Літо для відпочинку: Що треба встигнути відвідати цього сезону на Закарпатті

Літо набирає обертів, і думок про відпочинок і відпустку стає все більше. А нових вражень можна набратися, відвідавши, звісно ж, Закарпаття

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Літо для відпочинку: Що треба встигнути…

Щороку у літній сезон Закарпаття пропонує низку цікавих заходів: це і фестивалі, і тематичні паради, і навіть регати. Деякі з них бувають вдалими, іноді – не надто. Але побувати влітку на Закарпатті і не відвідати принаймні один з фестивалів (яких у літніх сезон тут - сотні), неприпустимо. Тому для того, щоб відкрити щось нове як у плані культурному, так і гастрономічному, Закарпаття - вдалий варіант.

Попри традиційний набір: чани, мінеральні води, вино, бринза, гірські пейзажі, у найзахіднішій області України можна натрапити на зовсім унікальні речі і заходи, яких більше немає ніде.

У відомому "музейному" селі Колочава 16-17 червня вчергове відбудеться Фестиваль ріплянки. Ця традиційна закарпатська страва була відома місцевим жителям ще два з половиною століття тому. Її популярність не спала до сьогодні. Жителі села готують ріплянку не менше двох разів на тиждень. До складу страви входить розварена на пюре картопля та кукурудзяне борошно. Варять ріплянку на повільному вогні у чавунній каструлі, часто помішуючи.

Колочавці їдять страву руками, обмакуючи її у різний гарнір - бринзу, фріґу на шкварках (розігрітий сир), яєчню, м'ясо, сметану, гриб. Страва надзвичайно корисна та ситна.

Гостей фестивалю щороку пригощають кількома десятками різних ріплянок. Адже скільки господинь - стільки і рецептів, і у кожної господині - свій секрет.

У ці ж дні, 16-17 червня, у Мукачівському замку відбудеться історична реконструкція весілля Ілони Зріні та Імре Текелі. Реконструкція весілля володарів замку – подія видовищна.

Цього року "весілля" Ілони Зріні та Імре Текелі триватиме два дні: 16 червня (субота) - церемонія вінчання, весілля, постріли з гармат, бої лицарів, середньовічні танці і музика, середньовічна кухня, ремісниче містечко тощо; 17 червня (неділя) - відтворення одного з штурмів замку Паланок.

Як розповідають організатори фестивалю, весілля 39-річної Зріні та 25-річного Текелі відбулося в Паланку 15 червня 1682 року. За вісім днів гості з'їли 10 вгодованих биків, 36 телят, 20 свиней, 80 овець, чотирьох оленів, 10 косуль, шість диких кабанів, дві лані, 8 центнерів риби, 50 центнерів меду і цукру. Випили 130 бочок червоного і 150 бочок білого вина, 40 бочок пива і 25 малих бочок польської горілки. Під час реконструкції весільну гостину максимально намагаються відтворити мукачівські кухарі за описами історичних джерел.

У День Конституції України, 28 червня, в Ужгороді відбудеться вже традиційний, дев'ятий, Закарпатський Парад Наречених.

Організатори повідомляють, що всі учасниці - а запрошують усіх повнолітніх дівчат та жінок, незаміжніх і заміжніх - поділяться на групи за стилем, тематикою і матимуть свою денну програму.

Відбудуться також автопробіг – кортеж з учасницями Параду проїде містом, а відтак – піша хода у супроводі музик центром міста.

Під час фінальної частини свята (локація у центрі ще обговорюється) відбудуться: презентація кожної групи наречених; нагородження переможниць у номінаціях; виступи артистів; розіграш головного призу; "Танець молодої" - масовий танець учасниць з глядачами, збір грошей на благодійність; фаєр-шоу; виконання гімну Параду Наречених, наречені кидають у натовп свої букети.

Вісім Парадів Наречених в Ужгороді пройшли у 2008-2017 роках. У першому Параді було 32 учасниці, у третьому – 179 і це поки що рекорд. Під час Парадів були встановлені і інші рекорди: найдовша фата, найдовший весільний рушник, найбільший торт, найбільша тарілка, тощо. Було встановлено перший і єдиний "лежачий" пам'ятник в Україні – пам'ятник весільному рушнику біля Ужгородського РАЦСу (хоча цьогоріч Одеса з її лежачим відпочивальником на березі моря може і посперечатися).

А на початку липня на Закарпаття з'їжджаються неформали на відомий і чи не найбільш розкутий фестиваль – Шипіт. Вільні люди традиційно раз в рік просто збираються на галявині, щоб поспілкуватися з однодумцями. Фестиваль "Шипіт" щорічно проходить з 1993 року. Засновниками фестивалю є Чарлі і Шара, подружня пара хіпі з Ужгорода.

Щороку тисячі гостей з'їжджаються на фестиваль напередодні Івана Купала. Хіпі, панки, растамани, нудисти та представники багатьох інших субкультур збираються на найвільніший фест України. Девіз фесту: love, peace & wine. Правила заходу: ніякої агресії та дбайливе ставлення до природи.

У програмі фестивалю завжди є грандіозне святкування Купала в ніч з 6 на 7 липня - з запаленням величезної ватри і танцями.Учасники фестивалю творять розважальну програму самотужки.

Мало хто знає, але на Закарпатті є свій "флот". І щороку, влітку, судна флоту беруть участь в Ужгородській регаті. Щоправда, влітку річку Уж можна перейти пішки, але це тільки додає колориту заходу.

Цьогоріч "Ужгородська регата", що є веселим спортивним змаганням у вигляді сплаву по річці Уж на плавзасобах різної конструкції, відбудеться у неділю, 29 липня. Старт - пляж біля Підзамкового моста (правий берег). Фініш - за мостом Масарика (лівий берег).

Участь в регаті беруть саморобні судна, плоти, човни, дошки, ванни. Словом, все що може пропливти відстань між мостами в Ужгороді.

Участі можуть брати будь-які не моторні плавальні засоби. Організатор виступають за саморобні конструкції, оригінальний декор і костюми. Траплялося, що "моряки" буквально проносили свій корабель. Це розважальний і веселий захід. Учасники тут проявляють свою фантазію і які тільки кораблі не підкорювали Уж. Головна умова - до фінішу команда має дістатися у повному складі.

За "класичними" Закарпаттям треба їхати на фестиваль "На Синевир трембіти кличуть". Біля гірського озера збираються закарпатські колективи і "запалюють" сцену і натовп народними мотивами. Це все вигдлядає дуже автентично, адже музики грають на чудернацьких інструментах, пісні співають неповторними діалектами і "фіглюють" (жартують) по-закарпатськи.

Фестиваль на Синевирі певний час не проводився через брак коштів. Минулого року його відродили, зібравши прихильників закарпатського колориту. Тоді гості фестивалю пройшли в урочистій ході 800-метровим шляхом угору до озера Синевир. Саме воно є головним місцем проведення розваг і головною окрасою свята. Минулого року захід організували наприкінці серпня. Дату цьогорічного організатори поки не повідомляли, але стежити за анонсами фестивалю варто - свято запам'ятовується надовго.

Цьогорічний ліній сезон тільки набирає обертів. Але вже саме час обирати і відкривати нові локації західного регіону. Навіть вікенд, проведений поза домом, нові люди і смаки можуть зробити це літо яскравим і теплим.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme