Дерев'яні церкви Закарпаття: П'ять неймовірних храмів, які варто побачити бодай раз у житті

Значна частина дерев’яних церков краю є державними пам'ятками

Дерев'яні церкви Закарпаття: П'ять неймо…
Фото: zakarpatlis.gov.ua

На Закарпатті близько 120 церков, із яких половина є стародавніми. Область має найбільше розмаїття стилів і форм дерев'яних храмів. Традиційно тут виділяють п'ять стилів: лемківський, бойківський, гуцульський, бароковий та готичний. Закарпатці – люди набожні, а тому ставляться до храмів, нехай навіть дуже старих, відповідально. Молитися в таких церквах – це, практично, як торкнутися Самого. Принаймні, в це вірить чимало закарпатців, і в це хочеться вірити всім.

Значна частина дерев’яних церков краю є державними пам'ятками. Інша справа, що держава про них практично не турбується. Пам'яткоохоронні закони є, але вони чомусь не діють. За нищення дерев'яних шедеврів, їхню перебудову не відповіла ще жодна людина. Якщо взяти одне Закарпаття, то за 1990-ті роки знищено десять церков. Щороку – по шедевру.

Depo.Закарпаття підібрало кілька неймовірно гарних церков, які обов'язково варто побачити, перебуваючи в найзахіднішій області України, і на охорону яких треба звернути особливу увагу не на словах, а на ділі.

Церква святого Михаїла

Храм знаходиться у селі Ужок, Великоберезнянського району

Церква святого Михаїла була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО. Храм є своєрідним символом не тільки села Ужок, а й всього Закарпаття. Збудована 1745 року. Напис над дверима свідчить, що цю церкву бойківського стилю збудували майстри Павло Тонів із с. Бітлі (Львівщина) та Іван Циганин із с. Тихого.

Є дані, що храм не завжди стояв там, де він є зараз. Будівлю перенесли вниз до дороги, тому що людям похилого віку було тяжко підійматись по схилу.

Як доїхати: якщо їхати на поїзді, то необхідно вийти в Ужгороді, далі пересісти на рейсовий автобус (автостанція №2) або електричку. Автомобілем найкраще доїхати до Львова, а звідти – через Самбір і Турку по шосе Н13.

Церква Вознесіння Господнього

Знаходиться храм в с. Ясіня, Рахівський район.

Дерев'яна хрещата одноповерхова також у списку світової спадщини ЮНЕСКО. Храм збудований у 1824 р., його ще називають Струківською. У 1930-ті роки Струківська стала своєрідним символом Підкарпатської Русі – під такою назвою Закарпаття входило до складу Першої Чехословацької республіки у 1919–1938 роках.

Її часто можна побачити на чеських листівках, у фотоальбомах та інших публікаціях тієї доби.

Як доїхати: поїздом зі Львова, Івано-Франківська або Києва, автобусом з Івано-Франківська, Коломиї, Чернівців, Тернополя, Ужгорода або Мукачева. Автомобілем трасою Н-09 зі Львова чи Мукачева.

Шелестівська Михайлівська церква 

Знаходиться в м. Ужгород

Церква була побудована в селі Шелестів Мукачівського району у 1777 році на Закарпатті. На початку березня 1928 року церкву запропонували купити Мукачівській православній громаді. Споруду перевезли в Мукачево і освятили 5 серпня. У часи СРСР церква була певний час занедбана, а 1972 року її перевезли до Ужгородського музею народної архітектури і побуту.

Це єдина класична лемківська церква, що залишилася на Закарпатті, а загалом в Україні їх всього дві.

Церква святого архистратига Михаїла

Знаходиться храм в с. Крайниково, Хустського району

Михайлівська дерев'яна церква у селі Крайниково побудована у 1668 році і є унікальним зразком архітектури мармарошської дерев'яної готики 17-18 ст. Церкву оточують старі дуби, які є однолітками храму. 

Високу дерев'яну каркасну дзвіницю, що колись стояла біля церкви, було перенесено разом із дзвонами до православної церкви, збудованої в 1927 році. Церква є діючою, сьогодні нею послуговується греко-католицька громада.

Як доїхати: GPS координати: 48.11960 пн. ш., 23.44053 сх. д.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці

Знаходиться в с. Кострино, Великоберезнянський район

За версією дослідників, церкву було збудовано в селі Сянки в 1645 році, як класичну бойківську, тризрубну, триверху споруду з домінуючим центральним верхом, а у село Кострино її перевезли в 1703 році. Костринська церква належить до видатних пам'яток української архітектури.

Закарпатський храм побудований без жодного цвяху та сучасних оснащень.

Нині церква Святої Покрови належить православній єпархії і перейменована у костринський монастир.

Як доїхати: зі Львова або Ужгорода поїздом "Львів–Солотвино"; з Ужгорода або Мукачева електропоїздами приміського сполучення до станції Кострино.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme