Без Москви і без Орла: Чому Нагасакі варто стати 21-м "братом" Ужгорода

Дуже корисно відвідувати дружні міста та розширювати кругозір, але головне  — інформація та знання про те, яким чином місто може розвиватися

Без Москви і без Орла: Чому Нагасакі вар…

Цими днями минає 25 років з часу підписання угоди між містами-побратимами – Ужгородом і німецьким Дармштадтом. З цього приводу активісти Ужгорода зібралися обговорити новий етап співпраці – реалізацію спільних проектів. Для цього в обласному центрі Закарпаття планують створити громадську організацію "Партнерське об'єднання Дармштадт-Ужгород", діяльність якої має бути спрямована на поглиблення співпраці між містами-партнерами у різних сферах: освіти, молоді, спорту, екології, економіки тощо.

У зв'язку із значимістю події для Ужгорода, Depo.Закарпаття вирішив поцікавитися, скільки ж міст-побратимів має Ужгород і як він з ними співпрацює. Перед тим, як зазирнути на офіційну сторінку Ужгородської міськради, поцікавились про партнерство у пересічних містян. З'ясувалося, що про "побратимство", у своїй більшості вони не знають. Згадувались різні цифри – від 4 до 17. "Різноманіттям" назв також не порадували: серед найзгадуваніших - той же Дармштадт, Корваліс, також припускали, що це може бути Дебрецен, Міхайловце, Сату-Маре – одним словом, скумекували, що раз "побратим", то за кордоном і такий, що "на язику".

Отже, першим містом-побратимом Ужгорода з часу незалежності України стало місто Корваліс штату Орегон (США) – 1991 рік. В 1997-ому була також створена Ассоціація громадян міст-побратимів.


Делегація з міста-побратима Ужгорода – американського Корваліса, вересень, 2016

Ініціаторами стати містами-побратимами були жителі саме Корваліса. Співпадіння географічних та природних показників було основним для них принципом пошуку міста-побратима в Україні. Мабуть тому, коли житель Ужгороду приїздить до частини штату Орегон, в якій розташований Корвалліс , йому здається, що він приїхав в Закарпаття: настільки гори, річки, ліси, трави, квіти, погода цих регіонів схожі.

На початку двохтисячних "братніми вузами" Ужгород пов'язався з російськими Москвою та Орлом. Зараз у міськраді не можуть пригадати, якою саме була співпраця. Та оскільки рішення про неї владою були підписані, то з початку агресії Росії, депутати ініціювали припинення їхньої дії. Правда, як з'ясувалося, угоди з цими містами були укладені з часовим обмеженням на 5 років. Дія угоди з Орлом закінчилась у травні 2006 року, а з Москвою – у жовтні 2008-го.

Кілька років тому лунало припущення, що, зважаючи на те, що ужгородці пам'ятають про країну, яка подарувала місту один із його символів – сакури, містом-побратимом Ужгорода треба зробити японське Нагасакі.

Наміри поки не втілилися в життя, але все може бути. У квітні цього року в Ужгороді на проспекті Свободи заступник глави місії, міністр-радник Посольства Японії в Україні Мічіо Харада з ужгородськими чиновниками посадили сакури, які Посольство Японії подарувало місту. Мічіо Харада, який вперше перебував в Ужгороді, відзначив, що надзвичайно вражений містом і сакурами. Хто-зна, може, японському гостю і натякали про "узаконення" братніх стосунків із Нагасакі.

А поки, судячи з інформації на офіційній сторінці міськради, Ужгород має 20 міст-побратимів. Не так уже і мало для найменшого обласного центру.

Отже, окрім Корвалісу, підписано угоди про співпрацю з угорськими містами Ніредьгаза і Сомбатгей; з німецьким містом Дармштадт, словацьким Кошице. Кінець дев'яностих – початок двотисячних ознаменувався підписанням угод про співпрацю з містами Міхаловце (Словацька республіка), Ческа Ліпа (Чеська республіка), Ярослав (Республіка Польща). Також містами-побратимами Ужгорода є Бекешчаба (Угорщина), Хорсенс (Данія), Каяни (Швеція), Пула (Хорватія), Сату-Маре (Румунія), Їглава (Чехія), Кросно (Польща), Ульцин (Чорногорія), Трогір (Хорватія), Шарошпатак (Угорщина), Гуменне (Словаччина), Дебрецен (Угорщина).

Делегація Ужгорода в німецькому місті-побратимі Дармштадт, червень 2017

Рівень співпраці із кожним побратимом різний. Окрім обмінами делегацій, участі у Днях міст, змаганнях, конкурсах, фестивалях, є ще й інше. До прикладу, з Міхайловце у 2016 році затверджено фінансування спільного грантового проекту "Інновативні інформаційні продукти транскордонної співпраці" в рамках Програми Норвезької допомоги на загальну суму у майже €190 000.

Корваліс з року в рік запрошує ужгородських школярів на навчання протягом навчального року. Так, українські учні навчалися в тамтешніх навчальних з закладах, проживали в сім'ях, аби ще краще опанувати мову і навчитися застосовувати здобуті знання. Окрім того, партнери з Корваліса повсякчас допомагають дітям і дорослим з обмеженими фізичними можливостями, а саме організаціям "Дорога життя" та "Оптиміст", міській лікарні і всім медичним закладам міста.

Ужгородська делегація у словацькому Кошице, липень, 2017

Із угорськими Ніредьгазою і Сомбатхеєм вдало зреалізовані проекти у спортивній, освітній, культурній галузях, є і спільний ґрант між Водоканалом міста Ніредьгаза і Водоканалом міста Ужгорода. У 2013 році виконком Ужгородської міськради отримав грант на "Амбар та винний льох ХVІІІ століття" (Совине гніздо) за проектом "Ярослав – Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст–побратимів" Загальна сума гранту - понад 2 000 000 євро. Грант Ужгорода - €555 700.

Інформації про реалізацію спільних проектів із багатьма містами нема. Втім, можливо, вони в стадії підготовки. Учасники забезпечення життєдіяльності "побратимства" повинні розуміти, що, безперечно, дуже корисно відвідувати дружні міста та розширювати кругозір але головне все ж таки — інформація та знання про те, яким чином місто може розвиватися, аналіз успіху та уміле застосування досвіду.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme