Закарпатці в парламенті: Хто і як голосував за ринок землі

У середу, 13 листопада, Верховна Рада підтримала у першому читанні та за основу проєкт закону №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення"

Після тривалих суперечок, популізму, блокування трибуни Ради фракціями ОПЗЖ та "Батьківщина", пролонгації засідань, земельній реформі таки дали старт. 

Поки під стінами Ради мітингувала "Свобода", а "ЄС", разом з ОПЗЖ, "Батьківщиною" та "Голосом" намагалися не дати "Слузі народу" проголосувати за проєкт закону №2178-10, в парламент приїздив прем'єр Гончарук, а президент Зеленський ще перед засіданням говорив зі своїми партійцями. 

В підсумку, не дивлячись на відвертий бардак у Раді, старт земельній реформі дали голоси 240 депутатів. З них – 227 "слуг народу" і 13 позафракційних. 

Хто і як голосував

У "Слузі народу" підтримали проєкт закону навіть депутати Коломойського, які його всіляко критикували до цього. "За" голосували зокрема Дубінський, Василевська-Смаглюк. Утрималися 16 людей, а "проти" було троє: Нагорняк, Мазурашу та Скороход. 

Важливо розуміти, що без підтримки групи Коломойського всередині "Слуги народу", президенту Зеленському б не вдалося протиснути важливе рішення. Головна битва буде за друге читання, бо владі відкриття ринку землі важливе ще й для того, щоб реальним був проєкт Бюджету-2020. 

Цікаво, що група "За майбутнє", яку пов'язують з Коломойським, голосів "за" не дала. Так само як і жодна інша фракція. 

Ще 13 голосів "за" дали позафракційні, включно з Дмитром Разумковим та Русланом Стефанчуком. Допоміг "Слузі народу" голосами за ринок землі Рінат Ахметов. За проголосували Магера (екс-директор з розвитку меткомбінату ім. Ілліча), Гриб (екс-ДТЕК), Шпенов (людина Вілкула), Магомедов (екс-глава Авдіївського коксохіму). Новинський утримався, втім він завжди поводить себе автономно. 

Як голосували закарпатці

Члени фракції "Слуга народу" - Кривошеєв, Костюх та Лаба - проголосували "за". Підтримали законопроєкт позафракційні Горват, Лунченко та Петьовка. Депутати із групи "За майбутнє" проголосували по-різному: Балога - "проти", Поляк - "утримався".  Круль із "Батьківщини" не підтримав законопроєкт, проголосувавши "проти"

Що передбачає законопроєкт

Основними параметрами ухваленого законопроекту є такі:

- мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах встановлюється на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;

- не допускається набуття у власність більше 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України; до 200 тис. гектарів землі в одні руки дозволяється;

- забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;

- забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;

- президент може вводити в дію санкції щодо продажу землі. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття