Мандрівка Карпатами: Де у горах шукати найгарніші водоспади

У Карпати восени їде чимало мандрівників і відпочивальників. І часто метою поїздок є побачити карпатські водоспади

Мандрівка Карпатами: Де у горах шукати н…

Водоспадів в українських Карпатах чимало. Порівнювати їх неможливо – кожен має свої особливості, природну будову. Об’єднує їх те, що від кожного важко відірвати погляд – водограї у горах видовище надзвичайно красиве. Восени картинка стає ще привабливішою, в оточенні осіннього лісу водоспади "грають" по-новому. А охочих насолодитися красою і зробити фото (які, звісно, ніколи не передадуть всієї краси), стає дедалі більше. Depo.Закарпаття нагадує про кілька "водоспадних точок" у Карпатах, на відвідини яких варто витратити вікенд.

Водоспад Шипіт

Шипіт – одне з семи природних чудес України – один з найкрасивіших водоспадів Закарпаття, розташований на північних схилах гірського масиву Боржавських полонин біля підніжжя гори Гимба що у селі Пилипець Міжгірського району. У Карпатах є три водоспада з назвою Шипіт. Але найпопулярніший – саме біля селища Пилипець.

водоспад Шипіт

Фото: Кolochava.com

З підземного джерела на горі Великий Верх (1598 м) починає свій шлях униз мальовничою ущелиною невеликий потічок Плошанка. Він і утворює водоспад, падаючи численними каскадами з 14-метрової висоти. На думку вчених, водоспад утворився на тому місці, де виходили пісковики палеогену, а також гравеліти з тоненькими прошарками сланцю.

водоспад Шипіт восени

Фото: Катерина Красницька

За легендами, колись у селі Пилипець жили дві сім’ї. В багатшій родині росла красуня донька, яка була гордістю батьків. Дівчина приваблювала чимало багатих сватачів та покохала вона Іванка з бідної родини. Аби батьки не дізналися про їхню любов, закохані почали зустрічатися таємно, біля підніжжя гори Великий Верх. У безлюдному місці лише природа була свідком їхніх побачень. Згодом про їхнє кохання говорило все село, чутки дійшли й до матері. Якось простеживши за донькою, вона стала свідком їх зустрічі. У гніві вона всіляко лаяла молоду пару. Аж раптом небо страшенно загриміло, блиснуло та почалася злива. Бурхливі каламутні потоки вмить підхопили Іванка та Марічку й понесли у провалля. Спочатку вони трималися за руки, та раптом водоспад силоміць роз’єднав їх долоні та відкинув у протилежні сторони.

Мати дівчини, що стала свідком страшної трагедії, відтоді щодня приходила до водопаду. Аж поки у ніч на Купала їй не почувся голос доньки, яка шепоче до Іванка. Приголомшена згорьована мати крикнула: "Чуєте шепіт? Це вони між собою шепочуться". Відтоді водоспад прозвали "Шипіт".

Як доїхати до водоспаду Шипіт

Доїхати до залізничної станції Воловець. З Воловця ходить чимало маршрутних таксі. Можна пішки дійти до водоспаду. Маршрут не сильно складний. Якщо подорож машиною, то треба звернути з траси у Пилипці і проїхати селом близько 6 кілометрів на захід.

Водоспад Трофанець

Трофанець (або Труфанець) – найвищий водоспад на Закарпатті. Розташований він на південно-східних схилах Свидовського хребта українських Карпат, на потоці Труфанець – правій притоці Чорної Тиси, і утворений на місці виходів на поверхную стійких до руйнування пісковиків.

водоспад Труфанець

Фото: karpaty.life

Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 метрів над рівнем моря у підніжжі гори Близницяю Довжина потоку – 2830 метрів. Висота водоспаду – близько 36 метрів.

Водоспад Труфанець є гідрологічною пам’яткою природи і одним з найбільш мальовничих водоспадів каскадного типу в українських Карпатах. Його добре видно з шосейної дороги між с. Кваси та смт Ясіня. Перед тим як впасти в Чорну Тису, потік Труфанець долає близько 3 км горами, і ще 230 м тече під землею.

Відвідини водоспаду безкоштовні. Для зручності туристів тут облаштована дерев’яна альтанка, якраз над Труфанцем. Водоспад оточений лісом.

Як доїхати до водоспаду Труфанець

Водоспад просто знайти поміж селами Ясіня та Кваси. Він розмістився біля самої траси.

Водоспад Скакало 

Водоспад "скаче" декількома потоками серед валунів в урочищі Мукачевського району. Бере початок з гірського потічка в долині річки Синявки (права притока р. Іршави басейну Тиси). Кам'яна гряда, що перетинає лісистий схил гори, перегороджує тут шлях водотоку, і струмок трьома ступенями зривається з уступів, утворюючи чотириметровий каскад струменів, немов скачуть з каменя на камінь.

водоспад Скакало

Фото: guide.karpaty.ua

Як доїхати до водоспаду Скакало

Знаходиться неподалік автотраси Львів – Ужгород, між містами Мукачево і Свалява, за 3,5 км від селища Чинадієво. Від цього селища водоспад відділяють символічні 3,5 км – менше години пішої ходи. 

Лумшорські водоспади

Лумшорські водоспади розташовані за 3,5 км від курортного села Лумшори. Їх є п‘ять – Крутило, Соловей, Буркач, Партизан (Давір) та Переступень. 

Давір і Соловей – найвідоміші Лумшорські водоспади.

Водоспад Давір ще знають під назвою  "Партизан" або "Червоний партизан". Таку назву водоспад отримав за часів Радянського Союзу, але і зараз його так продовжують називати. Однак місцеві жителі пам’ятають ще, як до цього він називався – "Давір". 

водоспад Давір

Фото: transcarpathiantours.com

Ще один з лумшорських водоспадів – Соловей. Розташований у верхів’ях річки Туриці біля села Лумшори. Схожий за формою на краба. Висота – 2-3 м залежно від пори року, кількості топляка колом і намитого щебеню знизу.

водоспад Соловей

водоспад Соловей

Фото: blog.karpaty.info

Як доїхати до Лумшорськи водоспадів

Найкращий спосіб дістатися – авто до села Лумшори Перечинського району (50 км від Ужгорода). З села також варто піднятися на полонину Руна (Рівна). 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme