Місцеві вибори: Як невміння домовлятися може нашкодити закарпатським угорцям

Питання участі в місцевих виборах угорських партій Закарпаття, власне, не піднімалося, на відміну від питання формату, в якому вони змагатимуться за депутатські мандати
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Місцеві вибори: Як невміння домовлятися…

Згідно з даними найсвіжіших досліджень, угорські партії можуть не потрапити до облради взагалі. Про це заявив закарпатський соціолог Федір Шандор. "155-тисячне угорське населення може бути не представленим в обласні раді, оскільки лідерам угорських партій не вдалося домовитись про спільні дії. Коли потрібно було домовлятися, замість того, аби показати точку збору, вони показали розділення", – пояснив соціолог.

Якщо прогнози справдяться, це буде друга серйозна поразка угорців за останній час. Торік на дострокових парламентських виборах до ВР кандидати від угорських партій, які змагалися в трьох мажоритарних округах, потерпіли повне фіаско. В Ужгородському та Мукачівському округах Йосип Борто та Міклош Товт були лише четвертими із 12% та 11% голосів. У Виноградівському Василь Брензович здобув друге місце із 26% голосів.

Тоді закарпатським угорцям не вдалося також домовитися з провідними політичними силами про місце їхнього представника у прохідній частині виборчих списків, тож залишилися без своєї людини в українському парламенті.

І ось угорська нацменшина ризикує залишитися і без представників в Закарпатській облраді. Звісно, до 25 жовтня може багато чого змінитися, поки ж результати досліджень є геть невтішними.

Прецедент, який не повторився

Між двома угорськими партіями – "КМКС" та Демократичною партією угорців України – завжди була гостра конкуренція. До прикладу, на виборах 2002 року в Берегівському окрузі розв’язалася справжня "війна" з найбруднішими технологіями за депутатський мандат між головами двох угорських партій Закарпаття Міклошем Ковачем та Іштваном Гайдошем.

За великим рахунком, угорська меншина на Закарпатті є поділеною. Вперше (і поки востаннє) склеїти ці частини вдалося на виборах у 2015 році, та й то лише завдяки зусиллям Будапешта. Тоді голови партій підписали угоду, згідно з якою в обласну раду угорці йшли спільним паритетним – 50 на 50 – списком кандидатів під брендом KMKSZ і з гаслом "За самоврядне Закарпаття!" І це спрацювало: 5-відсотковий бар’єр було подолано, в облраді засідають 8 представників нацменшини, а Йосипа Борто обрано першим заступником голови облради.

Процес переговорів про формат участі у місцевих виборах 2020 представників KMKSZ та UMDSZ тривав майже весь серпень. Спостерігати за процесом було доволі цікаво: партії обмінювалися в соцмережах заявами, користувачі активно їх обговорювали і чекали, чим усе закінчиться. "Об’єднаються, чи ні?" – відповісти однозначно на це питання експерти не бралися. Так, до прикладу, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ Дмитро Тужанський припускає, що навіть формальне об’єднання партій не значить, що вони працюватимуть разом на виборах.

"Чи вони подолають п’ятивідсотковий бар’єр та увійдуть в обласну раду, поки велике питання. Є велика загроза, що їхнє представництво не просто скоротиться, вони можуть не увійти у ради багатьох рівнів", – прокоментував Тужанський.

Політолог вважає, що, якщо угорські партії не подолають 5% бар’єр до обласної ради, то це буде фіаско, і логічний підсумок вектору, який обрали угорські лідери 3-4 роки тому.

Читайте також: Не мовою єдиною: Навіщо угорцям виборча "Мадярська народна республіка" на Закарпатті

"Не виключаю, що у разі фіаско Будапешт буде скаржитися на те, що українська держава не створила належних умов для забезпечення представництва угорців у органах місцевого самоврядування. Також цікавими будуть вибори в окремих угорських ОТГ, бо не всюди досі перемагали представники "КМКС" і "УМДС". Є угорські кандидати і в інших політичних силах", – вважає Тужанський.

Про що не вдалося домовитись

За словами президента KMKSZ Ласло Брензовича, варіант про спільні виборчі списки розглядався, однак із суттєвими змінами. Він зазначав, що KMKSZ і надалі готова співпрацювати з колишніми опонентами і формувати спільні списки, але не у всіх районах.

"На нашу думку, там, де угорці складають абсолютну більшість, слід діяти окремо. Таким чином до складу рад може увійти більше представників, ніж якщо ми будемо діяти разом. Оскільки у двох списках більше людей, ніж в одному", – зазначив Ласло Брензович.

У відповідь в "УМДС" заявили, що вони також бажають взяти участь у місцевих виборах і починають висувати кандидатів та складати партійні списки, однак пропозицію щодо формування окремих виборчих списків у тих районах Закарпаття, де угорців  більшість, не підтримують.

 "Ми дуже шкодуємо, що KMKSZ прийняло це рішення. На наш погляд, старт угорських партій за окремими списками - це величезна помилка, яка не відповідає інтересам угорців на Закарпатті", – йшлося у заяві "УМДС".

Також було наголошено, що рішення керівництва KMKSZ дозволити формувати списки на розсуд місцевої організаційної структури, "є безумовно, дивним". На думку UMDSZ, саме це рішення на виборах 2015 року "мало катастрофічні наслідки" для співпраці між угорцями та угорськими організаціями у всіх районах Закарпаття.

KMKSZ стартували

На своїх партійних зборах 19 вересня "КМКС" – Партія угорців України – ухвалила рішення щодо списку кандидатів для участі у місцевих виборах 25 жовтня. Члени партії проголосували за списки кандидатів до обласної, районних, об’єднаних територіальних громад (ОТГ) та міських рад.

"Ми висуваємо кандидатів у всіх населених пунктах, районах Закарпаття, де проживають угорці, а також до обласної ради, а це означає сотні кандидатів. З одного боку, важливо потрапити на всі рівні, щоб угорці та угорські інтереси були представлені, а з іншого боку, щоб ми могли продовжувати вдосконалення, які ми проводили на Закарпатті за останні роки", – роз’яснив ситуацію Брензович, який очолив список партії до обласної ради. Кандидат додав, що усвідомлює важливість виборів, ставка яких є для угорців надзвичайно висока.

Читайте також: Фальстарт, матюки, мультики і трохи пафосу: З якими особливостями Закарпаття почало місцеві вибори

Довідка. KMKSZ (Товариство угорської культури Закарпаття – партія угорців України) та UMDSZ (Демократична спілка угорців України) – це дві угорські громадські організації, які у виборчий період набувають статусу політичної партії та беруть участь у виборах.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme