Фальстарт, матюки, мультики і трохи пафосу: З якими особливостями Закарпаття почало місцеві вибори

Місцеві вибори, безумовно, внесли розмаїття у виважене і розмірене життя закарпатців
 

Ганна Кор

Політична реклама з телевізорів, білбордів та поштових скриньок змушує навіть поза бажанням запам’ятовувати назви партій, слідкувати за перебігом знайомих прізвищ з однієї політсили в іншу, прогнозувати, сперечатися, робити ставки.

Фальстарт: Як час може вплинути на результати

У тому, що вибори будуть непростими, встигли переконатися як і ті, хто прагне депутатського мандату, і ті, хто хоче бачити в депутатському кріслі кращого представника чи хоча б "свого". Ужгород і Мукачево більш, ніж інші населені пункти області, вибухнули рекламною продукцією та соцопитуваннями задовго до офіційного початку виборчих перегонів.

Реклама у соціальних мережах взагалі перекреслила десятки інших постів: стрічки "завалило" розлоге інформування про свою діяльність, представлення команд, заклики приєднуватися до команди, створення тематичних груп щодо підтримки чи непідтримки конкретних потенційних кандидатів.

Як зазначають представники Громодської мережі "ОПОРА", у перший тиждень вересня найінтенсивніше заявляли про себе: "Європейська Солідарність", "Слуга народу", "ОПЗЖ", "Батьківщина", "За майбутнє", "Перемога Пальчевського", "КМКС. Партія угорців України", "Рідне Закарпаття", "Команда Андрія Балоги". Поодинокі борди були із назвами партій "Альтернатива" (в Ужгороді), "Сила і Честь", "За конкретні справи" (у Хусті), "Європейська партія України", "Громада і Закон" (у Рахові). У перші дні вересня в Ужгороді з’явилися рекламні носії із назвами партій "Наш край", "Рідний дім", "Сила і Честь".

В області гіперактивно почали відкриватися партійні офіси. Зокрема, "Слуга народу", які не мали у районах представництв до серпня, в останній місяць літа закарпатські нардепи від "зелених" марш-кидком наповідкривали їх чимало. Зрозуміло, що саме зараз офіси виконуватимуть і функції приймалень та виборчих штабів.

Фото: Слуга Народу - Закарпаття/Facebook

В Ужгороді протягом серпня була найбільш помітна активність трьох потенційних кандидатів на посаду міського голови – чинного мера Богдана Андріїва, депутата Ужгородської міської ради Віктора Щадея, ексзама міського голови Олександра Білака. Дані діячі найбільше проявляли активність у контексті зовнішньої реклами та реклами у соцмережах. Втім на їх білбордах станом на серпень та на початок вересня не було назви політичних сил.

"Є заяви щодо неофіційного старту кампанії, але це вже традиційно для України. На Закарпатті всі чекали до останнього: який буде закон, як розподілятимуться голоси і так далі. Низка політпартій навіть затримала свій старт перегонів. Це може зіграти з ними злий жарт не тільки з точки зору розкрутки свого бренду, а й з набором кандидатів, працівників штабів і т д. Тут може бути  дуже багато випадкових людей ", – зазначає  керівник Закарпатського обласного відділення ВГО "Комітет виборців України" Дмитро Тужанський.

Отже, що прогнозували фахівці до офіційного старту виборчих перегонів.

Дані від ТОВ "Роботизовані телесистеми":

Такими є результати опитування, зроблені ПП "Соціологічні дослідження та соціальні експерименти" в Ужгороді:

І закарпатський інститут політичних досліджень оприлюднив результати дослідження, яке виконувалося на замовлення ТОВ "Ківі Карпат Стратона":

Матюки: Кому може нашкодити чорний піар

Наприкінці серпня на вулицях Ужгорода невідомі зіпсували низку білбордів різних потенційних учасників виборчих перегонів.

Зокрема, на кількох білбордах із символікою політичних партій "Слуга народу" та потенційного кандидата у мери Ужгорода Віктора Петрова нанесли написи нецензурного змісту.

На борді із символікою партії "За майбутнє", бордах потенційних кандидатів на посаду міського голови також розмістили лайливі написи та нецензурні зображення. 

У центрі Ужгорода також розбили сітілайт ймовірного учасника виборчих перегонів від партії "Опозиційна платформа - "За життя" Андрія Погорєлова.

Фото: Громадянська мережа ОПОРА

Про пошкодження білбордів повідомила керівниця обласного осередку партії "Європейська солідарність" Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Трохи помпезності: Чим уже запам’ятаються деякі партії

Заявити про себе голосно і пафосно закарпатці вміють, щоправда, зазвичай із уточненням, мовляв, "нічого особливого", "ми ж по-простому", "усі свої". І "фішка" презентацій – відкрите небо. Щонайменше дві партії запам’ятаються саме таким вступом у виборчий процес: "Рідне Закарпаття", яке презентувало себе 20 серпня і "Слуга народу", який стартував на Закарпатті саме 5 вересня.

"Рідне Закарпаття обирає розвиток" – такий основний меседж нової політичної сили, що з’явилася в регіоні. На території грандіозного туристичного центру "Верховина", що виріс поруч з Невицьким замком, відбулася конференція обласної організації політичної партії "Рідне Закарпаття". Як наголошують піарники партії,  ідейними натхненниками її створення стали народні депутати Валерій Лунченко, Василь Петьовка, Роберт Горват та Владіслав Поляк.

Фото: Рідне Закарпаття/Facebook

До складу президії партії ввійшли обласний депутат Мирослав Білецький, відомий підприємець та депутат Ужгородської районної ради Йожеф Боднар, волонтер і депутат Виноградівської міськради Михайло Роман, голова Солотвинської селищної ради Юрій Ухаль та голова села Косівська Поляна Федор Митрук. На сцені були представлені також директор Інституту культури і мистецтв Наталія Шетеля, заслужений лікар України Юрій Переста, відомий підприємець та власник мережі супермаркетів Alma Андрій Лукач, лідер партії на Мукачівщині Андрій Петьовка та телеведуча Вікторія Вайс. Власне вони і боротимуться за продовження депутатських повноважень.

"Слуга народу" оголошували свій виборчий список на головній площі Закарпаття – Народній. Перед будівлею ОДА та облради, із сотнею зелено-білих кульок, білого кольору в одязі та радості від того, що серед присутніх нема не тільки олігархів, а навіть їхніх дітей. Принаймні, саме так розпочав свій виступ "номер один" у списку – голова Закарпатської ОДА Олексій Петров (відмовлятися від адмінресурсу поки дурних нема).

Фото: Скріншот відео "Слуга Народу – Закарпаття"

Губернатора підтримав професур УжНУ, туризмознавець, гуру закарпатських наїдків Федір Шандор. Також серед відомих уже кандидатів: 33-річний Едгар Токар, який "прогримів" на минулорічних виборах до парламенту, ледь не перемігши Віктора Балогу, експерт регіонального відділення Асоціації міст України, директор Міжнародного інституту людини і глобалістики "Ноосфера", віце-президент Асоціації міст, селищ і сіл "Закарпаття – ХХІ століття" Олег Лукша.  

Також на площі Народній в Ужгороді представили майбутніх кандидатів в депутати усіх рівнів рад в Закарпатті та претендентів у кандидати на голови ОТГ Ужгородського, Мукачівського, Берегівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів.

Офіційна реєстрація кандидатів відбудеться з 15 вересня, тому остаточні списки наразі не оприлюднені.

Мультики: Чи оберуть закарпатці правильний маршрут

На Закарпатті стартував виборчий мультсеріал з пластиліну. Це не вперше в Ужгороді, тож чергові мальовані перипетії на виборах закарпатці чекали. Усього заплановано 8 серій. 

Перша серія виборчого мультсеріалу мотивує закарпатці подумати над тим, який маршрут вибрати собі у найближчому майбутньому.

Відео: Pressclub Uzhgorod/YouTube

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття