Грай, водо, грай: Водоспади Закарпаття, які забути неможливо

Неймовірною красою та незбагненною потугою гірської стихії наділяють карпатські водоспади довкілля

На тих, хто віднайшов до водограїв стежину, чекає неймовірне задоволення. Карпатські ріки утворили силою виснажливих і довгих пошукувань стихії низку прегарних водоспадів, не таких високих, як у світі, зате не обділених красою, пише Depo.Закарпаття.

Водоспад Воєводин знаходиться на однойменній річці у 12 км від с. Тур’я Поляна Перечинського району. Річка Воєводин бере свій початок на Полонині Руній (1497 м), тече глибокою ущелиною і впадає у р. Шипіт.

Очевидно, цей водоспад утворився внаслідок землетрусу, під час якого в гірській породі поперек вузької глибокої долини виникла тріщина, і вода з 9-метрової висоти двома потоками спадає у невелике озерце.

Водоспад Шипіт знаходиться на річці Пилипець у межах полонини Бо ржава (6 км від с. Пилипець Міжгірського району). Шипіт спадає вниз численними мальовничими каскадами. Утворився внаслідок розмивання породи потоком Пилипець, який розбризкує свої води в глибокій ущелині.

Існує легенда про хлопця на ім’я Шипіт, який був мандрівним музикантом і знав багато-багато казок, переказів і легенд. Він ходив від міста до міста, співав свої пісні і не було для нього ні перешкод ні кордонів. Скрізь раді були йому, скрізь приймали й любили слухати його розповіді. Подорожуючи по світу, Шипіт збирав історії інших людей, і це було однією з самих його великих радостей в подорожах.

Багато води витекло з тих пір, і ніхто не знає достовірно, куди подався музикант Шипіт, але він все так само мандрував по світу музикантом, розповідав оповіді і співав пісні. Знають тільки, що коли прийшла йому пора покинути цей світ, він дійшов до країв, які стали його домом, і почув шум якогось водоспаду. Тепер, якщо стояти біля водоспаду імені музиканта, і якщо вміти слухати, то можна дізнатися всі-всі-всі ті історії, які знав Шипіт. Тому що: хто вміє слухати – той почує.

Водоспад Скакало утворений гірським потоком р. Синявки (права притока р. Іршави басейну Тиси). Знаходиться в урочищі Нижнє Грабовище, неподалік від селища Чинадієва. Вода спадає кількома струменями по кам’яних брилах з 6-метрової висоти. 

Він грайливо скаче декількома потоками серед валунів в урочищі Мукачівського району. Його творець - гірський потік в долині річки Синявки (права притока р. Іршави басейну Тиси). Кам'яна гряда, що перетинає лісистий схил гори, перегороджує тут шлях водотоку, і струмок трьома ступенями зривається з уступів, утворюючи чотириметровий каскад струменів, немов скачуть з каменя на камінь.

Нірешський водоспад знаходиться на р. Ніреш, притоці Тиси, яка бере початок на схилі вулканічної гори Товстий Верх (814 м) в околицях м. Хуста.

Водоспад поділений на 2 потоки, між якими виступає андезитова скеля. В ній вода вимила п’ять заглиблень, які місцеве населення називає "горшками".

Найвищий водоспад на Закарпатті –  Труфанець. Висота водоспаду 36 м. Розташований біля траси Ясиня-Рахів, 2 км від повороту на Драгобрат. Знаходиться на потоці Труфанець - права притока р. Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта.

Утворений на місці виходу на поверхню стійких до руйнування піщаників. Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 м у підніжжя гори Близниця. Довжина потоку - 2830 м. У лісовому поясі він частково (230 м) протікає під землею. Утворює кілька каскадів.

Водоспад Труфанець є гідрологічною пам’яткою природи і одним з найбільш мальовничих водоспадів каскадного типу в українських Карпатах. Його добре видно з шосейної дороги між с. Кваси та смт. Ясіня.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття