Розбірки по-закарпатськи: Чому горять автівки політиків і прикордонників

Кількість спалених авто на Закарпатті рік за роком зростає, і можна констатувати, що підпал став своєрідним місцевим різновидом традиційної помсти

Розбірки по-закарпатськи: Чому горять ав…

Підпали авто на Закарпатті - болюча тема. Будь-який політичний, побутовий, бізнесовий чи контрабандний конфлікт закінчується палаючою автівкою. Звісно ж, кожна влада невтомно бореться із цією проблемою і твердо обіцяє побороти її у найкоротший термін - постраждалих пібадьорити, а шкідників покарати. 

Ось і Геннадій Москаль 19 вересня, під час представлення нового начальника обласної поліції Романа Стефанишина, після привітання, одразу "нарізав задачі" головному поліцейському.

"Маємо декілька проблем. Перша – підпали машин. Тут якась така помста: хто з ким посварився - треба спалити машину. Це йде вже довгий час, не розслідується, викликає нарікання людей, компрометує поліцію", - заявив Москаль і доручив Стефанишину приділити особливу увагу цьому питанню.

Варто сказати, це вже не перша гучна заява керівника області і не перше "гостре" слівце у сторону правоохоронних органів, однак проблема вирішенню не піддається, радше навпаки – розростається.

Згідно з результатами досліджень Ужгородського прес-клубу, найбільше від підпалів авто страждають на Ужгородщині, Мукачівщині та Виноградівщині. Чим далі у гори, тим підпалів менше. Наприклад, у Воловці чи Рахові з 2014 року подібних випадків взагалі не фіксували. Чи то люди там добріші одне до одного, чи то в горах, окрім ватри, нічого не горить.

Що стосується кількості підпалів, то з кожним роком вона, на жаль, зростає. Так, у 2010 році в Закарпатті було спалено лише шість машин, в 2011-му - 12, у 2012-му - близько 20. У 2014 році закарпатські правоохоронці зафіксували 21 підпал, а вже у 2015 році на Закарпатті їх стало 46. Станом на 16 серпня цього року закарпатські правоохоронці зафіксували 24 підпали.

За всіма фактами підпалів машин було розпочате  слідство у кримінальних провадженнях. За результатами розслідування 31 справу закрили через відсутність складу злочину. А от винних осіб зловили лише у двох випадках. Далі за їхні справи взявся суд. 

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 1

Із резонансних цьогорічних справ можна згадати січневий підпал автомобіля марки Mercedes, який належав колишньому очільнику Закарпатської облради Володимиру Чубірку.  Машина коштувала близько 40-50 тисяч доларів.

"Про підпал мого авто вже повідомили усі сайти, тож, гадаю, це для вас не новина. Справді, трапилася така неприємна і, відверто кажучи, абсолютно незрозуміла для мене подія. Особливо зважаючи на те, як ретельно готувався цей підпал: були знайдені та вибиті старі двері, які вели у двір, злочинці вичекали той короткий відрізок часу, коли водій відлучився на 10 хвилин, і навіть підперли двері будівлі, аби ніхто не зміг загасити машину", - прокоментував підпал сам Чубірко.

На думку закарпатського політика, підпал авто став підтвердженням того, що хтось планомірно продовжує дії із дестабілізації ситуації на Закарпатті. Щоправда, прізвища цих "хтось" не називались.

"Тільки в такий контекст вписується така подія. Інакше я цей злочин пояснити не можу, оскільки усі знають, що я публічна і відкрита людина, завжди намагаюся находити компроміси навіть у найважчих ситуаціях. Тому особисті чи бізнесові мотиви я відкидаю. Так само мені не відомо про політиків, які б могли піти на такий зухвалий крок. З усіма теперішніми і колишніми політичними опонентами я перебуваю у відкритій конструктивній дискусії, яка б точно не мала б призвести до подібних наслідків", – написав Чубірко на своїй сторінці у соцмережі.

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 2

У поліції навідріз заперечують цьогорічний зв’язок кількості підпалів з політикою і виборчим процесом. Зафіксовано  лише один випадок, коли підпал дійсно пов’язали з політичною діяльністю потерпілого – кандидата на посаду сільського голови.

Та Закарпаття живе не тільки політичними пристрастями. Активно розгорілися - і в переносному, і в прямому значенні - розбірки контрабандні. Прикордонники відкрили полювання на контрабандистів, а ті – на прикордонників. Лише за останні дві доби спалили автівки двом охоронцям порядку на кордоні.

Вночі, 21 вересня, невідомі підпалили автомобіль офіцера Мукачівського прикордонного загону. А вже наступної ночі, 22 вересня, невідомі здійснили постріли у вікно будинку, в якому разом із сім’єю проживає військовослужбовець Чопського прикордонного загону. Окрім того, зловмисники використовуючи пристрій для відстрілу гумових куль пошкодили і автомобіль, який стояв на подвір’ї будинку.

Прикордонники беруть активну участь у справах з повернення у державну власність прикордонних земельних ділянок. Ймовірно, зловмисники у такий спосіб вчергове вирішили залякувати їх. У всіх подібних випадках прикордонне відомство обіцяє проводити перевірки та захищати права військовослужбовців.

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 3

"Привіти" з недалекого минулого

Закарпатські журналісти склали список найгучніших підпалів в області за останні роки (до 2016-го). 

1. Маргарита Мощак, підприємець – авто "Toyota Highlander" 2011-го року випуску – приблизна вартість 600 000 гривень. 

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 4

2. Руслан Біловар, прокурор м. Мукачева - авто "Mercedes ML 350" 2012 року випуску – приблизна вартість 1 300 000 гривень. 

3. Юрій Беляков, екс-заступник Ужгородського міського голови - авто "Hyundai Santa fe" 2006 року випуску - приблизна вартість 300 000 гривень.

4. Василь Швардак, екс-начальник відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Ужгородського міського управління УМВС - авто "Suzuki Grand Vitara" - приблизна вартість 350 000 гривень. 

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 7

5. Юрій Переста, депутат Закарпатської обласної ради та проректор УжНУ – авто "Mercedes ML 350" 2012 року випуску – приблизна вартість 1 300 000 гривень. 
Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 8

6. Олексій Касперов, начальник департаменту міського господарства Ужгородської міської ради  – авто "BMW 5 series" – приблизна вартість 200 000 гривень 

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 9

7. Михайло Чурило, депутат Ужгородської міської ради – авто BMW-750 2010 року випуску, приблизна вартість 1 000 000 гривень

8. Ярослав Шафарь, депутат Ужгородської міської ради  – авто "KIA Ceed" 2009 року випуску – приблизна вартість 200 000 гривень

Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 10

9. Віктор Щадей, колишній в. о. Ужгородського міського голови – авто "Ford Focus" 2013 року випуску – приблизна вартість 300 000 гривень.
Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 11
 10. Іван Качур, екс-заступник голови Закарпатської ОДА  – авто "Mercedes ML" –приблизна вартість 1 500 000 гривень.
Чому підпали машин перетворилися на Закарпатті в найпоширеніший спосіб помсти - фото 12
 
Паліїв у жодному випадку не знайдено.
Нагадаємо, законодавство передбачає за підпал покарання у вигляді від 3 до 10 років в’язниці. Правда, на Закарпатті не покарано ще нікого. Слідство триває.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme