ЛЧ 2018
Євробачення
Обличчя
Сектор
Спепроекти
Країна Укропів

Безвіз не допоміг: Як знищити черги на кордоні України з ЄС

Щоразу у вихідні та святкові дні до пунктів пропуску на кордонах Закарпаття утворються довжелезні черги 

Depo.
6 вересня 2017 11:00
ФОТО: depo.ua

Вихідні 3-4 вересня винятком не стали: кількагодинні черги з одного й з іншого боку спостерігалися майже на всіх пунктах пропуску Закарпаття. За даними прес-служби Чопського прикордонного загону, лише на їхніх пунктах пропуску оформили близько 45-ти тисяч людей і понад 11 тисяч транспортних засобів.

Вервечка автівок розтягнулась на кілометри, а ті, хто в них сидів, скаржилися, щонайперше, на бездіяльний безвіз, із введенням якого на кордоні практично нічого не змінилося: черги як були, так і лишились. Користувачі соцмереж активно ділилися фото, уточнюючи, скільки часу вже простоюють. Середня цифра – 4-5 годин. Багато ужгородців, аби вчасно потрапити на місце призначення, їхали до кордону серед ночі. Щастило не всім, дехто зустрічав світанок ще на Батьківщині.

Знаходились і очевидці того, як прикордонники без проблем і без черги пропускають "блатняків", яких останнім часом побільшало: дипломатичні паспорти та спецдозволи творять диво. Щоправда, як повідомили Depo.Закарпаття на "гарячій лінії" Держприкордонслужби, скарг про подібні випадки не було.

Ті, хто кілька годин провів у черзі, не можуть збагнути, чи то наші прикордонники погано працюють, чи то Європа робить все можливе, аби ускладнити потрапляння на її територію. Останнє припущення, зважаючи на посилення контролю та введення деяких обмежень з боку ЄС, таки має право на життя, принаймні, серед тем, які люди обговорюють, стоячи у чергах на кордоні.

До прикладу, на початку квітня вступив у силу новий Шенгенський кодекс, за яким посилюється прикордонний контроль на всіх контрольно-пропускних пунктах на кордонах Євросоюзу. Тоді прикордонники попереджали про можливе збільшення часу очікування на прикордонних переходах . За новими правилами прикордонники ретельніше перевіряють проїзні документи як для в'їзду, так і виїзду з країни-члена ЄС. Документи всіх осіб перевіряють через Шенгенську інформаційну систему (SIS) та базу Інтерполу, а також базу даних вкрадених або загублених документів (SLTD).

Днями в Угорщині у зв'язку з високим ризиком розповсюдження африканської чуми свиней в Україні було введено обмеження на ввезення продуктів тваринного походження. З території Україні не дозволяється провозити на територію Угорщини свинину або м'ясопродукти навіть для приватних цілей. Подорожувальники припускають, що, ймовірно, через це затягується огляд транспорту та особистих речей. Кажуть, що ціла група заробітчан довго пручалася новим правилам і переконувала, що бутерброди з ковбасою загрози ЄС не несуть, але, зрештою, змушена була викинути всі свої пакунки з продуктами, аби перетнути КПП "Лужанка-Берегшурань".

Загострює роздратованість закарпатців чергами і той факт, що величезну надію вони покладали на безвіз. Але швидко і без болю було лише у перші дні введення безвізу. Прикордонники звітували, що всі пункти пропуску забезпечені системами зчитування біометричних даних паспортних документів громадян і пропускна спроможність дозволяє здійснювати пропуск громадян без значних черг. Виключення, правда, було: дні вихідні та святкові. Та це, на жаль, мало заспокоює. Люди намагаються знайти вихід і зрозуміти причини.

Днями у виданні karpatalja.ma з приводу черг на українсько-угорському кордоні з'явився коментар Генерального консула Угорщини в Ужгороді Йожефа Бугайли.

"У минулому ставалися технічні збої по обидва боки кордону. Однак ця проблема наразі вирішується. Зокрема, встановлені веб-камери, за якими можна стежити у реальному часі за ситуацією на ділянках угорського та українського кордонів. Також перетин кордону ускладнився на 40% через введення в Україні безвізового режиму та через трудових мігрантів", - прокоментував Бугайло.

Утім Генконсул має надію, що через відкриття нових пунктів пропуску з Угорщиною ситуація зміниться на краще. Зокрема у 2016 році прем'єр-міністри України і Угорщини підписали заяву про наміри розпочати комплексну програму розвитку мережі перетину кордону. Вона стосується не лише відкриття нових пунктів, а й модернізації та ремонту наявних. Так, навесні 2018 року відкривається новий КПП "Нодьпаладь-Нодьгьодош" на Виноградівщині.

Про необхідність збільшення кількості пунктів пропуску неодноразово наголошував і губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. Питання щодо виділення необхідного фінансування для розбудови прикордонної та дорожньої інфраструктури він порушував на зустрічі з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом. Однак, проблема не вирішилась.

"Якщо говорити про президента, він свою роль на зовнішньоекономічному рівні виконав. А чи виконали його підлеглі на місцях? Ні, на жаль. У нас не вистачає десь 19 пунктів пропуску, однак, зможемо відкрити цього року хіба один на угорському кордоні. Про інші - всі розмови стихли. Це вина Кабміну, міністерств, відомств, фіскальної служби, які повинні цим займатися. Із безвізом потік людей на кордоні збільшиться, а кількість пунктів пропуску - ні", - заявляв Москаль.

Очевидно, він має рацію. Безвіз, як такий, черг на кордоні не скасує.

Що стосується останніх вихідних, то, як розповіли Depo.Закарпаття у прес-службі Мукачівського прикордонного загону, черги на кордоні не пов'язані із форс-мажорними обставинами. Прикордонники працювали у напруженому, але звичайному режимі. Жодних збоїв у роботі бази даних не було, втім, як і будь-яких інших. Щодо черг, то вони збільшилися через велику кількість тих, хто після канікул і літніх відпусток повертався до Закарпаття і тих, хто після відпочинку вдома знову їхав на заробітки до ЄС. Не обійшлося і без великої кількості "пересічників".

З понеділка черги "розсмокталися". Мабуть, до наступних вихідних.

Більше новин про життя Закарпаття читайте на Depo.Закарпаття