"Липкорукі" чиновники, кримінальні авторитети і "мільйонні" крадії лісу: Як "чиститься" Закарпаття

Протягом останніх кількох тижнів на Закарпатті сталося чимало "гучних" затримань, подекуди і по кілька на добу
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Липкорукі" чиновники, кримінальні автор…
Фото: прокуратура Закарпатської області

Силовики Закарпаття наввипередки повідомляють про затримання "непростих" людей, які підозрюються у резонансних злочинах. Такі новини активно коментуються у соцмережах, навіть новоспечене керівництво області реагує на затримання у стилі "злочинцям тут не місце". Лише протягом останніх кількох тижнів таких затримань було напрочуд багато. Чи то так співпало, чи справді правоохоронні служби почали добросовісно виконувати свою роботу.

Як "заробити" на школі

Два тижні тому, 24 квітня, прокуратура погодила підозру колишньому чиновнику ОДА та директору приватної фірми у заволодінні майже 800 тис. грн. Сума чимала, до того ж, ці гроші мали бути витрачені на будівництво школи, що додає цьому злочину особливої цинічності.

Фото: прокуратура Закарпатської області

Схема досить проста: директор фірми, достовірно знаючи про завищення витрат на будівництво школи, а також те, що фактично роботи не виконані, подав до структурного підрозділу ОДА акти про повне виконання робіт. Вже далі начальник управління капітального будівництва Закарпатської ОДА, будучи у змові з директором фірми, власноручно засвідчив достовірність документів. Таким чином "партнери" привласнили 800 тисяч.

"Золота" площа

Тільки новина про розкрадання "шкільних" грошей розлетілася мережею, як того ж дня, за кілька годин, стало відомо про вручення підозри директору департаменту міського господарства Ужгородської міської ради. Чиновника підозрюють у розтраті майже 470 тис. грн бюджетних коштів, виділених на реконструкцію площі пл. Поштова у м. Ужгороді.

Як повідомили у прокуратурі Закарпаття, підозрюваний, попередньо змовившись із двома іншими фігурантами справи, завищили вартість виконаних робіт з ремонту пл. Поштової. І знову "традиційна" схема: до актів виконаних робіт внесено значно завищені об’єми, ніж виконано насправді. До прикладу, у документації, яку погодили і підписали підозрювані, йдеться, що на площі "установлено бортові камені бетонні в кількості 225 метрів", тоді як фактичне виконання робіт склало 94,2 метра.

Читайте по темі: Посадити урядника: Як Ужгородська міськрада стала "оберегом" для підозрюваних у злочинах

Дії міського "господарника" кваліфікували за статтею "розтрата чужого майна службовою особою, за попередньою змовою групою осіб, у великому розмірі". 7 травня прокуратура Закарпаття повідомила про взяття під варту підозрюваного на 60 діб із заставою у майже 1,5 млн грн.

Ліс – наше "багатство"

Але і ці "недешеві" злочини виявилися мізерними, порівняно зі справою, про яку повідомила СБУ за кілька днів. Йдеться про болюче для Закарпття питання – нищення лісового фонду. Так, 29 квітня Служба безпеки України заявила про блокування схему масштабного розкрадання державних лісових ресурсів у Закарпатській області.

За попередніми оцінками, незаконна вирубку лісу завдала державі збитків на майже 14 мільйонів гривень.

Правоохоронці встановили причетність службових осіб держпідприємства "Хустське лісодослідницьке господарство" та Ужанського національного природного парку до масштабних вирубок лісу на ввірених їм територіях лісового фонду. Під час оглядів ділянок з фахівцями-екологами співробітники СБУ виявили факти систематичного проведення незаконних рубок. За місцями проживання фігурантів справи та у службових приміщеннях державних лісництв правоохоронці вилучили речові та документальні докази протиправної діяльності.

Оперативники спецслужби також блокували незаконну діяльність службовців державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство". Керівник підприємства погодив технічну документацію щодо перегляду меж земельних ділянок. Це призвело до виведення з державної власності земель лісового фонду загальною площею у майже 6 гектарів.

Піймати "Діда"

Масштаби рубок та розкрадання шокували закарпатців. На додачу, цього ж дня, силовики "підкинули" ще одну резонансну справу. Національна поліція повідомила про затримала кримінального "авторитета", який встановлював "контроль" у регіоні. Як згодом стало відомо, йшлося про персонажа на пізвисько "Дід".

Чоловік збирав навколо себе своїх прихильників з кримінального середовища та планував взяти під свій та контроль злочинні групи, які збираються "працювати" в регіоні. Цього чоловіка, 55-річного уродженця Вірменії, у минулому році було видворено за межі України з п’ятирічною  забороною в’їзду.

Рішення суду про видворення неодноразово оскаржували у судах його представники, що затягувало процес, але вже у серпні минулого року "авторитет" примусово покинув територію. За інформацією оперативників, у зворотньому напрямку чоловік перетнув кордон через пункт пропуску у Чернівецькій області, надавши при цьому підроблений паспорт. Аби його не затримали, чоловік довго не залишався на одному місці й кожні три-чотири дні змінював місця проживання. Даний факт був перешкодою у плануванні заходів по його затриманню.

28 квітня оперативники управління стратегічних розслідувань у Закарпатській області Нацполіції спільно з прокуратурою Перечинського відділення Ужгородської місцевої прокуратури та за підтримки спецпідрозділу патрульної поліції ТОР провели заходи для його затримання.

Чоловік має за плечима немалий тюремний досвід – 12 років позбавлення волі. Свого часу за свої "досягнення" отримав від "злодія в законі" певний статус у злочинному світі.  Було вирішено найближчим часо примусово видворити його з території України.

Справа набула такого розголосу, що від коментарів не утримався і новопризначений голова ОДА Олексій Петров, заявивиши, що "мій обов'язок – контроль за дотриманням законності в області. І жоден не зможе встановлювати власні кримінальні правила". Зважаючи на резонанс і гучні заяви, особливо кумедною стала ситуація, коли стало відомо, що "Дід" примудрився одразу втекти.

За інформацією департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, після затримання "авторитета" було доставлено до Вознесенського райсуду Миколаївської області. Суд задовольнив подання правоохоронців про затримання "Діда" та поміщення його до Миколаївського пункту тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства строком на 6 місяців з подальшим видворенням.

При виході з будівлі суду, кримінальний "авторитет" утік.

Правоохоронцям вдалося встановити місце перебування автомобіля, на якому міг пересуватися 55-річний чоловік. На виїзді з Кривого Рогу в Дніпропетровській області був зупинений "Мерседес", в якому були "Дід" і двоє його охоронців.

Гроші для "антимонопольника"

За кілька днів на Закарпатті – знову підозрюваний серед чиновників. Цього разу на хабарі попався голова обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Він вимагав $3000 неправомірної вигоди від приватного підприємця за зменшення штрафних санкцій під час вирішення питання про притягнення останнього до адміністративної відповідальності. Крім того, за цю ж суму, "антимонопольник" обіцяв надалі не втручатись в господарську діяльність фірми під час участі у конкурсних торгах.

Усі ці випадки – лише мала частина від оприлюднених затримань за останній час. Серед інших – наркотовці, поліцейські-хабарники, злочинці-вимагачі. З одного боку, така кількість порушених справ дає надію, що так званих "кримінальних елементів" у краї поменшає, а недобросовісні чиновники зменшать свої апетити. Однак, як справедливо зауважують місцеві жителі у мережі – "а чи покарають хоча б одного?". Затримання, вручення підозр – це все добре, та хотілося б дочекатися доведення справ до кінця і справедливу відповідальність за скоєне.

Читайте по темі: Мистецтво "відмазки": Чому хабарники за гратами закарпатцям тільки сняться

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme