У машині часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами

12 гектарів зі спорудами та вулицями відтворюють XIX століття, коли Закарпаття було повноправною частиною Австро-Угорщини

У машині часу: Як парк Шенборна став пор…

За 30 кілометрів від Ужгорода розташувався парк Шенборна, який по праву називають порталом між 2 епохами Закарпаття: Австро-Угорщиною та сучасною Україною, пише Depo.Закарпаття.

Це 12 гектарів зі спорудами та вулицями, що відтворюють XIX століття, коли Закарпаття було повноправною частиною Австро-Угорщини. Місцина приваблива не лише для любителів історії та краєзнавства. Тут запросто можна відчути всю "європейськість" регіону.

Хто такий Шенборн?

Парк Шенборна відкрили у 2013 році. Над реставрацією околиці трудилися цілих 3 роки. Затіяли все до 285 річниці із дня передачі закарпатських земель графу Францу Шенборну, сім’я якого свого часу була однією з найбагатших у Центральній Європі та володіла частиною земель з 1711 по 1944 роки.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 1

Граф Франц Лотар Шенборн - висока духовна особа, дав обітницю безшлюбності, тому спадкоємців не мав. Він так і не відвідав Закарпаття, заповівши нові володіння своєму племіннику.

Символи й історичні деталі

Чи не кожен камінець у парку дихає історією Австро-Угорської імперії, в часи якої і жили Шенборни. Кожен об’єкт також має своє символічне значення.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 2

Чого вартий лише головний вхід! Брама з 4 базовими шпилями (кількість пір року) та 12 шпилями, що символізують кількість місяців у році. По обидва боки – вежі, праворуч – угорська, інша – австрійська з гербами та прапорами двох держав та і австрійським та угорським охоронцями часів ХІХ століття.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 3

Далі веде дорога, вздовж якої розташовані 7 унікальних ліхтарів, що символізують 7 днів тижня, та 12 невеличких мостів, кожен з яких відповідає певному знакові зодіаку. А ще 22 лавки, на яких встановлені герби держав, у складі яких перебувало нинішнє Закарпаття.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 4

Наприкінці 19 століття було уже модно захоплюватися різними календарями, зокрема і кельтським. У кельтському саду можна побачити календар друїдів в рунічному крузі, різні дерева, що відповідають датам народження людей.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 5

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 6

Неподалік — міст Чотирьох євангелістів: Лука, Іоан, Марко та Матвей. На жаль, лише одна скульптура є оригінальною - інші відтворені місцевими скульпторами. Техніка виконання скульптур злегка нагадує роботи на Карловому мосту у Празі. 

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 7

Перейшовши через міст, відвідувач стає на шлях Хресної дороги. По боках доріжки, що веде до зведеної у парку церкви, стоять великі камені, на яких вказані 10 заповідей, а також постаменти з цитатами із Святого Письма. На вершині, у найвищій точці - Церква Святої Великомучениці Катерини.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 8

Ще одна деталь – озеро Тур з невеликим острівцем по центру. Водойма має особливу форму – вона повторює контури кордону Австро-Угорської імперії у період її створення. На острів посеред озера можна дістатися на дерев’яному аристократичному плоті.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 9

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 10

Вода освічується 24 ліхтарями, які є певним символом часу (доби). Але й на цьому приклади символізму у парку не закінчуються. На острові посеред Туру росте сосна. Місце цього дерева на "карті" озера відповідає розташуванню Закарпаття у Австро-Угорської імперії. Острів обкладений 365 камінцями, скільки днів у році.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 11

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 12

Неподалік — невелике джерело Святого Миколая, яке тут діяло десятиліттями, постійно діючий млин святого Яна, міні-музей "Турянська долина" та ще чимало оригінальних об'єктів.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 13

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 14

До речі, підтримуючи традиції Ужгорода з його крихітними скульптурами, у парку встановили мініатюрного кельтського друїда.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 15

У парку можна спостерігати унікальне природне явище, що трапляється лише в кінці грудня - на початку січня: "євангельські круги" - замерзла річкова піна.

Розваги

Окрім усієї історичної метушні, в парку можна покататися на велосипедах, покуштувати смачну їжу, влаштувати пікнік та оглянути десятки екзотичних дерев. Якщо хочеться ще більшої романтики, можна орендувати карету з кіньми чи організуйте катання верхи.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 16

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 17

Перспективи

Під час другого етапу реконструкції вище у лісі збудують оглядову вежу, звідки відкриватиметься панорама на міст, можна буде побачити не тільки Турянську долину, але й територію Словаччини. Тут же відновлять пам’ятник святому Губертосу, покровителю мисливців, від якого із старих часів залишився фундамент.

Та навіть без оглядової вежі та памятника парк Шенборна вартий того, щоб, мандруючи Україною, обов'язково сюди заїхати.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme