Гігантський флагшток до Дня Незалежності в Ужгороді: Як освоїти бюджетні мільйони й зіпсувати відзначення національного свята

Невиправдано дорогу конструкцію в центральній частині міста до того ж встановили криво

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Гігантський флагшток до Дня Незалежності…

В Ужгороді на площі Хмельницького завершують роботи з облаштування 30-метрового флагштока до Дня Незалежності України. Цей громіздкий і сумнівний із естетичної точки зору об’єкт – черговий приклад, як заради того, щоб догодити столичному начальству й помпезно відзначити національне свято, в центральній частині міста встановлюють абсолютно зайву, непотрібну конструкцію. І витрачають на це невиправдано великі бюджетні кошти, тобто гроші платників податків – простих громадян.

Уже після тендеру вартість робіт збільшили на 1,2 мільйони гривень

Ідею з флагштоками по всій Україні до Дня Незалежності регіонам озвучили в січні цього року на нараді в Офісі президента. При цьому головам ОДА пояснили, що це побажання "першого", яке необхідно виконати, жодні відмовки не спрацюють.

Неурядова організація StateWatch проаналізувала будівництво флагштоків і визначила, що загалом на ці роботи по всій Україні буде витрачено понад 170 мільйонів бюджетних гривень. На ці кошти можна було б купити 338,6 тисяч доз вакцини від COVID-19, на яку через нестачу бюджетних коштів уряд вимушений залучати кредити.

Однак насправді названа StateWatch сума в 170 мільйонів значно вища, бо деякі регіони в процесі "освоєння бюджетних коштів" суттєво підвищили вартість будівництва. У тому числі й Закарпатська область.

На влаштування флагштока витратили 6,3 мільйона бюджетних коштів

На влаштування флагштока витратили 6,3 мільйони бюджетних коштів. Фото автора

У квітні цього року Управління капітального будівництва Ужгородської міськради замовило проєкт "Реконструкція існуючого фундаменту під влаштування флагштоку на пл. Б.Хмельницького". А на початку травня відбувся тендер на виконання робіт, у якому взяли участь два підприємці. Переміг ФОП "Форгачі Михайло Іванович", котрий запропонував свої послуги за 5,1 мільйонів гривень (хоча його опонент брався виконати роботи на 10 тисяч гривень дешевше). До речі, ФОП "Форгачі" неодноразово перемагав на оголошуваних Ужгородською міськрадою тендерах із будівництва чи ремонту різних бюджетних об’єктів, це давній партнер міської влади.

Ужгородська міська рада виділила під флагшток 2,85 мільйонів гривень, а Закарпатська обласна рада – 2,45 мільйонів. Однак пізніше загальну вартість будівництва з незрозумілих причин підвищили, вона виросла до 6,3 мільйонів гривень. Саме таку суму озвучив на сесії міськради 8 липня мер Ужгорода Богдан Андріїв.

За ці гроші підрядник зобов’язався встановити 30-метровий флагшток із верхньою системою повороту, підйомним механізмом, кріпленням, блоком управління, кабелем та фундаментною закладкою, а також облаштувати освітлення й вимостити бруківкою територію.

На фото видно майже завершений об’єкт, вартість якого склала 6,3 мільйона гривень або 236 тисяч доларів США. Нагадуємо, що це навіть не будівництво з нуля, а реконструкція вже існуючого фундаменту. Вартість робіт однозначно завищена, причому дуже сильно. До того ж, флагшток встановлений криво або ж похилився вже після монтажу – це визначили ужгородці, додавши фото з відповідною горизонтально-вертикальною сіткою.

Дорогий флагшток в Ужгороді встановили криво

На фото чітко видно, що флагшток кривий

У понеділок, 23 серпня, на кривому флагштоку урочисто підніматимуть Державний Прапор України – ця подія анонсована в програмі святкування Дня Незалежності. У соцмережах уже висловлюють побоювання, чи не впаде похила конструкція на багатолюдній площі так, як упав щойно встановлений флагшток у Херсоні.

Сім областей України взагалі відмовилися від будівництва нових флагштоків до Дня Незалежності

Випадок із облаштуванням флагштока в Ужгороді дуже нагадує минулорічну історію з двома туалетами на КПП "Тиса", що на українсько-угорському кордоні. Нагадує не за самими об’єктами, звісно, а за безсовісним освоєнням бюджетних коштів і явно завищеною вартістю. Тоді на реконструкцію двох уже існуючих туалетів (загальною площею кілька десятків квадратних метрів) викинули 8,5 мільйонів гривень. Флагшток в Ужгороді обійшовся навіть дорожче, бо він один, а туалетів два.

На Закарпатті багато професійних будівельників, котрі працюють по всій Європі. І будь-хто з них підтвердить, що за 236 тисяч доларів в Ужгороді можна купити ділянку в хорошому мікрорайоні й побудувати повністю з нуля великий будинок площею 300 квадратних метрів з усіма комунікаціями. А потім ще й обладнати його побутовою технікою й меблями. Флагшток на площі Хмельницького й близько не коштує витрачених на нього грошей.

Особливо сумно, коли такі величезні суми викидаються на фоні скорочення в області соціальних програм і ліквідації комунальних освітянських та оздоровчих закладів, на утримання яких немає ресурсів. Цього року навіть учасникам АТО удвічі зменшили одноразову матеріальну допомогу (зараз вона становить усього одну тисячу гривень), а виплати за станом здоров’я здійснюють із запізненням на чотири місяці, "бо в бюджеті не вистачає грошей".

Чи можна було відзначити День Незалежності в Ужгороді без флагштока? Звичайно. Сім областей взагалі відмовилися від цих робіт, тому що флагштоки у них є. На Закарпатті вони теж є практично в кожному місті, а в Ужгороді їх кілька. Головний – потрійний – на площі Народній перед будівлею ОДА. Тут величезна територія (більша, ніж площі Хмельницького), призначена для різних урочистостей, на якій завжди відзначали День Державного Прапора і День Незалежності. Тому гігантський флагшток на площі Хмельницького не потрібен, тим більше за такі величезні гроші та ще й встановлений криво.

І це думка не тільки автора цих рядків, а багатьох людей.

Під новиною Ужгородської місьркади у фейсбуці про "найвищий на Закарпатті прапор до 30-річчя Незалежності" від 12 серпня близько 80 коментарів. І жодного позитивного, тільки негативні.

Ось лише деякі:

"Абсолютно безглузда трата грошей"

"І для чого? Чим гірший прапор, котрий нижче? Гроші лишіть на щось більш потрібне"

"Трансгалактический громоотвод!"

"А благоустрою скількох парків коштує цей флагшток? А для чого він такий великий? Яка мета цієї гігантоманії?"

"А не можна би до річниці найчистіше місто в країні?"

"Вот бы и уровень жизни, и достаток, и защищённость горожан да на такой уровень!"

"В місті стільки онкохвориз діток!!! От за що би люди подякували – це за допомогу цим ужгородцям!"

"Перш ніж щось масштабне будувати в місті, треба радитись з жителями міста, адже це за їх кошти, весь цей непотріб будують"

"Під таку висоту і бабла немало зняли"

"Ну це "правильно": чим бідніша країна – тим більші прапори… А ще якісь бовдури вимагають переловити бродячих псів по "європейському" місту, відкрити громадські вбиральні, спорудити багаторівневі паркінги та організувати крематорій! Зупинки та перила мостів вже пофарбували у національні кольори? Прапор – буде? Ось і все 30-річчя Дня незалежності..."

Новий флагшток в Ужгороді - реакція соцмереж

Новий флагшток в Ужгороді - реакція соцмереж

Новий флагшток в Ужгороді - реакція соцмереж

Новий флагшток в Ужгороді - реакція соцмереж

Зате обласне начальство відзвітує Києву, що побажання "першого виконане". Воно навіть не уявляє, що День Незалежності – не совок і не помпа, його можна і треба відзначати зовсім по-іншому, без зайвої показухи і з мінімальними витратами.

Читайте також: У Херсоні впав мега-флагшток, який встановлювали до 30-річчя незалежності України

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme