Медовий Спас: Що робити, аби не мати неприємностей, і як спокутувати бабські гріхи

14 серпня святкують Перший Спас, який називають Медовим Спасом або Маковієм

За переказами, свято Перший Спас з'явилося після того, як жителі Константинополя в цей день з храму Святої Софії, в розпал страшної епідемії, винесли частинку хреста, на якому був розп'ятий Ісус Христос, і освятили водойми і колодязі. І сталося диво – хвороба, яка забрала тисячі життів, пішла з міста.

На Медовий Спас освячують воду в річках, джерелах, колодязях не тільки в пам'ять про константинопольському диво. У стародавніх літописах сказано, що саме в серпні князь Володимир хрестив Київську Русь. Ось чому Перший Спас в народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вшановують воду.

Наші пращури на Медовий Спас обов'язково купалися у водоймах. Вважалося, що в цей день вся вода набуває чарівної сили – змиває гріхи, рятує від бід і хвороб увесь рік. А ось купатися після 14 серпня було заборонено – можна було захворіти і навіть потонути.

14 серпня в церквах освячують не тільки воду, але також і мед. Саме в цей час соти у вуликах заповнені медом і саме час збирати урожай, а після освячення, пригощатися досхочу. У слов'ян з нього ще готували популярний хмільний напій – медовуху. У народі її використовували не тільки в якості святкового напою, а й лікували хвороби і недуги.

Існує ще одна назва свята 14 серпня – Маковей. У цей день в храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. З 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією начинкою.

На свято Маковея раніше, в дохристиянські часи, люди створювали спеціальні букети-обереги – маковійчики, які захищали сім'ю від біди на протязі всього року. Не перестали збирати маковійчики і після приходу християнства. Їх слід освятити в церкві і берегти як зіницю ока цілий рік – він буде захищати будинок і всіх членів сім'ї від хвороб і неприємностей.

Висушений маковійчик найкраще поставити на підвіконня. А щоб захистити своє житло від чаклунських чар, по дому треба порозсипати мак (хоча б біля порога і по кутах в кожній кімнаті).

На Маковея жінкам прощаються всі незамолені гріхи. Народне повір'я говорить: Перший Спас бабські гріхи замолює. Якщо на жінці є гріх, за який вона ніяк не може вимолити прощення, то в цей день такий гріх їй проститься обов'язково.

Для більшої впевненості в прощення гріхів потрібно було допомогти вдовам і сиротам по господарству – "У Медовий Спас у вдови двір хоч тріску кинь". Під тріскою малися на увазі дрова. Люди намагалися допомогти і в заготівлі дров, і по роботі в городі, в клопотах по господарству. Адже той, хто допоможе нужденним в цей день, отримає благословення Господа.

Народні прикмети на Медовий Спас:

На Маковея літо закінчується, осінь починається.

На Перший Спас і жебрак медку спробує.

Медовий Спас нові колодязі освячує.

У перший Спас будь-який бабин гріх проститься.

Після першого Спаса в воду не заходять.

Після Першого Спаса коней в річці не купають.

Тим, хто побоюється відьом: в цей день потрібно зібрати насіння дикого маку і обсипати ними будинок – жодна відьма в будинок не проникне.

Читайте також: Маковія 2019: Смачні маково-медові страви, якими варто потішити своїх близьких

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook