Кати і катівні "Новоросії": Як донецьку Ізоляцію перетворили на "підвал"

Фахівці зафіксували 79 місць несвободи на непідконтрольних Україні територіях. У 2014 році СБУ фіксувало тільки 29 таких місць

Кати і катівні "Новоросії": Як донецьку…

В Ужгороді вперше презентували підсумки моніторингового дослідження "Ті, що пережили пекло: свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі".

Видання є підсумком моніторингового дослідження, яке проводилося правозахисною Коаліцією громадських організацій та ініціатив "Справедливість заради миру на Донбасі" у співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та мало на меті документування фактів серйозних порушень прав людини, пов’язаних із незаконним позбавленням волі в зоні збройного конфлікту на сході України.

Україна-2016: Місця несвободи - фото 1

Дослідження грунтується на свідченнях тих, хто був незаконно затриманий в місцях несвободи в Донецькій та Луганській областях незаконними збройними формуваннями, матеріалах, зібраних у ході моніторингових візитів до місць несвободи на звільнених територіях, а також на інформації, отриманій від органів державної влади та з відкритих джерел.

"Дане дослідження дало змогу зафіксувати 79 місць несвободи на непідконтрольних Україні територіях. В той час, коли у 2014 році СБУ фіксувало тільки 29 таких місць. Фактично механізми захисту прав людини на непідконтрольних територіях перестають діяти. Це сіра зона, де закони України не діють – це трагедія національного масштабу. СБУ у 2014-2015 роках допитували людей тільки на тему наявності зброї в руках терористів. Жодної кримінальної справи по факу незаконного утримання не було зареєстровано. Центру Документування відомо, що в заручниках перебувало від трьох тисяч  цивільних і військових осіб. УГСПЛ налагоджуючи співпрацю з військовою прокуратурою, обмінюючись інформацією  додала до спільного списку ще  понад 200 опитаних осіб", - зазначив Олексій Біда, координатор  Центру документування української гельсінської спілки з прав людини.

"Місцем несвободи" можуть стати місця, які навіть в голову не приходять. Це ремонтна яма в гаражі, каналізаційний люк, чи навіть холодильник. Був такий випадок, коли людину закрили у неробочу морозильну камеру на тиждень", – зазначив Біда.

Свідчення людей, які у незаконний спосіб були заарештовані на окупованих територіях Луганської і Донецької областей вказують на порушення всіх норм і прав людини у в’язницях.

Найбільше вразила історія Дарини Соколової. Сама дівчина – єврейка, але це не завадило оголосили її націоналісткою. Єврейська фашистка – це було парадоксально.

Україна-2016: Місця несвободи - фото 2

Дарина – активістка донецького майдану, яка виїхала з Донецька і почала допомагати нашим військовим, волонтерити. А потім приїхала в гості до бабусі та батьків. Там її взяли у полон. При цьому дівчина була на п’ятому місяці вагітності. Потрапила Дарина у донецьку Ізоляцію – колишній Завод ізоляції, де до війни був відомий на всю країну арт-простір, а Дарина колись була безпосередньою учасницею цієї Ізоляції. І так вийшло, що в полоні її тримали саме у цьому місці.  

Дарину протримали у полоні більше 40 днів. Її морили голодом, спрагою, дівчину били. Цілий місяць їй не давали умиватися. Дарину утримували в одиночній камері, у якій навіть неможливо було стати у повний ріст.

За умови, що Дарина дасть інтерв’ю російським каналам, дівчині пообіцяли дати умитися, поїсти та навіть звільнити. Протягом двох тижнів дівчину возили на різні прес-конференції.

Зараз вже Дарина виїхала у Ізраїль, вона народила, на диво, здорову дитину. Слід зауважити, що Дарина сама – інвалід з дитинства, у неї ДЦП.

У цьому дослідженні також був опитаний один полонений закарпатець – військовий, який потрапив у полон у часи Іловайського котла.

"Перший раз ми їли десь на шостий чи п’ятий день. Пізніше у Сніжному нас поселили у гараж місцевого відділку міліції. Там було ув’язнено до 55 чоловік. Через травму ноги мене не змушували працювати, хоча інші хлопці були долучені до примусових робіт. В загальному за 21 день я схуд на 12 кілограм", – ділиться спогадами про умови незаконного утримання, Микола Марчишак, голова ГО "Побратими України"

Україна-2016: Місця несвободи - фото 3

Олексій Біда сам пережив знущання та катування у одній з в’язниць Луганська.

"Я вражений тим, що люди які визволяються з полону, не відчувають злості по відношенню до своїх утримувачів. Це люди, які досягли уже певного просвітлення і їм вдалося подивитися на ситуацію згори, вони вже не відчувають особистих емоцій. Чому я так говорю, я сам відчув все на своїй шкурі, я добу був у полоні і у мене вкрай негативні емоції до утримувачів, а люди, які пережили значно більше, ніж я, змогли не озлобитися", - каже Олексій. 

На основі зібраної інформації автори звіту пропонують, спрямованих на що треба зробити, аби припинити порушння прав людини на непідконтрольних українському уряду територіях, привернення уваги міжнародної громадськості до проблем та на притягнення до відповідальності осіб, винних у вказаних порушеннях.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme