"Дісно тор": Як закарпатці атмосферно навидять "криваві" традиції

Наприкінці січня закарпатське село Геча, що на Берегівщині, зустрічає учасників та гостей дещо незвичного гастрономічного фестивалю – фестивалю гентешів

"Дісно тор": Як закарпатці атмосферно на…
Фото: пресслужба Закарпатської ОДА

Деякі професії закарпатців викликають захоплення, попри те, що ці фахи часто дуже непрості. Деякі з них вже зникли, враховуючи індустріальний розвиток, деякі, здається, будуть актуальними завжди, а деякі – переживають своє "відродження". Серед таких – притаманна закарпатцям професія гентеша, навколо якої сьогодні точиться чимало дискусій.

Читайте також: Справа до душі: Які професії роботящих закарпатців можуть надихнути змінити роботу

Гентеші, або ж різники, м'ясники, завжди були затребуваними і вкрай важливими фахівцями. Порядні закарпатські господарі вирощували свиней, яких потім треба було різати і готувати неймовірну кількість страв. Тому навички гентешів були вкрай важливими. Ось такими були гентеші понад 80 років тому.

Фото: Transcarpathian Heritage

Такими вони є у 2020 році.

Фото: Сергій Гудак

Кожен гентеш намагається продемонструвати свої власні прийоми та навички із різання свиней, секрети яких пильно оберігаються та передаються лише від батька до сина, від діда до онука впродовж багатьох століть. Кажуть, що головне тут, аби дійство відбулося якомога швидше і тварина не страждала. Бо ж саме від цього залежить смак свіжини. За такою ж давньою традицією кожному гентешеві за зарізану свиню обов'язково наливають чарчину палинки (горілки).

Коли в господарстві ріжуть свиню, сусіди допомагають солити й коптити м'ясо та сало, робити ковбаси і тушонки. Усім, хто став у пригоді, а також родичам господарі збирають по "кошику" ще теплого м'ясця. Ввечері, коли робота вже закінчена, влаштовують трапезу на вшанування свинки.

Свиню називають унікальною м'ясною твариною через те, що нічого не пропадає. У діло йдуть не тільки сало, м'ясо й внутрішні органи, але й навіть вуха та кишки. Страва номер один – це те, чим традиційно пригощають різників: кров'янка з тушкованою цибулею. Відтак з іще теплої свинини можна приготувати більше дюжини наїдків. Поминки свині, до прикладу, у гечанських родинах починають з "торошкапуста" (тушкована квашена капуста зі свининою і паприкою). Ну, й за порядком: ковбаса, шовдарь, знаменита закарпатська гурка, що її майстерно роблять гечанські господині. Звісно ж, подають до столу сало свіже, копчене і "папрікаш" – варене сало зі спеціями. Ну, й шкварки.

Фото: пресслужба Закарпатської ОДА

Фото: Олександр Богданов

Нині професія різників на Закарпатті об'єднала навколо себе однодумців і вилилася у чи не найколоритніший, але, безумовно і "найкривавіший" фестиваль гентешів - "Діснотор". "Діснотор" ("дісно" – свиня, "тор" – поминки) – захід для тих, хто професійно займається заготівлею свинини та приготуванням страв із неї. Власне, фестиваль і задумувався, як змагання, тож продемонструвати свою вправність до села на Берегівщині приїжджали не тільки закарпатські гентеші: свого часу Геча радо зустрічала команди з Угорщини, Сербії, інших регіонів України.

Щоразу на захід приїжджає чимала кількість відвідувачів, аби не тільки наїстися свіжини, а й побачити справжніх гентешів у роботі: вони ж демонструють швиде та якісне розбирання туші, допоки вона не охолола. І незабаром на печі, в казанах, на грилях вже кипить, шкварчить, печеться, смажиться безліч м'ясних страв української та традиційної угорської кухні і коптяться ковбаси. Щоправда,  у 2018 році фестивальників налякала африканська чума, а в 2016 проти нього повстали захисники тварин

Цьогорічний фестиваль зовсім не був схожий на змагання, скоріш на "показовий виступ", але, як зізнаються відвідувачі, атмосфера була незабутньою. Про що, власне, свідчили фотографії. Так, туризмознавець Максим Адаменко, публікуючи фото, у коментарі зазначив, що, хоча фест утратив формат змагання, але не втратив смак. "Великий асортимент м'ясних страв, плескавиця, ковбаски, гурка, пікниця, шовдарь, шойт, рулька, ребра тощо готують зранку на фестивалі, в очікуванні гостів і туристів. Звісно, смачна їжа не обходиться і без напоїв: закарпатські вина, фруктові дистиляти, глінтвейн, чаї, кавиль додадуть завершення кулінарним враженням від відвідання фестивалю", – написав Адаменко.

Фото: eks.in.ua

Фестиваль є унікальним, через те, що кожен бажаючий має можливість не тільки спробувати смаколики, але і побачити давні національні традиції, пов'язані із цілим ритуалом різання свиней та приготуванням м'ясних страв.

Фото: пресслужба Закарпатської ОДА

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme