Як українські Карпати перетворюються на лисостеп

В останні роки в Карпатах відбувається тотальне знищення лісів, і "благі наміри", декларовані чиновниками, ніяк не зупиняють стрімке облисіння гірських хребтів

Щодня площа лісів у Карпатах зменшується. Місцями гори майже повністю лисі, лісові дороги зруйновані, а залишки вирубки навіть не намагаються приховати. Екологи прогнозують лихо: якщо ситуація не зміниться, то за десять років Карпат не буде, пише Depo.Закарпаття.

Діє кілька схем незаконного вивозу лісу: видаються дозволи на вирубку хворих дерев, а нищать здорові або багато разів ріжуть за одним і тим самим лісорубним квитком, або ж просто крадуть, нікому нічого не пояснюючи.

На Закарпатті знищують навіть букові ліси, внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І якщо десяток років тому гектари лісу могли незаконно вирубати "невідомі" для правосуддя особи, то нині цим офіційно займаються самі лісогосподарники. Саме під егідою Держлісгоспів й за підтримки місцевої влади нещадно винищуються унікальні праліси, аналогів яким немає по всій Європі. Зрубана деревина законно йде на експорт. 

Те, що людина зробила з природою, наочно представлено на знімках за часом

А це - свіжозрубаний столітній дубовий ліс. "Як вам? Закарпаття, Берегівський район, Гараздівка... Цим дубам було близько 100 років! Тотальна "санітарна" вирубка? Як такому завадити в майбутньому і хто взагалі відповідає за все це?" - написала в мережі Каталін Мако.

"В тому лісі реально можна було заблукати: такий густий і великий був. З-під вікон починався і тягнувся щільною смугою вздовж траси. А грибів! Я стільки їх ще ніколи на зиму не заготовляла. Потім викупили бізнесмени частину, потім почали рубати ліс. Сюжети робила. Ну і що? Якій владі до того є діло?", - коментує Наталія Зотова, екс-журналіст "ТСН" телеканалу 1+1.

А це - гірське Жденієво, яке б мало бути перлиною Закарпаття туристичного.

По області - всюди лісовози. Мало того, що вивозять кругляк, то ще й розбивають дороги. Інформацію про те, що правоохоронці когось зупинили, перевірили, оштрафували, громадяни вже пропускають повз вуха - не цікаво.

Час від часу очевидці виставляють у соцмережі фото вантажних потягів із лісом-кругляком, який з 1 листопада 2015 року заборонений до експорту.

Гучних кримінальних вироків щодо незаконного вирубування деревини на Закарпатті не було. До рук правосуддя потрапляють здебільшого дрібні виконавці. Місцеві чиновники лісової галузі запевняють, що звільняють зі своїх лав недобросовісних працівників. У Закарпатському лісгоспі розповідають, що минулоріч звільнили 14 співробітників з лісової охорони, 97 співробітників управління лісового господарства притягнули до правової відповідальності за недбалість при виконанні посадових обов’язків, зафіксували 3500 кубометрів незаконної вирубки.

Та, судячи з подій в області, звільняють далеко не тих, кого треба було б. 

У с. Луги на Рахівщині місцеві жителі виступили проти варварського вирубування лісу та свавілля й безкарності керівництва Рахівського лісгоспу. Під час акції мітингувальники палили шини та вимагали звільнення директора лісгоспу та його заступників, оскільки набридло терпіти їх беззаконня. Розповідали що директор з підлеглими розкрадають ліс й, перебуваючи на посадах, вже стали мільйонерами. Крім цього, жителі повідомляють, що кожен з лісничих має у власності більше трьох одиниць лісозаготівельної техніки, вартість яких сягає понад 100 тисяч доларів, і мають у власності по два джипи вартістю 150 тисяч умовних одиниць. Поки що все залишилося без змін.

А тим часом...

Влада впроваджує мораторії, лісівники звітують про насаджені дерева, правоохоронці – про виявлені фури з "лівим" лісом, чиновники з гарячими закликами "Не вирубуйте, саджайте, дбайте!", проводять природоохоронні акції на кшталт "Майбутнє лісу у твоїх руках".

Так, 17 березня під час сесії Закарпатської обласної ради депутати ввели мораторій на вирубку лісів у межах природно-заповідного фонду. "Тимчасово заборонити на території об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Закарпатської області проведення суцільних рубок усіх видів, у тому числі суцільних санітарних, лісовідновних, рубок реконструкції тощо, у деревостанах природного походження, а також стиглих та перестиглих деревостанах штучного походження", - йдеться у рішенні.

"Не надавати погодження на проведення на території об’єктів природно-заповідного фонду суцільних рубок усіх видів", – зазначається у документі. "За" проголосували 56 депутатів. Оплески.

Чиновники дружно вийшли саджати деревця, аби хоч зробити вигляд, що і справді допоможуть "облисілим" горам. Було б смішно, якби не було так сумно.

Та благі наміри влади є надто благими, аби спинити вахканалію у лісі, а наміри активістів надто слабкими перед гігантською махіною "сильних світу цього".

Чи можна зупинити незаконну вирубку? Активісти впевнені, що можна. Можна зробити прозорим господарювання у лісі й унеможливити фінансові та корупційні зловживання. Однак, складається враження, що, окрім активістів та екологів, у цьому більше ніхто не зацікавлений.

Фото: Інтернет-ЗМІ, соцмережі

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття