"Це був кінець світу": Як нищівний велетенський град наробив біду закарпатцям (ФОТО)

Попри постійні попередження від синоптиків про можливість граду, до такої потужної стихії закарпатці були неготовими

Олеся Чейпеш

Протягом останніх двох тижнів на Закарпатті майже щодня синоптики оголошують штормові попередження і прогнозують зливи, вітер і подекуди град. У деяких районах зливи і справді були, у деяких – вітром зносило дах. Але такої потужної стихії з градобоєм, яка пронеслася регіоном надвечір 12 червня, ніхто не очікував.

Негода вирувала майже у всіх частинах області. Злива, град, підтоплення були і в найбільших містах - Ужгороді та Мукачеві. Та найбільше від шаленства природи постраждали мешканці сіл двох районів - Іршавського і Тячівського.

На ранок 13 червня рятувальники підрахували, що град проломив покрівлі майже двох сотень будівель на території восьми населених пунктів у цих районах. Постраждали житлові будинки та надвірні споруди. У Центральному таборі туристичного активу учнів України пошкоджено дахи адмінбудівлі, спального корпусу, їдальні та 16 восьмимісних будинків. Дітей у цей період у таборі, на щастя, не було, тому обійшлося без постраждалих. Також побило градом і дахи школи, ДНЗ та амбулаторії.

Унаслідок стихії знеструмлено 43 населені пункти, з яких 28 - повністю та 15 частково у семи районах області. Зафіксовано майже 30 випадків падіння дерев.

Найбільше постраждало село Брід в Іршавському районі. Тут велетенський град пошкодив близько 150 покрівель приватних будинків, а також загальноосвітньої школи, амбулаторії та дитсадка.

Місцеві досі не можуть оговтатися: мало того, що було страшно за своє життя, так льодяними кулями знищено чимало господарства – городи, обійстя, автомобілі.

Жителька села Брід Марія Черненко каже, що такого жаху ще не бачила: "Це був справжній кінець світу. Я за 70 років життя не пам'ятаю, щоб таке творилося. У всіх сусідів навколо попробивало не тільки дахи, а ще й стелі. Все у будинках буквально плаває, ми не знаємо, як втішити бідолашних. У нашому дворі також наробило чимало біди. Побило машину, хліви, поламало все. Ми довго поралися з городиною, а зараз весь врожай знищив град".

Серед тих, хто намагався хоч якось захистити своє майно, був Василь Совтан. Але потужний град, його розмір та інтенсивність не залишили жодного шансу: "Коли ми побачили, що паде град, я відразу зібрав ковдри, щоб прикрити машину. Але вже вибігши на вулицю, я був приголомшений розмірами льодяних куль. Вийти на вулицю було дуже небезпечно. Град міг просто розтрощити голову. Я обрав здоров'я. Але машину побило так, що тепер її легше продати, ніж відремонтувати", - каже чоловік.

Тепер мешканцям необхідно ліквідовувати наслідки стихії. Про можливі компенсації, їхній розмір та терміни поки не повідомляється.

"Ми зробили капітальний ремонт у будинку. А тепер маємо ще гірше, як було до ремонту. Стелі пообвалювалися, нова підлога вся у воді. Дах, мов сито. Дуже шкода, що те, що так важко заробляється, може бути знищено за раз", - зазначила жителька с. Брід Марія Мешко.

Хвилює і те, що стихія поки не відступила від Закарпаття остаточно. За прогнозами, ще 13 червня область накриє чергова хвиля атмосферного фронту, що рухається з боку Угорщини та Румунії. Під основним ризиком знаходяться села Хустського, Тячівського та Рахівського району, які межують із Румунією. Залишається сподіватися, що цього разу погода буде поблажливішою.

ФОТО: Олеся Чейпеш

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття