UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Для кого зросте вартість навчання в українських ВНЗ

Вартість навчання у ВНЗ зросте лише для нових абітурієнтів і тільки на популярні спеціальності

Для кого зросте вартість навчання в укра…

Про те, наскільки зросте вартість навчання у вищій школі та чи покращиться при цьому його якість розповів експерт з освіти Українського інституту майбутнього Микола Скиба, пише Depo.Закарпаття з посиланням на "Українське радіо".

В українських вищий навчальних закладах здорожчає вартість освіти за контрактом. Про це 26 лютого повідомив заступник міністра освіти і науки України Єгор Стадний. Підвищення вартості  навчання відбудеться вже цього року і торкнеться лише нових абітурієнтів. Заступник міністра зазначив, що вартість навчання бюджетників, яку сплачує держава вдвічі, а іноді і втричі вища за суму, яку сплачують студенти контрактної форми навчання. Тому вартість навчання для контрактників планується поступово урівноважувати.

"Держава витрачає приблизно 30 тисяч гривень на одного студента, хоча це залежить від спеціальності. Якщо це технічна спеціальність або пов’язана з фундаментальною наукою, там може бути більше вартість. Якщо ж навчання не передбачає використання  реактивів чи обладнання, то його вартість може бути меншою. Однак тут є один підступ в цій ціні. Річ у тім, що вартість навчання розраховується за тарифною сіткою. Віднімаємо витрати на обладнання, комунальні послуги за приміщення, в яких навчаються студенти і беремо вартість роботи викладачів. Вона прив’язана до тарифної сітки, проте це далеко не ринкова ціна інтелекту. Якщо брати світові аналоги, там немає такої прив’язки до тарифної сітки. Там вартість викладача визначається ціною цього фахівця на інтелектуальній арені, тим, що він зробив, як це оцінено і відповідно викладач має свою вартість", – пояснює Микола Скиба.

За його словами, університети часто змагаються, хто перший залучить такого фахівця, щоб саме він читав якийсь особливий курс. Тому відповідно різниця у вартості навчання для студента також може дуже суттєво відрізнятися, залежно від того, кого саме залучили в той чи інший університет

"Підвищення вартості навчання за контрактом торкнеться не всіх спеціальностей, а лише тих, на які був великий попит за результатами вступної кампанії минулого року. Це не стосується дефіцитних спеціальностей, до яких належить авіація, атомна енергетика, машинобудування тощо, на які був недобір", – додає експерт.

Міністерство освіти і науки планує ввести індикативну шкалу собівартості навчання, тобто мінімальну вартість навчання, нижче якої не можна встановлювати оплату за отримання вищої освіти за низкою спеціальностей на умовах контрактного навчання. До таких спеціальностей належать: право, культура та мистецтво, гуманітарні науки, соціальні та поведінкові науки, журналістика, управління та адміністрування, архітектура і будівництво, ветеринарна медицина, охорона здоров'я, обслуговування, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини.

Слід зазначити, що з 2020 року індикативна вартість контракту не може бути меншою, ніж 60 % середнього розміру витрат з підготовки одного бюджетника в попередньому календарному році (без урахування стипендій). Із 2021 року – планку піднімуть до 70 %, а з 2022 – до 80%. Разом з тим вартість вечірньої форми навчання пропонують знизити на 25 %, а для дистанційної та заочної – на 50%. А навчання на магістратурі здорожчає на 30%.

Нагадаємо, Кабмін змінив назву шкільного предмета "Захист Вітчизни".

Читайте також: Скорочення ВНЗ: Які університети точно не закриє міністерство Новосад (СПИСОК)

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"