Місцеві вибори: Який рай обіцяють жителям Закарпаття кандидати до обласної ради

Закарпатців спокушають процвітанням економіки, європейською інфраструктурою, туристичною привабливістю та боротьбою з вирубкою лісів 
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Місцеві вибори: Який рай обіцяють жителя…

За інформацією офіційного сайту ЦВК, до Закарпатської обласної ради хочуть потрапити десять партій: "Слуга народу", "Рідне Закарпаття", ВО "Батьківщина",  "Наш край", "Європейська солідарність",  "Опозиційна платформа - За життя", "КМКС "Партія угорців України", "Команда Андрія Балоги", "За майбутнє" та "Сила і честь".

Суха статистика

Загалом в облраді буде 64 депутати, яких обиратимуть від шістьох 6 округів до яких увійшли, відповідно, 6 районів: Берегівський (156 706 виборців), Мукачівський (186 830 виборців), Хустський (202 441 виборець), Ужгородський (195 404 виборці), Рахівський (60 572 виборці) та Тячівський (132 063 виборці). Щодо Ужгорода, то він також входить в один округ разом із районом.  

Депутатів облради обиратимуть жителі 64 громад краю. На 64 місця в обласній раді претендує 541 кандидат. Максимальну кількість кандидатів – 64 – висунули чотири партії: "Рідне Закарпаття" (38 чоловіків і 26 жінок; чотири людини є членами цієї партії, 60 – ні), СН (36 чоловіків та 28 жінок; жодна людина зі списку не є членом політсили), "Батьківщина" (38 чоловіків та 26 жінок; 30 – партійні, 34 – ні.) та ОПЗЖ (38 чоловіків та 26 жінок; 18 – партійні, 46 – ні).

Найменше претендентів – 31 – від партії "Наш край" (12 чоловіків та 19 жінок; жодна людина зі списку не є членом цієї політсили.). "Сила і честь" висунула 42 кандидатів (23 чоловіки та 19 жінок; 26 – партійні, 16 – ні), ЄС – 43 (24 чоловіка та 19 жінок; 24 - партійні, 19 – ні), КМКС – 54 (32 чоловіки, 22 жінки; 13 – партійні,  41 – ні),  "За майбутнє" – 55 (32 чоловіки та 23 жінки; лише одна людина зі списку є членом цієї політичної сили), "Команда Андрія Балоги" – 60 кандидатів на місця в облраді (35 чоловіків та 25 жінок; 21 – партійні, 39 – ні).

Свіжі рейтинги

Згідно із найсвіжішими дослідженнями, проведеними соціологічним центром "Громадська думка" з 27 вересня по 3 жовтня,  якби вибори до Закарпатської обласної ради проходили найближчим часом, то своїх представників у ній мали б 9 партій: "Рідне Закарпаття" отримала би 17,7%. За "Слугу народу" віддали би голоси 13,7% виборців. За партію "Батьківщина" – 6,9%; "Опозиційна платформа – За життя" – 6,8%; "Наш Край" – 6,3%; "Європейська солідарність" – 5,9%. "Команда Андрія Балоги" – 5,4%. "КМКС "Партію угорців України" – 5,2%.

рейтинг партій до Закарпатської облради

Останні ж результати групи "Рейтинг" свідчать, що на місцевих виборах 25 жовтня найбільше голосів отримають п'ять партій. За даними опитування серед тих, хто визначився і має намір прийти на вибори:

Партію "Слуга народу підтримують 17,2%; "ОПЗЖ" – 12,6%; "Європейську солідарність" – 11,7%;  "Батьківщину" – 7,5%, "За майбутнє" – 7,2%.

рейтинг політичних партій на Закарпатті

Солодкі обіцянки

Говорити про те, що якась із партійних передвиборчих програм претендує на оригінальність, не доводиться: про проблеми та негаразди в майбутньому ніхто не згадує, йдеться лише про суцільні розвиток, зростання, підйом та злети.

Так, у деяких програмах розлогіше, а в деяких двома реченнями закарпатців спокушають процвітанням економіки, європейською інфраструктурою, боротьбою з вирубкою лісів, справедливими тарифами, сміттєпереробними заводами, і, як годиться, – якісною освітою, доступною медициною, робочими місцями, які повернуть заробітчан додому, туристичною привабливістю. Одним словом – раєм в найзахіднішій області України.

Зважаючи на те, що виборці краще "клюють" на конкретику, притаманну саме Закарпаттю, "точкові" обіцянки дають практично всі – хтось більше, хтось менше. Так, до прикладу, "Слуги" запевняють, що відновлять пасажирські перевезення в аеропорту "Ужгород" та розпочнуть будівництво вантажного терміналу впродовж наступних двох років. Також, згідно програми, відкриють нові пункти пропуску з країнами ЄС для збільшення туристичного потенціалу, залучать інвесторів для будівництва гірськолижного курорту, який буде у 7 разів більший за Буковель і розпочнуть у 2021 році будівництво обласного перинатального центру.Також обіцяють напрацювати механізм запровадження спеціальної економічної зони на Закарпатті.

Про спеціальну економічну зону обіцяють подбати і в ОПЗЖ. Відновлення  зони – у ключових пунктах стратегії політичної сили на Закарпатті. Її місцеві боси неодноразово підкреслюють, що зону створено на базі закону, ініціатором якого є голова стратегічної ради ОПЗЖ Віктор Медведчук. "Саме вона (спеціальна економічна зона, - ред.) дозволить створити десятки тисяч нових робочих місць і скоротити трудову міграцію в області", - обгрунтував позицію керівник обласного осередку партії Іван Чубирко і додав, що команда ОПЗЖ завжди працювала на випередження, і їй непотрібні презентаційні заходи, адже про їхню політичну силу знали ще далеко до виборчих перегонів.

Питання прав нацменшин, цілком передбачувано, є в програмі КМКС. Партія угорців України не те, щоб щось обіцяла конкретне у вирішенні цього питання, а лиш нагадує, що "держава повинна фінансувати інститути, що забезпечують збереження мови, освіти та культури нацмешин, підтримувати діяльність церков, забезпечити повернення незаконно вилученого майна" і, виходячи з цього, вимагає "гарантування прав національних меншин".

Програма "ЄС" запам’ятовується пунктом про запровадження обов’язкової антикорупційної експертизи кожного проекту рішення облради та сучасної системи, за якої кожна витрачена копійка обласного бюджету та бюджетів громад контролюватиметься будь-яким мешканцем в реальному часі. "Переконані, що після цього в обласному бюджеті одразу ж знайдуться кошти на програми підтримки соціально незахищених громадян, медицини, освіти, соціальну адаптацію та допомогу ветеранам. А черга кандидатів в депутати — зменшиться в рази", — аргументують доцільність такого нововведення кандидати.

У програмах згадуються також лікування мінеральними водами та проведення винних і кулінарних фестивалів у громадах ("Команда Андрія Балоги"), докорінна зміна системи відносин між Києвом та регіонами ("За майбутнє"), налагодження міжконфесійного діалогу релігійних громад у краї ("Сила і честь").

Зазначимо, що у програмі партії, яку створили нещодавно чотири нардепи від Закарпаття, і яка позицінує себе як "своя" – "Рідне Закарпаття" – місцеві пунктики практично відсутні. Тут є про все: і про вразливі верстви населення, і про молодь, яка повинна залишатися вдома, і про пільги для туристичної галузі, про відродження лісових та водних ресурсів і суто нардепівське – лобіювання інтересів Закарпаття на загальнодержавному рівні. Однак, нема жодного речення про якусь конкретну дію: яким чином, за допомогою якого механізму, хто саме розв’язуватиме проблеми. Хіба що пропозиція провести екологічний аудит і створити реєстр підприємств області за ступенем їхнього впливу на навколишнє середовище.

Що саме переконає виборця на Закарпатті – питання для багатьох риторичне. "Партія – то таке, головне – людина, особливо, якщо вона – кум, сват, брат", - небезпідставно жартують закарпатці. Так і голосують…

Читайте також: Вибори мера Ужгорода: Чи знайдеться серед 22 кандидатів той, хто здивує експертів і порадує виборців

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme