UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

"Кусючий" сезон: Як не стати "здобиччю" кліщів

Цьогорічне стрімке підвищення температури повітря сприяло ранній активізації кліщів

"Кусючий" сезон: Як не стати "здобиччю"…

Сезон активності кліщів триває з ранньої весни і до листопада, але впродовж року є два найбільші піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Зараз починається весняний пік активності, тож людям потрібно бути обережними та знати, як від них вберегтися і що робити, якщо вони все ж таки присмокталися до тіла.

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі - в лісі чи на лузі біля річки. Вони можуть уражати й в приміській зоні та в місті: в парках, скверах, зелених газонах, на садово-городніх ділянках. Ці комахи можуть потрапити до житла і з букетами польових квітів, домашніми тваринами, одягом чи речами.

Кліщі підстерігають здобич, сидячи на листі нижніх гілок кущів або в траві. Лісові кліщі малорухливі і за все життя не проповзають і десяти метрів. Вони підіймаються на травинку або стебло куща на висоту до півметра і терпляче чекають, коли поруч пройде жертва. Не має під собою підстав думка, яка існує в народі, що кліщі нападають на жертву зверху з дерев.

Як розповіли в обласному Центрі здоров'я, укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м'язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає просто із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон'юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Рівень захворюваності на ці хвороби в Україні з кожним роком зростає, що пов'язано і з глобальними змінами на земній кулі, мутаціями кліщових видів, розвитком туризму, і, що найгірше, наслідки перенесених хвороб починають набувати хронічних форм. Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров'я звертаються в середньому близько 20 тис. осіб.

Закарпатські лісівники нагадують, що найбільшому ризику піддаються особи, діяльність яких пов'язана з перебуванням в лісі: працівники лісових господарств і мисливці, будівельники автомобільних і залізних доріг, нафто- і газопроводів, ліній електропередач, топографи, туристи. Лісівники запевняють, що ураження людини кліщовою інфекцією в значній мірі залежить від неї самої і рекомендують виконувати правила захисту від кліщів при відвідуванні лісу. Отже:

1. Для прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядати себе і своїх супутників, особливо дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежити слід ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі очищати від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. Повернувшись додому, одразу змінити та ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Перевірити також речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

5. Використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Засоби від комах є різні, в основному вони призначені для їх відлякування. Залежно від обраного засобу, його наносять на одяг або шкіру і зазвичай цього цілком достатньо для захисту від кліщів. Якщо має бути поїздка в райони, де реальна небезпека зараження кліщовим енцефалітом – краще завчасно зробити щеплення.

Те, що розчавити його не можна, тільки спалити – повна нісенітниця. Перша допомога при укусі кліща – звернутися до лікаря. Він видалить комаха, і, в разі ризику зараження, пропише курс лікування для профілактики. Якщо кліщ неглибоко проник в шкіру його можна витягнути самостійно. Шляхів "першої допомоги" проти кліщів багато. Можна просто видалити пінцетом, але не смикати, а зробити це акуратно, "викручуючи", щоб голова не відірвалася і не залишилася під шкірою. Можна накинути на кліща петлю з нитки і витягнути його таким чином. Місце присмоктування кліща обробляють спиртовим розчином йоду або зеленки. Якщо при видаленні кліща відірвалась його голівка, яка зазвичай лишається в шкірі і має вигляд чорної цятки, місце присмоктування старанно протирають спиртом і голівку видаляють стерильною голкою.

Кліщ НЕ причепиться на долоні або коліно. Він "поселяється" в складках шкіри, виділяючи спеціальні речовини, які володіють знеболювальними властивостями, щоб укус не відчували.

Кліщі завжди були сусідами з людиною і зараз продовжують це робити. Але прості запобіжні заходи від укусів кліщів здатні запобігати можливому захворюванню і зробити життя і відпочинок безпечними. З усіх питань профілактики кліщових інфекцій можна звертатися до лісівників або лікарів, де можна отримати кваліфіковану консультацію.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme