UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

ТОП-5 найпоширеніших фейків про коронавірус

Через паніку користувачі інтернету поширюють "альтернативні теорії" про вірус

ТОП-5 найпоширеніших фейків про коронаві…

Про це повідомляє Depo.Закарпаття з посиланням на ВВС Україна.  

Штам коронавірусу 2019 nCoV швидко поширюється Китаєм, але ще швидше світом розходяться чутки та "альтернативні теорії" про вірус. Кажуть, що він передається через посилки з AliExpress та екзотичні фрукти, а лікувати його можна розчином солі або чаєм Бань Лань Гень.

1. Коронавірусом можна заразитися через фрукти

В Україні, Росії, Казахстані та Білорусі у соцмережах і месенджерах циркулює повідомлення про те, що коронавірусом можна заразитися через банани або інші екзотичні фрукти. Але жоден експерт, чиновник або політик, в Китаї або за його межами, ніколи не пов'язував вірус з фруктами. Крім того, в повідомленні неправильно названий штам вірусу.

Цей фейк обгрунтовано спростувала ексочільниця українського МОЗ Уляна Супрун. "На фруктах кілька діб можуть бути віріони, але в разі, якщо вони туди потрапили разом із фекаліями хворих людей чи тварин-носіїв. В будь-якому разі, це середовище не підходить для тривалого виживання вірусу під час транспортування фруктів", - написала вона у Facebook.

Штам 2019 nCoV передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини, нагадують експерти. Вірус не може довго вижити поза організмом людини або тварини, у всякому випадку у його нинішній формі.

2. Вірус подорожує у посилках з AliExpress 

Та ж проблема і з версією, що вірус може приїхати з Китаю в посилці з новими навушниками або роботом-пилососом. Компанія AliExpress у перші дні спалаху вірусу в Ухані заявила, що всі її посилки проходять санітарну обробку. Через поширення нового коронавірусу деякі українців боялися отримувати посилки з Китаю. А в соцмережах з'явилися жарти на цю тему.

Укрпошта змушена була відреагувати на такі чутки і заперечити можливість поширення китайського коронавірусу через посилки та товари. Заява пошти з'явилася після того, як сотні людей поширили у соцмережах фейкову новину гумористичного сайту UaReview про спалювання посилок. Кандидат медичних наук, імунолог Федір Лапій запевнив, що непокоїтися через посилки не варто. "Їх можна спокійно забирати. Наскільки мені відомо, ці посилки йдуть довго, щонайменше 10 днів, а коронавірус живе максимум 48 годин", - каже він.

3. Алкоголь допомагає вилікуватися

Окрім того, що така інформація активно гуляє інтернетом чимало людей в епіцентрі захворювання Ухані вірять у зцілення від коронавірусу завдяки алкоголю. Зокрема,  старше покоління вірить, що алкоголь вбиває вірус. "Старше покоління вірить, що алкоголь вбиває вірус: у нас сусіди п'яні ходять, кажуть, це щоб живими залишитися", - каже мешканка міста Антоніна Старцева.

Водночас експерти попереджають, що алкоголь, навпаки, пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом. Натомість його можна використовувати для дезінфекції продуктів або рук, адже дотримання правил гігієни та часте миття рук може допомогти знизити ризик зараження.

4. Соляний розчин також допоможе перемогти коронавірус

Ще одним популярним міфом, зокрема серед китайської аудиторії, є твердження, що полоскання горла соляним розчином допоможе побороти інфекцію. Таку всевдоінформацію почали поширювати після того, як стало відомо, що коронавірус поширюється повітряно-крапельним шляхом. Як повідомляє Служба моніторингу ВВС, ця чутка починалася з коментаря представника лікарні при Медичному університеті Гуанчжоу. Він сказав, що від хвороби можна вилікуватися за допомогою розчину солі.

Насправді вірус може потрапити в організм не тільки через дихальні шляхи, а й, наприклад, через слизову оболонку очей. Тому медики рекомендують якомога рідше чіпати руками обличчя і терти очі. У ВООЗ підтвердили, що ця інформація - фейк.

5. У всьому винні кажани

У західному сегменті поширювали версію того, що спалах коронавірусу почався після того, як молода китаянка з'їла в ресторані суп з кажана. У соцмережах поширювали відео, на якому якась дівчина дійсно дістає з тарілки з супом щось схоже на кажана і їсть його. Водночас відео з дівчиною і кажаном з'явилося в соцмережах за кілька років до нинішнього спалаху вірусу. Саму ж версію багато хто називає проявом ксенофобії і спробою зіграти на страсі людей перед невідомим.

Зв'язок між вірусом і дикими тваринами все-таки існує. Коронавірус, за версією влади, справді виник на ринку морепродуктів, де продавали диких тварин, яких потім готували і їли. Такі ринки є по всьому Китаї й дійсно небезпечні з точки зору епідеміологів. Як сказав ВВС автор книги "Зараза" Девід Куаммен, появу нового вірусу на такому ринку експерти ВООЗ передбачали ще кілька років тому.

Проте відео, про яке йдеться, не має відношення до коронавірусу.Його зняли не в Ухані, де кажани не вважаються делікатесом, і взагалі не в Китаї, а в республіці Палау. Кажанів їдять в Лаосі та африканській республіці Сан-Томе і Прінсіпі. Крім того, раніше їх вживали як їжу в деяких регіонах Італії.

Нагадаємо, що в МОЗ розповіли, чи захищає маска від коронавірусу (ІНФОГРАФІКА)

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme