розпорядженням президента України від 29 січня 2019 року відсторонено від посади голову Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області. У Генпрокуратурі пояснили, чому Порошенко це зробив: чиновник, будучи головним розпорядником бюджетних коштів Виноградівської РДА, створив схему з систематичного вимагання та отримання неправомірної вигоди від керівників товариств та приватних підприємств за погодження на укладення договорів на постачання товарів, робіт і послуг в структурних підрозділах тої самої Виноградівської РДА.

У цій історії привертає увагу той факт, що ні на розпорядження Порошенка, ні на пояснення Генпрокуратури досі не відреагував голова Закарпатської області Геннадій Москаль. А мав би... Хоча б з міркувань того, що, коли "заварилась" вся "каша", він з непідкупною активністю захищав свого підлеглого, наполягаючи, що той не може бути хабарником. Але про все по порядку.

Районного начальника затримали на хабарі торік. Правоохоронці встановили, що голова Виноградівської РДА Михайло Русанюк організував корупційну схему укладення договорів на постачання товарів, виконання робіт та послуг за бюджетні кошти та подальше безперешкодне їх перерахування. Під час проведення комплексу негласних слідчих дій правоохоронці задокументували факти вимагання та отримання головою РДА хабара. Зокрема, було зафіксовано факт вимагання 25 тисяч гривень та отримання від приватного підприємця її частини у сумі 12,5 тисячі гривень за укладення договору на постачання планшетів для інклюзивної освіти та перерахування бюджетних коштів згідно виконаних умов договору (сума згідно договору - 87 тисяч гривень). Кошти голова РДА отримав у власному автомобілі.

Окрім того, було зафіксовано факт вимагання неправомірної вигоди в сумі 28 тисяч гривень та отримання частини коштів у сумі 14 тисяч гривень за укладення договорів на постачання будівельних матеріалів до закладів освіти Виноградівського району та перерахунок бюджетних коштів (сума за договорами становить 139 тисяч гривень). Також було зафіксовано факт вимагання головою РДА неправомірної вигоди в сумі 16 тисяч гривень та отримання частини коштів в сумі 8 тисяч гривень за укладення договору на постачання фарб до закладів освіти Виноградівського району та перерахування бюджетних коштів (сума за договором становить 80 тисяч гривень).

Голові РДА оголосили про підозру, а ухвалою Печерського районного суду міста Києва Русанюку було обрано запобіжний захід - цілодобовий домашній арешт.

Після оприлюднення правоохоронцями інформації про затримання, своє слово сказав очільник Закарпаття, "засвітивши" власний неологізм: він назвав затримання грубою і дешевою провокацією правоПОхоронців, пообіцявши провести паралельне розслідування. "Обласна державна адміністрація розцінює події у Виноградові як грубу, дешеву й безграмотну провокацію управління захисту економіки. Цей орган неодноразово проводив на Закарпатті різні спецоперації, використовуючи так званих "торпед" (так на сленгу називають провокаторів, котрі підсовують хабарі й фабрикують "гучні" справи). Ми будемо проводити паралельне розслідування справи, з'ясуємо всі подробиці, підводні камені і проінформуємо при них громадськість", - заявив тоді Москаль.

І, як обіцяв, провів розслідування і оголосив вердикт: голова Виноградівської РДА не міг отримати хабаря. За словами голови області, "викриття" очільника Виноградівської РДА працівниками управління захисту економіки та оприлюднення змонтованого "розсекреченого відео" є чистої води провокацією, а не боротьбою з корупцією. І жодних "відкатів" за освітянські кошти Виноградівщини не було. "Гроші, які фігурують у провадженні як неправомірна вигода голови РДА, за достовірною інформацією, є незаконним прибутком від "дахування" грального бізнесу на Закарпатті", - наполягав Москаль, запевнивши, що ОДА буде добиватися закриття кримінального провадження ще на стадії досудового слідства.

І в області почалася акція на підтримку Русанюка: збір підписів та звернень. З вимогою справедливого розслідування до силовиків звернулися, окрім очільника Закарпаття, окремі депутати Виноградівської районної ради, депутати облради від Блоку Петра Порошенка, голови сільських та селищних рад Виноградівщини і навіть волейбольна команда з Виноградова. Не допомогло: Русанюка Порошенко з посади хоч і не звільнив, але відсторонив.

У зв'язку з цим багато хто згадав, що в одному з інтерв'ю Москаль сказав, що він особисто подасть у відставку за умови, якщо когось з його заступників чи голів адміністрацій піймають на хабарі. "Порядна людина зобов'язана це зробити. Я всім головам адміністрацій сказав, що вони залежать від мене, а я залежу від них", - казав губернатор.

Звісно, винний Русанюк, чи ні, скаже суд. Вимагати від губернатора відставки ніхто серйозно не збирається, тим більше, що своєї думки на рахунок Русанюка Москаль не змінив - принаймі, публічно. Але тепер цікаво, як швидко і в якому вигляді прокурори доведуть справу до суду, і, звісно, як швидко і в якому вигляді суд дасть відповідь на питання "брав чи ні?".

А щодо посади, то, як сказав Ген Генич в одному з нещодавніх інтерв'ю, коней на переправі не міняють, особливо в нинішній ситуації, коли триває війна на сході України. Бо можна ту переправу взагалі не перейти.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme