До Дня парків: Як на Закарпатті парк Шенборна став порталом між двома епохами

Щорічно, починаючи з 1999 року, по всій Європі 24 травня святкують Європейський день парків

До Дня парків: Як на Закарпатті парк Шен…

У День парків хочеться згадати не тільки заповідники, але й про культурно-історичні місця, які можуть назавжди зчезнути, якщо їх не охороняти. До таких відноситься культурно-історична пам'ятка Закарпаття - парк Шенборна. Його по праву називають порталом між двома епохами: Австро-Угорщиною та сучасною Україною.

Парк Шенборна відкрили у 2013 році. Над реставрацією околиці працювали цілих три роки. Розпочали ж все до 285-ї річниці із дня передачі закарпатських земель графу Францу Шенборну.

Парк - це 12 гектарів зі спорудами та вулицями, що відтворюють XIX століття, коли Закарпаття було повноправною частиною Австро-Угорщини. Місцина приваблива не лише для любителів історії та краєзнавства. Тут запросто можна відчути всю "європейськість" регіону.

Хто такий Шенборн

Парк Шенборна відкрили у 2013 році. Над реставрацією околиці трудилися цілих 3 роки. Затіяли все до 285-ї річниці з дня передачі закарпатських земель графу Францу Шенборну, сім'я якого свого часу була однією з найбагатших у Центральній Європі та володіла частиною земель з 1711 по 1944 роки.

Граф Франц Лотар Шенборн - висока духовна особа, дав обітницю безшлюбності, тому спадкоємців не мав. Він так і не відвідав Закарпаття, заповівши нові володіння своєму племіннику.

Символи й історичні деталі

Чи не кожен камінець у парку дихає історією Австро-Угорської імперії, в часи якої і жили Шенборни. Кожен об'єкт також має своє символічне значення.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 2

Чого вартий лише головний вхід! Брама з чотирма базовими шпилями (кількість пір року) та 12 шпилями, що символізують кількість місяців у році. По обидва боки – вежі, праворуч – угорська, інша – австрійська з гербами та прапорами двох держав та і австрійським та угорським охоронцями часів ХІХ століття.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 3

Далі веде дорога, вздовж якої розташовані сім унікальних ліхтарів, що символізують сім днів тижня, та 12 невеличких мостів, кожен з яких відповідає певному знакові зодіаку. А ще 22 лавки, на яких встановлені герби держав, у складі яких перебувало нинішнє Закарпаття.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 4

Наприкінці ХІХ століття було уже модно захоплюватися різними календарями, зокрема і кельтським. У кельтському саду можна побачити календар друїдів в рунічному крузі, різні дерева, що відповідають датам народження людей.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 5

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 6

Неподалік — міст Чотирьох євангелістів: Лука, Іоан, Марко та Матвей. На жаль, лише одна скульптура є оригінальною - інші відтворені місцевими скульпторами. Техніка виконання скульптур злегка нагадує роботи на Карловому мосту у Празі.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 7

Перейшовши через міст, відвідувач стає на шлях Хресної дороги. По боках доріжки, що веде до зведеної у парку церкви, стоять великі камені, на яких вказані 10 заповідей, а також постаменти з цитатами із Святого Письма. На вершині, у найвищій точці - Церква Святої Великомучениці Катерини.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 8

Ще одна деталь – озеро Тур з невеликим острівцем по центру. Водойма має особливу форму – вона повторює контури кордону Австро-Угорської імперії у період її створення. На острів посеред озера можна дістатися на дерев'яному аристократичному плоті.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 9

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 10

Вода освічується 24 ліхтарями, які є певним символом часу (доби). Але й на цьому приклади символізму у парку не закінчуються. На острові посеред Туру росте сосна. Місце цього дерева на "карті" озера відповідає розташуванню Закарпаття у Австро-Угорської імперії. Острів обкладений 365 камінцями, скільки днів у році.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 11

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 12

Неподалік — невелике джерело Святого Миколая, яке тут діяло десятиліттями, постійно діючий млин святого Яна, міні-музей "Турянська долина" та ще чимало оригінальних об'єктів.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 13

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 14

Підтримуючи традиції Ужгорода з його крихітними скульптурами, у парку встановили мініатюрного кельтського друїда.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 15

У парку можна спостерігати унікальне природне явище, що трапляється лише в кінці грудня - на початку січня: "євангельські круги" - замерзла річкова піна.

Розваги

Окрім усієї історичної метушні, в парку можна покататися на велосипедах, покуштувати смачну їжу, влаштувати пікнік та оглянути десятки екзотичних дерев. Якщо хочеться ще більшої романтики, можна орендувати карету з кіньми чи організуйте катання верхи.

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 16

Машина часу: Як парк Шенборна став порталом між двома епохами - фото 17

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme