Готуй воза взимку: Чому варто замислитися про двоколісні подорожі Карпатами вже зараз

Серед видів активного відпочинку велосипедний туризм є лідером за швидкістю пересування і протяжністю маршрутів

Готуй воза взимку: Чому варто замислитис…

Тому, хто востаннє сидів на двоколісному в далекому дитинстві, мабуть, важко зразу і безапеляційно зрозуміти затятих велосипедистів. Вони ж, у свою чергу, не сумніваються в очевидних перевагах велотуризму: це і можливість вирватися з щоденної буденності, і фізичні навантаження на свіжому повітрі, і найголовніше - мобільність. А ще жартують, що якщо і ведмедів можна навчити на велосипеді кататися, то для людини це - раз плюнути. Велосипед, мовляв, найкращий вид транспорту, бо ні вівса, ні палива не просить.

Бажаючих подорожувати саме на велосипедах з кожним роком стає все більше. І не тільки тому, що росте усвідомлення важливості здорового способу життя, а й тому, що для такого відпочинку з'являється все більше можливостей. Закарпаття вперто працює над тим, аби стати найкращим регіоном в цьому напрямку. І не треба казати, що "велосипедом по крутих стежках" – це для "крейзанутих" екстремалів. Нічого подібного! Закарпаття, як відомо, край особливий, а тому і подорожі тут особливі. Та хоча б тому, що тут їздять не на велосипедах, а на біціглях - так місцеві називають двохколісного друга. Уже бодай заради фрази "об'їздивим Закарпаття на біціглях" варто вирушити у незабутню подорож.

Переживати про незручності не треба: область має достатньо великий потенціал для розвитку велотуризму. Є тут і сертифікований за європейськими мірками велоготель, і понад п‘ять десятків таких же веломаршрутів, два з яких міжнародні - зі Словаччини та Угорщини. Крім того, саме тут багато маршрутів промарковані, що значно полегшує поїздку і допомагає краще зорієнтуватися в горах. Крім того, на Закарпатті можна відвідати кілька цікавих велосипедних атракцій – велорайдів, які приурочують до різних подій. І щоразу це позитивні емоції "через край". Ложкою дьогтю в цій велетенській діжці з медом може стати ще не до кінця європейська інфраструктура, але через неймовірні краєвиди Карпат усі незручності здадуться зовсім дрібними, майже непомітними.

Загалом велотуризм є "диким" і організованим. "Дикий" нічим не відрізняється від будь-якого іншого "дикого" відпочинку: сам вибираєш маршрут, сам розпоряджаєшся часом, сам обираєш, що їсти і де спати. Та закарпатці – люди кмітливі і заповзяті, тому чимало туристичних агенцій, організацій, клубів, спільнот серйозно, а, головне, щиро взялися допомогти велотуристам і у виборі маршруту, і рекомендаціями, і порадами. Зрештою, своєю компанією, своїм досвідом, прикладом та навіть своїм велосипедом.

До прикладу, в Ужгороді майже два роки діє "Uzhgorod Bicycle Culture" – спільнота поціновувачів активного способу життя. Члени спільноти пишаються своїми поїздками в гори. Велосипедисти виїжджають і за межі Закарпаття - у гори Львіщини, Івано-Франківщини. Поїздки безкоштовні, кожен охочий може приєднатись і активно провести вікенд. Учасники кажуть, що початківцям завжди допоможуть, проведуть інструктаж та дадуть конкретні настанови. А ще початківцям, які хочуть вихідні провести на велосипеді, пропонують серед тижня покататися в так званий "After work" - це така вигадана організаторами штука, коли після 18:30 можна поїздити околицями Ужгорода. Під час таких тренувань кожен зрозуміє, чи зможе поїхати в одно-, двох- чи навіть серйозний семиденний тур.

Отже, для початківців є одноденні велопоходи - без ночівель. Як правило, виїзд вранці, приїзд - увечері того ж дня. Є ПВД - "Похід вихідного дня" - велопохід із однією ночівлею: як правило, виїзд у суботу вранці і приїзд у неділю ввечері. Далі - складніше: велопохід довжиною в кілька днів. А ще велопохід тривалий - він може тривати до кількох місяців, з маршрутом по декількох регіонах та країнах. І куди ж без навколосвітньої велоподорожі - велопоходу довкола Земної кулі: він проходить по більшості континентів і триває до кількох років. Перед поїздками учасники допоможуть привести велосипед в належний стан та провести мінімальний тюнінг. Тож активно проводити час та одночасно подорожувати можна майже безкоштовно. Неймовірні враження гарантовані, переконують велосипедисти.

Виокремити маршрути як найцікавіші чи найважчі практично неможливо, настільки всі вони ексклюзивні та незабутні. Подорожі околицями Унґвару, старим штреком (залізничною колією), по Верховині, по виноробному Закарпаттю, Боржавськими полонинами, на Синевирське озеро, по гірському пасму Пікуя чи по Свидовецькому хребту – манить все, без винятку. Аби не розгубитися в розмаїтті, велолюбителі різних громадських організацій за підтримки Королівства Норвегія реалізували дуже цікавий проект: світ побачив докладний путівник для любителів мандрувати на велосипеді "Твоя наступна подорож Закарпаттям". Ініційовано проект було для того, щоб поділитися досвідом планування місцевих веломаршрутів, скоординувати свою діяльність із сусідами з інших регіонів України.

Автор путівника, краєзнавець та активний турист Сергій Степчук розповів, що у книжці вмістилося вісім велосипедних маршрутів Закарпаттям. Розпочинається путівник з розповідей про рельєф та географію Закарпаття, далі - розповіді з історії краю, які були б цікаві туристам і самим закарпатцям. Крім цього, у книжці автор радить, як добратися на Закарпаття, розповідає про особливості самих закарпатців і описує маршрути. Також є інформація про дружні організації, клуби, активістів, велозаходи, і коротенький розмовник, який має допомогти туристу знайти спільну мову із місцевими.

"Усі ці вісім маршрутів, звісно, я проїхав сам. В описах маршрутів намагався описати різні цікавинки краю, які турист зможе помітити, долаючи шлях. Також до кожного маршруту є графік висот та підйомів, аби людина відразу змогла розрахувати свої сили та зрозуміти, чи зможе його проїхати", - зазначив Сергій. За словами автора, книга призначена як для новачків, так і для більш досвідчених велотуристів, екскурсоводів, туроператорів. Придбати цю книгу не можна, але розповсюджувати її організатори планують через різні туристично-інформаційні центри.

І наостанок. Ті, хто хоче поколесити Карпатами, можуть дістатися Закарпаття на потязі. Торік веловагонами між Закарпаттям та Львовом скористалися майже сім тисяч пасажирів. Послуга з перевезення велосипедів у спеціальних вагонах потягів між Львовом і Закарпаттям, яку надавали пасажирам з 1 червня по 1 листопада минулого року, користувалася чималим попитом. Проект у пілотному режимі вперше в Україні був запроваджений на Львівській залізниці влітку 2016 року і пройшов успішні тестування на маршруті Львів – Мукачево – Львів.

Спеціальний рухомий склад підготували до експлуатації фахівці моторвагонного депо Львів. Із цією метою залізничники демонтували в кожному з вагонів частину пасажирських сидінь, встановивши кріплення, на яких можна зручно розмістити велосипеди. Кріпленнями обладнані перший та останній вагони у складах поїздів: у цих вагонах місця з 1 по 88 – для пасажирів, а ще 18 місць – для велосипедів.

У визначенні напрямків, за якими курсували поїзди зі спецвагонами, залізничники традиційно врахували побажання любителів велоподорожей. Найпопулярнішими маршрутами комбінованих мандрівок "поїзд-велосипед" традиційно були поїздки в напрямку Закарпаття.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme