День перед Різдвом: Не одягайте чорного, приберіть у хаті і будьте прихильними до колядників

Якщо людина народилася в Різдвяний святвечір, то, казали раніше, буде щасливою, ніколи не матиме потреби в грошах

День перед Різдвом: Не одягайте чорного,…

У переддень Різдва, Святвечір, люди ходять по будинках і виконують колядки. Цього дня завершується піст, який починався наприкінці листопада. 6 січня передбачають, яким буде грудень, у цьому допомагають прикмети. Також 6 січня - День Святої Клавдії і Святого Євгенія.

У День Клавдії, 6 січня, кажуть: "День додався на ступню курячу". Згідно древнім прикметами, саме зараз наступають найсуворіші морози. "Зима пустує не тільки в лісі, але і у людини на носі", - кажуть у народі.

6 січня - один з найважливіших днів у православній церкві. Відзначають Святвечір, напередодні Різдва Христового - найважливіше свято після Великодня. Саме в цю ніч на світ з'явився Ісус Христос.

Святвечір - одне з найважливіших родинних свят, магічний день, коли кожна сім'я створює в оселі атмосферу затишку, достатку та злагоди. Не менш важливою була завчасна й серйозна підготовка до різдвяно-новорічних обрядів. Обов'язково з пори жнив зберігали обжинкового Дідуха та відбирали пахуче сіно. До свят завершували всю важливу роботу по господарству – від наведення ладу в хаті та обійстві до ремонту робочого реманенту, ткання полотна й вичинки шкір.

За звичаєм до свят господині ретельно прибирали в хатах, вибілювали помешкання й розмальовували квітами комин, застеляли нові або випрані скатерки, рядна й рушники. Обов'язково намагалися справити новий одяг для всіх членів родини та купити новий посуд (макітри, горшки, коцюби й макогони). Із воску власної пасіки люди виготовляли святкові свічки, приказуючи спеціальні замовляння і молитву. У підготовці були задіяні усі – і малі, і старі.

Поки не зійде 6 січня перша зірка, намагалися не приймати їжу. До свята готували багатий стіл - 12 страв, робили прибирання, натирали підлоги травою ялівцю для того, щоб у будинку стояв приємний запах.

Коли когось із родини немає вдома, для нього ставлять миску і кладуть ложку. Якщо на цей час прийде стороння людина, її теж запрошують до столу. Гість на Святій Вечері, за віруванням, приносив щастя в дім.

Під час вечері виходити з-за столу не годиться, розмовляти багато - теж не добре. Першу ложку куті господар підкидає до стелі - "щоб так ягнята стрибали, як ця пшениця скаче від землі до стелі!". Другу ложку куті підкидає - "щоб телята рикали так, як це зерно стрибає від землі до стелі", а третю - "щоб бджоли роїлися".

Незважаючи на церковні заборони, за старих часів дівчата і хлопці 6 січня збиралися для того, щоб поворожити, оскільки, згідно з віруваннями, ворожіння на Різдво завжди є правдивими.

Хлопець, який не хотів, аби до його дівчини засилали сватів інші парубки, йшов увечері до млина, брав три скіпки зі шлюзів, які перетинали лотоку, загортав їх у ганчірку і таємно втикав у одвірок нареченої, приказуючи: "Як сеся застава не пущає воду на лотоки, так би (ім'я дівчини) не пускала сватів, окрім моїх".

Дівчата у свою чергу йшли до прорубу, роздягалися і, скропившись водою, нашіптували: "Як сеся вода біжит, так би за мнов бігали сватачі!". Натомість удома розплітали волосся, брали в руки хлібі, тричі обійшовши оселю, дивились у вікно, де начебто "має показатися доля". Дехто з дівчат вмивав обличчя калиновим соком, щоб завжди було рум'яним.

Народні прикмети на 6 січня

Морозний день 6 січня обіцяє хороший врожай

Якщо у Святвечір вночі небо зоряне і безхмарне, значить, цього року буде багатий урожай ягід та грибів

Якщо людина народилася в Різдвяний святвечір, то буде щасливою, ніколи не матиме потреби в грошах. Таким людям рекомендується носити оберіг з геліотропом, що, згідно з повір'ями, стане надійним захистом від злих сил

Якщо день 6 січня ясний і безхмарний, то це обіцяє хороший врожай

Якщо стежки в лісі чорні (тобто видно землю, а не прихована під снігом), значить, цього року можна зібрати багатий урожай гречки

Зоряне небо на Святвечір обіцяє приплід худоби

Якщо на Клавдію земля сильно промерзла - прикмета до того, що буде хороший урожай

У День Клавдії не можна займатися шиттям і рукоділлям, оскільки це обіцяє нещастя

У цей день не можна виносити сміття з дому. Все, що накопичилося, збирали в затишному місці, а потім спалювали.

Вважалося, що не можна 6 січня сідати за різдвяний стіл, одягнувши чорний одяг, оскільки це колір печалі

Не впустити в дім колядників 6 січня - погана прикмета. Вважається, що з будинку піде удача. А ось, гостинність, проявлена до виконавців колядок, навпаки, обіцяє процвітання і достаток

Якщо на вулиці 6 січня сильний мороз, це обіцяє багатий урожай

Якщо 6 січня на небі видно Чумацький шлях, значить, літо буде теплим.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme