Коронавірус і заробітчани: Як Закарпаття намагається до останнього "не підчепити" хворобу

З часу перших тривожних повідомлень про коронавірус багато хто прогнозував Закарпаттю навалу хворих і, відповідно, стрімке поширення хвороби. Поки регіон "тримається" – офіційно інфікованих тут не виявлено
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Коронавірус і заробітчани: Як Закарпаття…
Фото: Держприкордонслужба

Як повідомили у Закарпатському обласному центрі здоров’я, станом на ранок, 19 березня, в обласній інфекційній лікарні з підозрою на випадок гострої респіраторної хвороби COVID-19 перебувають семеро пацієнтів. За словами директорки департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОДА Єлизавети Біров, стан здоров'я всіх пацієнтів стабільний. Від хворих відібрано біологічний матеріал для вірусологічного дослідження та відправлено у референтну лабораторію м. Київ.

У повідомленні центру додають: усі ці пацієнти повернулись з країн, де зареєстрована місцева передача вірусу в межах громади. Того, що вірус на територію області, відповідно, і країни "завезуть" заробітчани, остерігаються ще від часу перших новин про спалах зараження коронавірусом у Європі. Щоправда, ще кілька тижнів тому ніхто не міг передбачити, що Україна закриє кордони, ЄС також закриється, а повернення додому цих же заробітчан чи просто подорожувальників стане справжнім "квестом".

Одразу після новини про закриття Україною кордону і звернення президента Володимира Зеленського до українців за кордоном з проханням повернутися до 17 березня, закарпатці, які вирішили приїхати додому, почали шукати через соцмережі перевізників, попутників, ділитися інформацією про... 

...стан справ на кордонах

За новими правилами, 17 березня, з 00:00 закрито міжнародне регулярне пасажирське сполучення залізничним, авіа та автобусним транспортом. Крім того, з 00:00 16 березня призупинено роботу пункту пропуску – "Малі Селменці". Крім цього, призупинено пішохідне сполучення на пунктах пропуску: "Малий Березний", "Лужанка", "Косино", "Вилок", "Дзвінкове", "Дяково", "Солотвино".

Читайте також: Які пропускні пункти в Україні працюють (ІНТЕРАКТИВНА КАРТА)

У той же час, прикордонники почали моніторити ситуацію з наявністю по той бік кордонів людей без транспорту. Адже ті пункти пропуску, через які ще можна потрапити в Україну, не передбачають пішого переходу.

Так, до прикладу, прикордонники Мукачівського загону під час обміну інформацією зі своїми угорськими колегами постійно уточнюють наявність з суміжного боку українців, які не мають транспортних засобів. Як стало відомо прикордонникам, низка підприємств Угорщини, на яких працювали українські заробітчани, тимчасово припинили свою діяльність, у результаті чого значна кількість українців повертаються до України. Керівники угорських підприємств забезпечили їхнє підвезення до пунктів пропуску, але, на виконання заходів із запобігання розповсюдження коронавірусу, пропуск через кордон осіб, які прямують в пішому порядку, не здійснюється.

Аби забезпечити повернення українців додому, прикордонники Мукачівського загону налагодили взаємодію з органами місцевої влади щодо виділення транспортних засобів для доставки цих людей. Разом з працівниками Виноградівської РДА, прикордонники організували перевезення українців через пункти пропуску.

Фото: Держприкордонслужба

Схожа ситуація і на кордоні зі Словаччиною. Україна домовилося зі словацькою стороною, що пункт пропуску "Вишнє Нємецьке – Ужгород" з 08:00 17 березня до 18:00 22 березня працюватиме також у пішохідному режимі. Митники і прикордонники України не мали процедури пропуску пішоходів через КПП "Ужгород" і пускати людей пішки не могли, хоча словаки пускали. У Вишньому Нємєцькому на перетин очікувало кількасот українців.

Фото: Віталій Глагола/Телеграм

Вихід із ситуації знайшли: українська сторона організувала автобус, і він потрошки почав перевозити людей на український бік. Формально це автомобільний перетин кордону і порушення процедури нема.

Усі, хто перетинає кордон, підписують папери про 14-денну самоізоляцію. За словами в.о. голови Закарпатської ОДА Олексія Гетманенка, людей, які перетинають кордон, будуть супроводжувати до місця проживання без зупинок, і вони мають звернутись для обстеження до сімейного лікаря за місцем проживання.

У Держприкордонслужбі повідомили, що станом на вечір, 18 березня, на в’їзд в Україну оформлено майже 800 українців, які у пішому порядку прибули до пункту пропуску "Ужгород".

Прикордонники відразу заспокоюють: під час проведення контролю вживають максимальних заходів з протидії поширенню коронавірусу. Прикордонні наряди в обов’язковому порядку проводять температурний скринінг усіх прибулих. Разом зі спецпідрозділами ДСНС організовано санітарну обробку автобусів, що здійснюють перевезення наших громадян через пункт пропуску. Її проводять після кожного рейсу.

Фото: Держприкордонслужба

Також у пункті пропуску виставлено додаткові прикордонні наряди та залучено мобільний комплекс паспортного контролю. Одразу за пунктом пропуску влаштовано пункт обігріву. Тут усі, хто пройшов оформлення, можуть випити гарячого чаю та кави, а також дочекатися родичів, друзів та транспорту. Такі заходи, пообіцяли у відомстві, проводитимуться на час, необхідний для повернення усіх наших співвітчизників.

У групі ризику мимоволі

Водночас прикордонники самі опинилися у групі ризику. 17 березня стало відомо, що щотирьох військовослужбовців Чопського загону відправили на самоізоляцію. Це прикордонники, які працюють на КПП "Малий Березний". Два тижні тому, за інформацією речниці Чопського прикордонного загону Олени Трачук, вони контактували з людиною, у якої виявили коронавірус.

Працівників зміни обстежили, ознак коронавірусу не виявили. Спочатку повідомлялося про сімох прикордонників, однак згодом у Чопському загоні повідомили, що на самоізоляцію відправили чотирьох прикордонників.

Фото: Держприкордонслужба

"Як Бог дасть"

Самі ж закарпатці, попри певну настороженість у соцмережах, у реальному житті не надто переймаються "небезпекою з Європи". Журналісти показали, як, до прикладу, на Рахівщині готуються до приїзду заробітчан – жодної паніки, як і масок в аптеках. Засоби захисту розкупили. У селі Верхнє Водяне понад половина працездатного населення на заробітках у країнах ЄС. Люди почуваються у безпеці. Мовляв, "як Бог дасть, так і має бути", "це все паніка".

Відео: "Перший кабельний"

Ще зовсім недавно закарпатці могли перейматися тим, що заробітчани "привезуть" інфекцію на Великдень. Так, на Закарпатті багато вірян як східного, так і західного обрядів. Відповідно, тут традиційно масово святкують дві Пасхи, які цьогоріч припадають на 12 квітня (католицька) та 19 квітня (православна, греко-католицька). Щороку у передвеликодній та безпосереднього святковий період на кордонах утворювалися багатокілометрові та багатогодинні черги з охочих відсвяткувати цей день з родинами.

Нині ж ситуація змінюється блискавично швидко. Передбачити, коли будуть відкриті кордони і чи зможуть повернутися українці, а потім знову виїхати за кордон – неможливо. Стверджувати щось у такий період – безглуздо. Цілком реальним нині виглядає перспектива святкування в самоізоляції там, де застав карантин. Що, зважаючи на настрої і статистику захворювання, зовсім не найгірший варіант.

Читайте також: Коронавірусний карантин: Що відбувається на Закарпатті (ХРОНІКА)

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme