Скандал у Берегові: Чому закарпатці й далі клястимуться у вірності "батьківщині" Угорщині

Отримання угорських паспортів для закарпатців не є подією надзвичаною, а скоріше навіть звичною та масовою

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Скандал у Берегові: Чому закарпатці й да…

Резонанс, переполох, ґвалт, збурення – можна будь-як гнівно сказати про реакцію, яку викликало відео видачі у консульстві Угорщини в Берегові громадянам України угорських паспортів. Українця, незагартованого буденними закарпатськими перейманнями, "посвята" в угорця із урочистою присягою та підняттям келиха шампанського і справді може "вбити".

Сама ж процедура вручення угорських паспортів для закарпатців не є подією надзвичаною, а скоріше навіть дуже простою. У призначений день людина, яка виявила бажання отримати паспорт і пройшла для цього всі необхідні процедури, має прийти до консульства в Берегові, Ужгороді або Києві. Там, разом із іншими бажаючими стати подвійним громадянином, приймає присягу на вірність Угорщини. "Я, такий-то, урочисто обіцяю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином Угорщини, поважатиму й дотримуватимуся її законів і Конституції. Буду захищати свою батьківщину й всіляко буду їй служити. Хай допоможе мені Господь", - це приблизний текст присяги.

Зазубрити його, якщо вже дуже хочеться іноземного паспорту, може навіть той, хто ніколи не розмовляв угорською. Ба більше, багато з тих, хто пройшов процедуру, зізнаються, що все це формальність, бо, якщо чесно, серед новоспечених угорців є й такі, хто володіє угорською, як кажуть, тільки зі словником. "Липові" документи, на жаль, розповсюджені серед закарпатців, і багато хто з них "прогорає". Але зробити "утлевел" (Utlevel - закордонний паспорт угорця) - заповітна мрія не тільки угорців "із корінням", а й багатьох заробітчан та навіть тих, хто хоче подорожувати світом без візових обмежень, тож заради омріяного люди йдуть майже на все.

Можна було б "хіхікнути", але, за офіційними даними, станом ще на лютий 2015 року угорське громадянство, крім українського, мали понад 95 тисяч закарпатців – це 14% з 670 тисяч осіб різних країн, які подавали документи для отримання громадянства Угорщини. Експерти ж заявляють, що це число вже перевищує 100 тисяч. Громадянство Угорщини зараз не приховують, ним на Закарпатті (як би це толерантніше сказати) не те, що пишаються, але воно додає бонуси до статусу, піднімає на голову вище серед "неугорськогромадянських" співбесідників.

"Подвійне громадянство не загрожує нацбезпеці в регіоні", - заявляв в одному з інтерв'ю губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. І він висловив не тільки власне бачення ситуації. У тому, що кількість виданих закарпатцям угорських паспортів ніяк не вплине на ситуацію в області, переконана переважна більшість тих, хто отримував чи хоче отримати цей паспорт.

Відео у Москаля також прокоментували. Заступник голови Закарпатської ОДА, він же її спікер Ярослав Галас сказав, що ролик може бути фейком, бо на ньому не зрозуміло, що це саме консульство у Берегові. "Можливо, це відбувалося в якомусь угорськомовному населеному пункті, бо там також видають паспорти, і це не тільки Закарпаття стосується", – пояснив Галас.

Коментарі до скандального відео серед закарпатців різняться, але більшість схиляється до того, що нічого такого, про що раніше не знали, не сталося. Процедура як процедура. Ну, хіба із шампанським перебір. Коментують на кшталт: "а чого така метушня, це ж давно відомий факт", "ну, видали і видали, так уже сто років видають", "не захищаю, але дуже цікаво, а коли видавали паспорти інших держав нашим можновладцям, вони не таку процедуру проходили? Чи їх образив келих шаспанського?", "чого причепилися до закарпатців, можна подумати, що в уряді всі святі і з одним українським паспортом", "кожен при можливості не пішов би, а побіг робити чи то угорський, чи зимбабвійський паспорт, на провсякой, як у нас кажуть", "ну, вишлють цього консула, пришлють іншого, і що? закарпатці не підуть за паспортами?", і таке далі.

Сподіватися на те, що закарпатці перестануть після цього відео йти за паспортами, чи йтимуть, але менше, не варто. Будуть йти, хіба що, може, складніше буде ввімкнути приховану камеру. Цікаво інше – інструктаж, який проводять у консульстві для новоспечених громадян Угорщини. "Приховуйте від державних структур України факт отримання угорського громадянства", - закликає угорський дипломат. Це насторожує, бо може означати той факт, що серед тих, хто отримує чи вже отримав паспорти, є і були держслужбовці або депутати. Бо їм, згідно українського законодавства, не дозволяється отримувати паспорт іншої країни.

До слова, про депутата та угорський паспорт. На сесії Берегівської райради 19 вересня депутат "КМКС" (Товариства угорської культури Закарпаття) склав свій мандат. Причина складання мандату на сесії не оголошувалася, водночас, за деякою інормацією, причина в тому, що у депутата Кароля Беркі виявили на кордоні угорський паспорт. Це сталося кілька днів тому.

Не виключено, що саме з цим інцидентом пов'язана заява "КМКС", яка виступила з протестом проти дій прикордонників та СБУ, які начебто без будь-яких підстав ретельно оглядають представників "КМКС" на кордоні. "Вимагаємо пояснень, чому на кордоні угорських чиновників, журналістів, керівників органів самоврядування без жодних на те причин тримають по 2-3 години, здійснюють поглиблений огляд їхніх речей, навіть обшуковують без видачі задокументованих протоколів про такі дії", - значиться у заяві "КМКС", переданій Угорському телеграфному агентству (МТІ).

Голова "КМКС", народний депутат України Ласло Брензович зажадав офіційних пояснень від голови Служби безпеки України Василя Грицака, за що і став "головним популістом дня", бо, якби Брензович, який представляє угорську громаду у вищому законодавчому органі України, був не популістом, який підіграє інтересам Будапешта, він би першим закликав своїх одноплемінників або здати паспорти Угорщини, або піти геть з державної служби.

Як би там не було, але жителі Закарпаття свято вірять у такий собі постулат: ми не винні в тому, що кордони в історії багато разів змінювалися. Закарпатці більш ніж переконані, що представники угорської меншини в Україні (втім, як і інших меншин) мають право на отримання паспортів іншої країни, попри те, що українське законодавство не визнає подвійне громадянство. Не визнає, але і не переслідує. За паспортами Угорщини, Чехії, Румунії, Польщі вони вистоюватимуть черги, але в абсолютно переважній більшості не тому, що не люблять Україну, а тому, що не бачать тут себе, насамперед, у вирішенні питання фінансової спроможності: зарплати низькі, пенсії малі, а життя дороге. Хочеться вірити, поки.

І пару слів не про паспорти, але про угорців і про вплив Угорщини на закарпатців. Товариство угорської культури Закарпаття – "КМКС", яке очолює вже згаданий народний депутат від БПП Ласло Брензович, за грант, отриманий в Угорщині, купило половину акцій телерадіокомпанії "Даніо", яку закарпатці називають "21-й канал". Відтепер закарпатці матимуть змогу дивитися 21 Ungvár. Із 12 годин мовлення шість вестиметься угорською.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme