"Тихе" полювання: Як збирати гриби, щоб не стати жертвою "тихого" отруєння

В українських Карпатах розпочався сезон "тихого" полювання

"Тихе" полювання: Як збирати гриби, щоб…

Похід за грибами – це завжди захоплююче. Після довгого карантину навіть звичайна прогулянка лісом додасть море позитивних емоцій. "Тихе" ж полювання ці емоції збільшить в рази, звісно, за умови дотримання простих правил. Адже гриби – це чудовий дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті, пише Depo.Закарпаття.

Чим гриби корисні

У людей, які регулярно вживають в їжу гриби, збільшується тривалість життя і зростає опірність організму до онкологічних захворювань, алергії, ревматизму і цукрового діабету. Ці корисні властивості грибів обумовлені вмістом в них лецитину – речовини, що перешкоджає відкладенню в судинах шкідливого холестерину.

Незважаючи на те, що гриби вважаються важкою їжею, вони містять ферменти, які розщеплюють жири і клітковину. Всі гриби багаті фосфорною кислотою, яка необхідна нашому організму для зміцнення кісток і нервових волокон. 

Грузді корисні при сечокам'яній хворобі і ниркової недостатності. Глива знижує високий артеріальний тиск, перешкоджає старінню і тонізує нервову, імунну систему. Лисички містять весь комплекс необхідних організму вітамінів і володіють антибактеріальними властивостями. Лисички, маслюки і сморчки допомагають підтримати зір, в них дуже великий вміст вітаміну А і С. Білий гриб рекомендується вживати в їжу хворим, що страждають стенокардією та іншими серцево-судинними захворюваннями.

Білий гриб за вмістом вітаміну D не поступається вершковому маслу. Печериці відмінно допомагають зміцнити організм після хвороби, підвищують імунітет і допомагають при хворобі на цукровий діабет. Рижики корисні хворим на туберкульоз, вони допомагають зупинити розвиток хвороб легенів. В рижиках і опеньках міститься багато речовин гальмують розмноження хвороботворних бактерій.

гриби

Гриби протипоказані при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки та при цукровому діабеті.

Щоб гриби не стали проблемою та причиною отруєнння

Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.

Збирайте і купуйте тільки ті гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

Не збирайте гриби:

  • якщо не впевнені, що знаєте їх, – якими б апетитними вони не здавалися;
  • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
  • невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
  • з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих;
  • ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
  •  "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.

Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, – вони не завжди відповідають дійсності.

Не куштуйте сирі гриби на смак.

Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні – викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом – теж.

Гриби треба промити, у маслюків та мокрух – зняти з капелюшка слизьку плівку.

Кулінарна обробка грибів

Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута. При обробці гриби варто кип’ятити 7-10 хвилин у воді, після чого відвар зливається, і лише тоді гриби можна варити або смажити.

Перед приготуванням обов'язково треба вимочити або відварити умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік. Тим самим гриб позбудеться гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.

Ні в якому разі не варто пригощати грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов’язково кип’ятити 10-15 хвилин.

Тлумачення про гриби, яким довіряти не варто

  • "Усі їстівні гриби мають приємний смак".
  • "Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний".
  • "Усі гриби в молодому віці їстівні".
  • "Личинки комах, хробаки й равлики не чіпають отруйних грибів".
  • "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби".
  • "Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні".
  • "Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин".
  • "Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах".

Поради при отруєнні грибами

З приводу отруйних грибів є така хибна думка, що якщо кип’ятити їх тривалий час, то отрута з них повністю виходить. Це не так, адже грибні отрути надзвичайно стійкі до підвищених температур і просте кип’ятіння не дасть, на жаль, ніякого ефекту.

Навіть якщо отруєння грибами було легким, потрібно показатися лікарю. Багато хто вважає, що при отруєнні грибами відмінно допомагає алкоголь. Насправді ж спиртне зовсім не допомагає, а ще більше посилює отруєння, оскільки спирт сприяє швидшому всмоктуванню отрути в кров.

До прибуття лікаря хворому треба очистити шлунок. Щоб послабити блювоту і нудоту, потрібно пити холодну, ледь підсолену воду (1 чайна ложка солі на склянку) маленькими ковтками або міцний чай.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme