Чим жила Україна: Лось-мандрівник, різдвяний реп та таємниця герба Богуна

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Наталія Литвинова

Насвяткувавшись, українці влились в робочий тиждень, який приніс як хороші, так і трагічні новини. Найважливіше і найцікавіше за тиждень, традиційно, зібрав дайджест Depo.ua

Київ

Рік для киян почався з позитиву: у "Київтеплоенерго" вирішили зменшити нарахування за опалення та гарячу воду за грудень на 22-23%. Принаймні, пообіцяли. Підставою для перерахунку стало ухвалення Кабміном постанови, яка передбачає зміну розміру нарахувань за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання у зв’язку із зміною ціни природного газу, який використовується для виробництва тепла. А враховуючи, що й зима цього року дуже поблажлива, то за опалення кияни точно мають заплатити менше, ніж минулоріч.

Вулиці великого Києва чимось зацікавили лося. Кияни, які гуляли чи поспішали у своїх справах, дивувались, коли бачили тварину прямо посеред вулиці.  Лося помітили в одному з приватних секторів на Солом’янці. Згодом у Facebook-групах з'явилось повідомлення про те, що лося бачили і у Голосіївському районі. Причини, які змусили лося блукати вулицями мегаполіса, залишились не розкритими. Може, захотілося якоїсь екзотики.

Забави на замерзлих водоймах є одними з найулюбленіших дитячих розваг взимку, тож столичні дітлахи вже почали випробовувати кволеньку січневу кригу на міцність. Дорослі мешканці Теремків занепокоїлись, побачивши малечу на замерзлих озерах, бо лід зараз не такий товстий, щоб гратися на ньому. Лишається сподіватися, що нинішні нестійкі нічні морози не зміняться теплом, тож находитися по водоймах встигнуть всі бажаючі. Треба лише трошки почекати.

Донбас

Час летить так швидко, що ялинкові іграшки минулого століття вже стають музейними експонатами – ті, які були "хітами нових років" у 1970-х, 1980-х та 1990-х вже показують на виставках. Одну з таких експозицій влаштували на Донеччині у Дружківці у історико-художньому музеї. Старші відвідувачі, дивлячись на такі іграшки "з минулого", одразу спогадами поринають у дитинство.

Цього тижня окупанти з путінських недореспублік похвалились, що "вчені" двох донецьких інститутів почали доклінічні випробування перших зразків нового препарату для лікування ішемічного інсульту. Зараз фахівці проводять доклінічні випробування препарату на тваринах. В інституті "невідкладної і відновної хірургії імені Гусака кажуть, що для впровадження препарату в практику необхідно довести його безпеку і ефективність при випробуваннях, а на це може піти ще як мінімум кілька років. Втім, віриться в реальність цих "досліджень" не дуже. Адже на окупованих територій вміють добре нахвалювати себе за чергові "досягнення", а от справжнє діло робити там так і не навчилися

Загалом у перші дні нового року зросла напруга на Донбасі. Окупанти відчутно збільшили кількість обстрілів: до прикладу, 8 січня найманці п’ять разів відкривав вогонь по позиціях Об’єднаних сил. Російські окупаційні війська використовували 122 мм артилерійські системи та міномети 120 мм калібру, що є грубим порушенням Мінських домовленостей, якими вони ж самі люблять за нагоди "порозмахувати". Найбільше окупанти зосереджувались на Луганському напрямку, також вівся вогонь по українських позиціях неподалік Лебединського, що у  Донецькому напрямку.

Львів

У с. Олесько на Львівщині через негоду обвалилася частина даху пам’ятки архітектури національного значення – колишнього костелу капуцинів, в якому нині розміщене фондосховище Львівської національної галереї мистецтв. Як пояснили у Львівській ОДА, причиною обвалу став саме буревій. На щастя, дерев’яні перекриття впали на муроване склепіння, а от воно витримало вагу "несподіванки". На щастя – бо саме в цьому приміщенні зберігалися понад тисячу експонатів Львівської картинної галереї. Експонати лишились непошкодженими, з людей також ніхто не постраждав.

Львів особливий завжди, а у Різдвяну пору – ще більше. На тижні вулицями міста пройшлись обов'язкові вісники і супутники Різдва – звіздарі, які привертали до себе всю увагу містян та туристів. Головним символом цьогорічного свята cтала Яворівська звізда – восьмипроменева, орнаментована характерним розписом.

Новий рік приніс для користувачів громадського транспорту Львова нові ціни на проїзд. З 13 січня квитки в електротранспорті тут стануть дорожчими. Тепер разовий квиток коштуватиме не 5 гривень, як це було раніше, а 6 гривень. Це для пасажирів, які користуються для оплати проїзду QR-кодами чи SMS, а також у терміналах EasyPay та у кіосках. У випадку купівлі квитка у водія, ціна проїзду складатиме 7 гривень.

Дніпро

У Дніпрі на вулиці Бородинській до одноповерхового старовинного будинку добудували балкон. Схоже, що хазяї геть не думали, чи впишеться ця конструкція у архітектурний ансамбль будівлі. Балкон,встановлений на даху будинку,  нагадує вежу, а декому навіть і вартову башту підвищеного комфорту.

Коли тварини не в силах зрозуміти дії людей, вони ховаються або тікають. У Дніпрі на різдвяні свята собака так перелякався феєрверків, що забіг у салон маршрутки і заховався там. Пес скрутився "калачиком" на сидінні і проїхав до вулиці Донецької, де спокійно вийшов на зупинці. Невдовзі мандрівну тварину знайшли й повернули додому.

І про дороги. У Нікополі "Шевроле" на шаленій швидкості протаранив легкову автівку та автобус АТ "Нікопольський завод Феросплавів", що віз працівників на роботу. Автобус після зіткнення із автомобілем врізався у стовп. У аварії загинув один пасажир автобусу, 10 людей отримали травми.

Одеса

Рослини продовжують плутати зиму з весною. Днями на території природного парку "Тузлівські лимани" розквітла унікальна червонокнижна квітка – пізньоцвіт ангарський або, як його називають місцеві, брандушки. Квіти помітили у басейні річки Когильник, неподалік Татарбунар. Судячи зі стану деяких квіток, за висновками біологів заквітли вони ще наприкінці грудня 2019 року. Таке от новорічне диво.

Довго згадуватимуть поїздку у трамваї одеські пасажири, які днями їхали у вагоні 28-го маршруту. Транспорт зупинився і чоловікам довелось штовхати трамвай, аби продовжити рух. Згідно правил, у подібних випадках водій має викликати технічну допомогу. Але всупереч посадовій інструкції, водійка дозволила пасажирам проштовхати вагон до потрібної. Через порушення правил жінку відсторонили від роботи, на неї чекає покарання. Хоча, якщо бути відвертими, не таке це для україни і надзвичайне явище – штовхання транспорту. Бо людям хочеться їхати зараз, а не чекати, коли приїде "аварійка".

Старі руїни так і ваблять успішних рестораторів. В Одесі взялися збирати всією громадою кошти, аби викупити у складчину руїни колишнього заводу "Краян", а саме мальовничі неоготичні корпуси колишнього паровозного депо, і за кілька годин після розміщення відповідного посту на Facebook необхідна сума була зібрана. Після викупу об'єкт планують продати адекватній людині, яка зробить там крутий простір.

Харків

У Харкові контррозвідка СБУ попередила вбивство російськими спецслужбами одного з колишніх командирів батальйону ЗСУ. Для цього нишпорки Росії залучили харків’янина, який раніше проходив військову службу у Національній гвардії України, однак був звільнений через "компрометуючі обставини". За вбивство командира виконавцю обіцяли гроші. Харків’янин збирався закласти вибухівку у багатоквартирному житловому будинку, де мешкає жертва, через що могли постраждати багато людей. На щастя, зловмисника затримали, причому "на гарячому". За оцінками фахівців, потужність вибухового пристрою становила півкілограма тротилу. Пристрій був знищений у дворі будинку без загрози для життя людей.

 Неспокійно було і в Олексіївській виправній колонії (№ 25) –  там група засуджених планувала влаштувати бунт (офіційно – "організувати протиправні дії і дестабілізувати оперативну обстановку"), причому зробити це хотіли за підтримки з волі, зокрема із залученням "правозахисників". Не вдалося – правоохронці спрацювали на випередження і влаштували обшуки в камера. Судячи з інформації про застосування фізичної сили і кайданки "через протиправні дії, чинення фізичного опору персоналу, прояви буйства", деякі зеки чинили опір. Нині в установі запроваджено особливий режим із посиленою охороною та іншими запобіжними заходами.

Відзначився на тижні одіозний одіозний ексрегіонал Михайло Добкін. Він повідомив у соцмережі про купівлю Ордену Перемоги зі львівського Монумента Слави. У пості Добкін заявив, що "викупив орден у вандалів", і викласти за артефакт довелось майже півмільйона чесно зароблених гривень. "Тепер він в Харкові і чекає того часу, коли ми повернемо його на колишнє місце", – розмріявся Добкін. 

Запоріжжя

Свята так розслабили мелітопольських водіїв, що вони кинулись креативити. Перед Різдвом вони створили величезну ялинку з автівок. Цьогоріч у дійстві взяли участь понад сотню водіїв, а це набагато більше, ніж минулоріч. Природньо, що і ялинка вдалася на всі 100%.

На тижні у Запоріжжі у центрі уваги опинився будинок №192 на проспекті Соборному. Його перший поверх пофарбували у білий колір поверх автентичного облицювання. Пам’ятка містобудування була внесена у 2014 році до Державного реєстру під охоронним номером 4458/13-Зп, бо є складовою історичного ареалу "Соціалістичне Запоріжжя". Захищати будівлю у мережі кинулись краєзнавці, які наполягають на тому, що ті, хто так розійшовся фарбою, мають обов’язково заплатити штраф і повернути все до колишнього вигляду.

Тим часом запорізький краєзнавець на інтернет-аукціоні Ebay знайшов нові невідомі раніше фото міста, датовані приблизно 1942 роком. На світлинах видно, наскільки була випущена вода з водосховища для першої, ще німецької відбудови греблі. Навіть щось схоже на дорогу по дну водосховища видно. Є декілька ракурсів шлюза і фото самого процесу відновлення греблі.

Прикарпаття

На Рожнятівщині місцева молодь не стала чекати, поки поважні дядьки в обласних кабінетах щось почнуть робити, а сама закупила сіль, щоб посипати дороги. Бо якщо ніхто не може зарадити ожеледиці, доводиться брати вирішення ситуації на себе. І це, насправді, і є доросла поведінка.

Закарпаття

Кияни на тижні ледь відчули мороз, а в Ужгороді потерпали від ожеледі. У місті рух транспорту та пішоходів був відчутно ускладненим, таксисти відмовляються їхати у деякі райони міста. А що вже й казати про кількість аварій. Втім, закарпатці відреагували на проблеми з гумором. І так же з гумором жорстко розкритикували комунальників за бездіяльність, назвавши цю дату, наприклад, "Днем костоправа" – і це ще дуже м'яке порівняння.

Гумористи з "Нашої файти" оприлюднили круте відео "РЕП-Вертеп (feat. Миромен)". Хлопці у такий спосіб намагались донести до молоді важливість збереження українських традицій святкування Різдва. І, схоже, їм вдалось. Відео має і благодійну мету - зібрати кошти для дітей-сиріт та подарувати їм свято. 

Кропивницький

Весь світ сколихнула новина про падіння в Ірані українського літака Boeing-737 компанії МАУ. Двоє членів екіпажу, що загинули в катастрофі, у різний час навчалися у Льотній академії НАУ, що у Кропивницькому. Це пілот Володимир Гапоненко у 1987 році вступив на навчання до Кіровоградського вищого льотного училища Цивільної авіації (тепер Льотна академія НАУ) та у 1992 закінчив його. Також Ігор Матков (бортпровідник повітряного судна Boeing 737) у 2015 році вступив на ІІ курс (заочне навчання) Кіровоградської льотної академії НАУ за спеціальністю "Авіаційний транспорт", де планував отримати професію пілота. Проте через рік відрахувався з числа курсантів академії.

Кропивницькі волонтери рятували на тижні симпатичну сову з пошкодженим оком. Птаха знайшли на узбіччі і принесли волонтерам. Люди, які привезли сову, пообіцяли оплатити її лікування. Тим більше, що у птаха є шанси на одужання. Головне їх не прогавити.

У перинатальному центрі Кропивницького 9 січня народилась вже п’ята за час роботи закладу трійня. Двом хлопчикам і дівчинці допомагали з’явитись на світ семеро лікарів на чолі з завідуючою акушерським відділенням. В даний час лікарі перинатального центру наглядають четверню. Кажуть, що щастя багато не буває.

 

Вінниця

Неймовірна особлива атмосфера Різдва панувала і у Вінниці. Тут на Європейській площі встановили велетенський дідух, який стоятиме тут до 14 січня. Над створенням композиції працював дизайнер Олександр Котловий. В її основі металевий каркас із колоссям, вишиваний рушник, яблука та гілки ялинки.

Іван Богун був одним з небагатьох видатних сподвижників Богдана Хмельницького, герб якого залишався невідомим, але нещодавно історику Олегу Однороженку вдалося знайти зображення печатки та встановити, як насправді виглядав герб полковника. Однороженко знайшов документ із оригінальною печаткою Богуна. На ній зображено і герб: в ренесансному щиті напнутий лук зі стрілою вістрям додолу, згори – дві шестипроменеві зірки. Навколо літери: ИБПВ (Иванъ Богунъ полковникъ вѣнницькии).

Держслужбовець з Вінниці Андрій Козак, який працює в прес-службі ОДА, прославився своїю холодостійкістю. Чоловік ще у минулому році почав загартовуватись, а тепер в нього відпала потреба носити верхній одяг. Лікарі згодні з тим, що загартовування – це корисно, але захворіти в таку погоду може навіть підготовлена ​​людина.  Але Козак продовжує свій експеримент, бо хоче перевірити, до якої максимально мінусової температури підготовлене його тіло.

Полтава

Ньюзмейкером на тижні став нетверезий житель Харківської області, який "замінував" залізничний вокзал "Полтава Південна". Правоохоронці невдовзі знайшли 28-річного "мінера". Хлопця у стані алкогольного сп'яніння зняли з потяга на іншому вокзалі міста, "Полтава Київська". І доставили до поліцейського відділку.

Інший любитель оковитої відзначився тим, що пив горілку прямісінько на очах у правоохоронців. П'яний водій Ford розсікав дорогами Кременчука, але копам вдалось його затримати. Від медичного огляду водій відмовився, натомість дістав пляшку горілки і почав пити на очах у інспекторів. Пиятика відсторонили від керування і вручили йому протокол.

Експозиція Полтавського краєзнавчого музею поповнилася цікавим артефактом – залізним наконечником стріли часу Золотої Орди. Його випадково знайшли весною 2019 року біля дороги на захід від сучасного села Жуки Тахтаулівської сільської ради, на території широколистяної діброви. Наконечник лежав у ґрунті у межах вододільної рівнини Ворскли та її правої притоки річки Полузір'я. Науковці припускають, що наконечник був втрачений власником, ймовірно, під час полювання. Відтепер цінна річ стала експонатом і доповнює експозицію археологічного відділу у розділі "Давня Русь і кочівники".

Хмельницький

Добре, коли бажання боронити та захищати – це вже стан душі. Прогулюючись вулицями Старокостянтинова, старший прапорщик Нацгвардії Віктор Загура став свідком пограбування. Віктор, був у відпустці і, гуляючи з дружиною, побачив, як на пішоходному переході посковзнулася та впала жінка. Цієї ж миті до неї підбіг молодик та, вихопивши з рук жінки сумочку, кинувся тікати. Загура кинувся наздоганяти злодія і зустрів його на виході з будинку, куди той заскочив. На цьому пригоди жертви закінчилися, а от невдахи-грабіжника, слід розуміти, тільки починалися...

У Хмельницькому новорічні ялинки, які масово викидають містяни після свят, переробляють на дрібну щепу, аби використовувати для опалення приміщень міської лазні №1 та притулку для тварин. Працівники комунального підприємства "Спецкомунтранс" закликають хмельничан в жодному разі не викидати ялинки у контейнери для сміття, а залишати їх на майданчиках поруч з контейнером. І нагадують, що дерево не має містити жодні дроти чи цвяхи. Бо то вже бути не щепа, а металева стружка. І не виключено, що з вартісного переробного обладнання. 

Тернопіль

У найвищому хмарочосі Торонто та всієї Канади CN Tower тернопільський квартет "Акорд" виконав найвідомішу українську щедрівку. "Щедрик". Мелодію знають  не тільки в Україні, а й в усьому світі. За кордоном її називають "Дзвінка колядка" або "Колядка дзвонів". 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття