Чому 17 вересня, у день ікони Неопалима Купина, варто берегтися вогню і нечистої сили

Неопалима Купина - берегиня від пожеж і блискавки

У цей день традиційно замовляють молебні про збереження будинків від пожежі, а людей — від усіляких хвороб.

17 вересня раніше був відомий як Луків день, Неопалима Купина, Богородиця. Люди вважали, що 17 вересня потрібно обов'язково помолитися Неопалимій Купині, яка, згідно з віруваннями, охороняє будинок від пожеж і блискавок - цих стихій в давнину боялися найбільше. Також вірили, що Неопалима Купина зможе захистити худобу від хвороб, а хліва - від загоряння. У церкві 17 вересня вшановується пам'ять єпископа Вавіли.

У цей день відзначають свято ікони Божої Матері, яка в слов'янській культурі була відома як Неопалима Купина. Згідно з переказами, Бог з'явився Мойсеєві у вигляді палаючого куща терну і закликав пророка до того, щоб вивести ізраїльтян з Єгипту. У християнстві ж Неопалима Купина стала прообразом Діви Марії, і православні у цей день моляться іконі Божої Матері, що має аналогічну назву. У центрі такої ікони зображена Марія з немовлям, і ці образи укладені в восьмикінцеву зірку, утворену двома чотирикутниками - червоним і зеленим. Зелений колір символізує саму купину, а червоний - вогонь. Така ікона була відома ще з середини XVI століття, але свято в честь неї був встановлений тільки в наступному столітті.

У слов'ян існував звичай обходити палаючий будинок з іконою Божої Матері Неопалимої Купини, щоб пожежа затихла. Пожежі для селян були найстрашнішим злом, оскільки з ними не вміли боротися. Вважали, що пожежу, яка сталася внаслідок блискавки, можна загасити молоком. Вдома намагалися тримати чорну кішку або собаку, оскільки вірили, що ці тварини рятують від пожежі.

Жінки 17 вересня викопували цибулю, тому свято в народі називали Цибулевим. Чоловікам 17 вересня потрібно було обійти сіновали з вилами і втикати їх у снопи, щоб прогнати нечисту силу, яка може там сховатися і напасти на домашніх тварин взимку. Крім того, якщо будували будинок, то вилами також протикали сухий мох.

Народні прикмети на 17 вересня

Багато лушпиння на цибулі - прикмета того, що зима буде дуже холодною

Якщо людина народилася 17 вересня, то її талісманом є флюорит

Якщо миші біжать по підлозі 17 вересня - скоро буде пожежа

Пожежу віщує заєць, той, що біжить по селу, зозуля, яка летить по селі

Не можна тримати пожежну бочку в повній готовності, оскільки бути готовим до пожежі - за прикметами, біду накликати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття