Колорит, говірки і трохи вишуканого божевілля: За що можна полюбити закарпатських музикантів

Талантів на Закарпатті достатньо, але музичних гуртів, яких знають за межами регіону – обмаль

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Колорит, говірки і трохи вишуканого боже…

Днями закарпатці отримали ще одну причину для невеликої гордості. У місцевого музичного гурту "Rock-H" на барабанах гратиме Володимир Кличко. Щоправда, всесвітньо відомий боксер, який полюбляє музику і сам дещо зіграти, виступить із закарпатськими "рокашами" один раз – під час концерту в одному з київських закладів 15 квітня. Та в області ця новина все ж викликали певний резонанс.

ФОТО: "Klitschko Brothers"

У Закарпатській області люблять говорити, що тут живе і творить велика кількість талановитих людей. Посперечатися з цим важко. Але в той же час, закарпатських музичних гуртів, які б вдало презентували регіон і були відомими за його межами – не так вже й багато.

Depo.Закарпаття нагадує про тих музикантів, чий талант є беззаперечним, і котрі можуть посісти своє місце у плей-листах українців.

Гурт "Rock-H", на барабанах у яких гратиме Кличко, багатьом українцям вже відомий. Нині учасники гурту активно працюють, просуваючи свій продукт на загальноукраїнський рівень. Протягом тривалого періоду "рокашів" можна було почути чи не на всіх більш-менш масових закарпатських івентах – фестивалях, концертах. І зараз найбільші фестивалі не обходяться без їхніх виступів. Гурт розвивається, змінюються учасники. Та незмінним залишається закарпатских колорит, яким просякнута творчість музикантів: це стосується і текстів із закарпатським діалектом, і мелодики, і аранжування.

ФОТО: Rock-H/Facebook

Слово "Рокаш" (угор. rakás) закарпатською говіркою означає "гурт", "купу", "спільноту" і разом з тим має корінь "рок", позначаючи стиль музики колективу, - так описують музикантів.

ФОТО: Rock-H/Facebook

Самі ж учасники свій стиль називають "Subkarpathian rock" (підкарпатський рок). Більшість текстів пісень гурту написані закарпатським говором, музиканти називають його "русинська бесіда". Колись гурт виконував пісні літературною українською, англійською та французькою мовами, але потім їх забрали з концертного репертуару гурту.

Гурт "ТристаВісім". "В карпатському дусі рок-н-ролл м'юзік" - так співають хлопці, і ця фраза влучно описує їхню творчість. Вони трохи "хуліганять" на сцені, легко можуть "підірвати" натовп на танець і викладаються на сцені на всі 100%. Цей гурт є чи найулюбленіший для закарпатської молоді. Вони запалюють на сценах під час цікавих подій, що відбуваються у регіоні. Звісно, закарпатський характер, мова і місцеві "фішки" музикантами активно використовуються. При цьому вони не переборщують з народними мотивами, а досить вдало вплітають нотки "закарпатськості" у те, що роблять.

ФОТО: ТристаВісім/Facebook

Музиканти називають себе рок-гуртом з особливою енергетикою і драйвом, який рокову основу вдало поєднує з напористими колоритними мелодіями, в яких впізнаються карпато-балканські мотиви. Зараз гурт багато гастролює по Україні та за її межами, даючи при цьому яскраві, емоційні та потужні живі шоу.

ФОТО: ТристаВісім/Facebook

Ще один запальний і яскравий закарпатский гурт, який останнім часом активно гастролює фестивалями і може розворушити публіку своїм запалом - "Чаламада". Тексти їхній пісень для незакарпатців часто потребують перекладу - музиканти з Виноградова співають закарпатською про закарпатське. І роблять це заповзято і душевно водночас. Їхня пісня "Се мій варош" ("Це моє місто") свого часу стала досить популярною в Україні, хоча у ній і назва - діалект.

ФОТО: WildWildFest/Facebook

Назву самого гурту "Чаламада" також було обрано не випадково, адже вона означає традиційний закарпатський салат. "Береме скляну банку тай мечеме у неї жменю доброго настрою, надрубіцковані свіжі новти, много позитиву тай піціцько лірики для пікантності. Чекайте наш салат у вашому місті! Смачного прослуховування", - так по-закарпатськи описують себе музиканти.

ФОТО: OLAG Studio

А прихильникам автентики без міксування з сучасними і модними тенденціями треба відвідати концерт "Hudaki Village Band". "Гудаки" (як їх спрощено називають) під час своїх виступів можуть заворожити. Саме вони показують, якою є справжня закарпатська музика з усією її історією, божевіллям і вишуканістю. Гурт часто називають унікальним, і музиканти з легкістю це підтверджують.

ФОТО: klangreich

"Hudaki Village Band" було створено ще на початку 2000-х Нижньому Селищі у Хустському районі. Гурт заснував австрієць Юрґен Крефтнер, який має шлюб з українкою і з 1996 року мешкає на Закарпатті. Основу репертуару "Гудаків" складають автентичні народні пісні та мелодії із навколишніх закарпатських сіл. Учасники ансамблю - переважно аматори. Композиції гурт виконує без партитури, у традиційному стилі, без аранжування, електричних інструментів та спецефектів.

ФОТО: Varosh

Як це часто буває, музиканти мають більшу популярність за кордоном, ніж у себе вдома. Колектив багато гастролює Європою, виступає в Австрії, Швейцарії, Німеччині, Франції, Нідерландах, Словаччині, Польщі, Бельгії, Угорщині.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme