Пасивне Закарпаття: Чому в найзахіднішому регіоні вперто ігнорують вибори президента

Закарпаття знову опинилося у самому кінці списку за кількістю виборців, які взяли участь в голосуванні. У найзахіднішій області проголосувало лише 47% виборців
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Пасивне Закарпаття: Чому в найзахіднішом…

Закарпаття завжди показувало не надто високу явку на президентські вибори. До прикладу, у 2010 році вона становила 56%, на виборах президента у 2014 році хоч і вдалося подолати 50% рубіж – тоді на дільниці прийшло 51,08% виборців регіону, і це не був найменший показник (в Одеській області проголосувало ще менше – 46,01%), та все ж регіон був серед останніх. Цього року Закарпаття упевнено здобуло "звання" найбільш байдужого до виборів регіону.

У самий виборчий день, слідкуючи за перебігом голосування, ЗМІ традиційно пояснювали низьку ранкову явку закарпатців на дільниці тим, що "люди зранку йдуть до церкви, а потім – голосувати". На 11 годину ранку показник був і справді мізерний – 8,26%. Тож, мовляв, зараз у храмах завершаться служби і як підуть закарпатці на дільниці. Та не сталося. Уже далеко пообіді, станом на 15 годину явка складала лише 29,28% і вже була найнижчою серед регіонів. Не вдалося закарпатцям вирватися бодай трохи вперед і до кінця дня голосування. На момент закриття дільниць, о 20 годині, явка виборців у регіоні склала 47%.

Єдиної і головної причини такої байдужості до виборів нема. Тут часто звучать пояснення на кшталт "люди на заробітках". Але ж проголосувати можна і за кордоном. Було би бажання. Координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан пояснювати причини низької явки теж не береться, але зазначає: "Це не нове. Проголосувало на цих виборах загалом 443 260 виборців. Значить, така воля закарпатців – йти або не йти на вибори. Спрацював ще фактор, що деякі люди йшли на вибори, але не знаходили себе у списках виборців. Тому ми уже рекомендуємо і закликаємо людей, які не знайшли себе у списках, вже звертатися до місцевих органів влади для того, щоб їх внесли до реєстру виборців на підставі відомостей з їхніх паспортів". Гулан додає, що на деяких закордонних виборчих дільницях були великі черги, тому можливо, через черги деякі закарпатці не потрапили на вибори. Але, звісно, це лише "одна з багатьох-багатьох причин".

Керівник закарпатського осередку КВУ Дмитро Тужанський виділяє три причини низької активності виборців. Перша, звісно, заробітчани – багатьох закарпатці нема вдома. Другий фактор – це надзвичайно низька увага до регіону з боку кандидатів у президенти. "Очевидно, 956 тисяч виборців, які офіційно зареєстровані на Закарпатті, не така вже й важлива цифра у всеукраїнських політичних розкладах. Лише 7 з 39 кандидатів у президенти відвідали регіон, і жоден з кандидатів навіть не спробував бодай якось адаптувати свої гасла чи пункти програми саме під Закарпаття. І це при тому, що за останні 5 років проблеми в регіоні не змінюються, а лише накопичуються та загострюються”, – наголосив Тужанський.

Третій фактор – робота команд кандидатів у президенти. "На рівні Закарпаття вона була практично непомітна. Вся агітація звелася до білбордів та телереклами. Якість роботи представників кандидатів у президенти на цих виборах дуже низька, її практично не було. У штабах більшості кандидатів не було людей, аби заповнити свої квоти у виборчих комісіях, не те, що проводити активну агітацію та зустрічі", – сказав Тужанський.

Про суперспокійну передвиборчу кампанію в області говорить і керівник Закарпатської ОДА Геннадій Москаль: "За свою кар’єру я пройшов багато виборів, у деяких брав участь особисто як VIP-агітатор, доводилося ходити й на так звані "собачі бої" на телевізійних ток-шоу. Але такої спокійної кампанії, як теперішня на Закарпатті, не пригадую. До нас приїжджали кандидати на посаду президента, але навіть вони поводили себе на зустрічах коректно – більше говорили про агітацію, а не про своїх опонентів. Тому можу підсумувати, що кампанія пройшла цілком демократично, згідно зі стандартами Євросоюзу, вступ до якого Україна прописала в Конституції".

Аналізувати причини і намагатися пояснити чи виправдати неактивність закарпатців, очевидно, будуть ще довго, використовуючи такі популярні пояснення як "церква-заробітки". Та цими факторами можна пояснити лише певний відсоток відсутності краян на виборчих дільницях. Багатьом закарпатським виборцям і справді байдуже, вони не бачать сенсу або ж просто лінуються прийти проголосувати, не маючи мотивації.

Втім, є серед жителів Закарпаття і чудовий приклад відповідальності – 101-річний ужгородець Микола Деревляник: найстарший житель Ужгорода ходить на всі вибори особисто разом зі своїми рідними. Чоловік каже: "Я прийшов, щоб віддати свій голос за наше майбутнє, за всіх нас! Поможи нам Господи! Ні одні вибори не пропускаю!". А якщо вже 101-річний дідусь може прийти і проголосувати, то яке може бути виправдання нехтування для інших.

ФОТО: Ужгородський прес-клуб

Читайте також: На виборчому узбіччі: Якого голосування слід чекати від Закарпаття

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme