Головний онколог Закарпаття: Має бути "рак – боротьба – одужання", у нас не так

Сьогодні, 4 лютого, відзначається Всесвітній день боротьби проти раку -- хвороби, яка в Україні посідає друге "смертельне" місце

Головний онколог Закарпаття: Має бути "р…

Смертність від онкозахворювань посідає перші місця як в Україні, так і в світі. Наразі це друга причина смертності після серцево-судинної патології. А за даними ВООЗ, у країнах, що розвиваються, до яких належить і Україна, до 2020 року смертність від раку може вийти і на перше місце, пише Depo.Закарпаття.

Нині в Україні питання онкозахворювань серйозне і болюче. Фахівці в один голос заявляють: покращити ситуацію можна тільки завдяки ранній діагностиці. Чим більше "запущений" процес хвороби, тим більше коштує лікування, тим менше шансів на одужання. І тут мають працювати не тільки лікарі.

Головний онколог Закарпаття: Має бути "рак-боротьба-одужання", у нас не так - фото 1

"З огляду на весь свій досвід, можу сказати, що шляхи до покращення ситуації знаходяться тільки у ранній діагностиці, – пояснює головний лікар Закарпатського обласного онкодиспансеру Андрій Русин. – І тут знову маємо декілька проблем. На ранніх стадіях онкозахворювання протікає безсимптомно. Немає ніяких ознак того, що людина має в собі злоякісну пухлину. І виявити її можна тільки якщо цілеспрямовано шукати. Якщо, скажімо, ми на Закарпатті маємо три тисячі ново виявлених пацієнтів, то з них у тисячі буде запущений процес, місцями й більше, які носять в собі це вже пару років. Тобто реальна захворюваність – 4-6 тисяч. Виявити на ранніх стадіях складно. А коли на пізніх стадіях – лікування дуже високовартісне".

Він нагадує, що людина має сама дбати про своє здоров’я. У першу чергу – проходити медогляди, піклуватися про себе.

Головний онколог Закарпаття: Має бути "рак-боротьба-одужання", у нас не так - фото 2

У світі вже розроблені спеціальні скринінгові програми з виявлення онкології. У країнах, де медицина достатньо забезпечена фінансами, такими програмами і користуються. На Закарпатті ж на сьогодні користуються тільки дуже дешевими способами. Без фінансування медицина не працює, пояснюють самі лікарі.

"Що таке при зарплаті 1200 грн отримати лікування вартістю, скажімо, 300-400 тисяч гривень? Або й мільйон на рік? Тим не менше, фінансування диспансерів покращується. Щодо Закарпатського обласного диспансеру, то на сьогодні, відповідно до нового наказу про скорочення ліжок, маючи 244 ліжка фахівці виконують роботу так, якби цих ліжок було 300. Але у кожного ресурсу є межа. І якщо його перебільшувати, може страждати якість лікування. Тому можу з гордістю сказати: наш диспансер є одним з кращих в Україні, і за показниками фінансово-економічними в тому числі. Послуги надаються відповідно до стандартів, намагаємося лікувати так, як це роблять у всьому світі. Інше питання – що забезпечити високовартісне медикаментозне лікування ми не маємо можливості", - визнає Русин.

Головний онколог Закарпаття: Має бути "рак-боротьба-одужання", у нас не так - фото 3

Щодо діагностика у районах, то загалом більшість апаратурою забезпечені. Рівень діагностики задовільний. Але питання в тому, що більшість пацієнтів не звертаються за медичною допомогою - деякі не ходили до лікаря по п’ять, сім, десять років.

Головний онколог Закарпаття: Має бути "рак-боротьба-одужання", у нас не так - фото 4

"Ось це проблема, – каже головний онколог Закарпаття. – Людина має шкідливі звички, вона у групі ризику. Чого вона не йде до лікаря? От кажуть: медицина повинна, лікар повинен... Але раннє виявлення захворювання дасть можливість вилікуватися повністю! У більшості випадків так і є". 

Ще одна особливість лікування по-українськи – на Заході хворому говорять про діагноз.  В Україні ж часто родичі просять приховати діагноз. "Особисто я вважаю це неправильним. Людина має знати, що у неї, до чого готуватися і як діяти. Ментально наші люди не готові, вони залякані. Я сам бачив, на Заході людині кажуть, що в неї онкологія, людина відповідає: "Зрозуміло, лікарю. Які мої дії?". У нас же людина починає плакати, не питає ні стадії, нічого. Людина вже себе поховала. У наших людей стійка асоціація: рак – похорон. Це неправильно. Правильна асоціація: рак – боротьба –одужання", – пояснює головний онколог.

І на останок -- трохи статистики.

Наразі кількість хворих на Закарпатті, що перебувають на обліку з приводу злоякісних новоутворень, зростає і становить 20 941 пацієнт.

Смертність від злоякісних новоутворень становить 128,6 (2014 - 130,9) на 100 тисяч населення. Високий показник смертності в Ужгородському - 173,8, Великоберезнянському - 175,5 та в Ужгороді - 181,6 на 100 тисяч. Це найвищі показники в області, які перевищують середній показник по Україні.

У 2015 на Закарпатті зареєстровано 1 949 випадків злоякісних новоутворень. Основними проблемами є низька ефективність і якість профілактичних оглядів – медичний персонал недостатньо підготовлений з питань профілактики та ранньої діагностики передракових захворювань, недостатньо впроваджуються скрінінгові програми основних локалізацій злоякісних новоутворень. Профілактичні огляди проводяться серед декретованих контингентів та при звернені за медичною допомогою, а хворіють злоякісними новоутвоеннями 64% населення пенсійного віку.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme