Квітковий НЕрай: Як бездумність і байдужість можуть знищити Долину нарцисів на Закарпатті

Вже зовсім скоро на Закарпаття туристи їхатимуть подивитися на "унікальну" Долину нарцисів. От тільки очікування можуть не співпасти з реальністю
 

Квітковий НЕрай: Як бездумність і байдуж…

Із квітня по травень на Закарпатті у розпалі так званий "квітковий" туризм. Вже зараз починають цвісті знамениті сакури, стартує фестиваль "Сакура Фест", що включає безліч мистецьких, спортивних заходів і навіть фестиваль "сакурового вина". Закарпатські міста продовжують змагатися за звання "столиці сакур" і вигадувати нові фішки. Після цього "рожевого божевілля" одразу розпочнеться наступне – нарцисове. Але тут на туристів, які традиційно приїдуть подивитися на "диво природи", може чекати розчарування.

Долина нарцисів цього року вже мала своєрідну "репетицію" цвітіння. Ще наприкінці березня Долина вкрилася квітами шафрану і білоцвіту весняного. У такий початковий сезон цвітіння, а це понад два тижні, заповідник відвідують більше тисячі туристів. Більшість - закарпатці. Вхід на територію заповідника у період цвітіння перших весняних квітів вільний. 

Вже потім, коли в Долині починають квітнути нарциси вузьколисті, її щороку відвідують більше 12 тисяч туристів.

Але у цей період починається ще одне традиційне і неприємне явище – пожежі в екосистемах. 31 березня мережею почало ширитися відео, що Долина нарцисів начебто горить, але як повідомили в управлінні ДСНС Закарпаття, трава горіла поряд.

Як виявилося, насправді горіло під Хустом горіло поле у Карпатському біосферному заповіднику, воно знаходиться одразу поряд з Долиною нарцисів. Сама Долина нарцисів не постраждала. На місце прибули пожежники, які локалізували пожежу та не дали їй розповсюджуватись далі.

З того часу, за останні два тижні впритул до заповідника "Долина нарцисів", що на Хустщині, вогонь підібрався щонайменше двічі. Горіли гектари навколо і через сильний вітер полум’я добиралося впритул до ділянок, де популяція нарцисів найбільша. Такі пожежі виникають найчастіше через те, що місцеві жителі підпалюють суху траву, прибираючи поля перед посівом, і це попри неодноразові застереження рятувальників. Працівники біосферного заповідника кажуть, що подібні ситуації стаються щороку. Та цього року проблема загострилася, довелося залучати пожежників, а вогонь ледь не перекинувся на популярне туристичне та унікальне природне місце. Спеціалісти кажуть: для популяції червонокнижних рослин це дуже небезпечно – відновити знищено вогнем екосистему іноді вже неможливо.

А екосистема тут справді цікава: поява Долини пов'язана з льодовиковим періодом на Землі. Вчені кажуть, що тоді з гір сповз величезний шмат землі разом з унікальними рослинами, що сприяло цвітінню і розповсюдженню нарциса вузьколистого. Всього у Долині нарцисів зростає понад 400 видiв рослин. Та найкрасивішою квіткою є саме нарцис. Та їхня популяція за останні роки почала зменшуватись.

Однією з причин є зміна клімату і складу ґрунтів - квітам не вистачає вологи. Зволожуть землю - ростуть верби. Аби зберегти квіти, дерева вирубають. Проте з кожним роком квітів стає менше не тільки через клімат. Шкоди завдають і люди. Туристи хоч і не зривають квіти (як це нишком можуть робити місцеві і продавати букети прямо на виїздах з Долини), але на заборонні таблички та прохання наглядачів уваги не звертають зовсім. Відвідувачі віджартовуючись: "Та ми обережно, поміж квіток", прямують навпростець по нарцисах аби зробити фото себе прекрасного у квітучому полі. А у період масового цвітіння Долина нарцисів приймає тисячі відвідувачів на добу. 

Як би закарпатці не переконували всіх, що Долина нарцисів - унікальне явище на теренах України, в глибині душі всі розуміють: турист повертається дещо розчарованим. Квітки прекрасні, з цим не посперечаєшся, але їх вже мало, галявина напівлиса.

Важко прогнозувати, коли зацвіте ця місцина. Бувало, що вже у середині квітня долина масово вкривалася білим кольором. Іноді пік цвітіння припадав саме на травневі свята. Холодною весною нарцис починає квітнути на 5-10 днів пізніше від середньорічних термінів, у теплі роки процес розпускання бутонів відбувається швидше. Цьогоріч, через достатньо теплу весну, фахівці прогнозують, що цвістиме долина дещо раніше – наприкінці квітня.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme